Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Woede en verdriet in Libanon bij herdenking havenramp

Woede en verdriet in Libanon bij herdenking havenramp

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Inwoners van de Libanese hoofdstad Beiroet staan woensdag stil bij de explosie die precies een jaar geleden aan ruim 200 mensen het leven heeft gekost. Nabestaanden en overlevenden hebben herdenkingsceremonies gepland. Er zal naar verwachting kort na 18.00 uur onder meer een gebedsplechtigheid plaatsvinden bij de haven.

In Beiroet ontplofte vorig jaar op dat tijdstip een lading in beslag genomen ammoniumnitraat. De chemische stof was niet goed opgeslagen in de haven en dat zou ook bekend zijn geweest bij de autoriteiten. Die vermeende nalatigheid leidde tot een van de zwaarste niet-nucleaire ontploffingen die ooit zijn gemeten. De explosie was te voelen tot op Cyprus, dat op 240 kilometer van Libanon ligt. De verwoestingen in de stad waren enorm en duizenden mensen liepen verwondingen op.

Veel schade is ook een jaar later nog niet gerepareerd en veel burgers zijn nog woedend op de autoriteiten. Zo bestaat grote onvrede omdat het onderzoek naar de ramp nog niet heeft geleid tot veroordelingen. Op een enorm spandoek dat is opgehangen bij de haven staat "gijzelaars van een moordzuchtige staat".

Verzwegen

Een havenarbeider die zeven collega's verloor vroeg zich tegenover persbureau AFP af waarom de autoriteiten jarenlang verzwegen dat tonnen explosief materiaal waren opgeslagen naast hun kantoor. "Ze hadden ons moeten waarschuwen. Dan had ik de mannen gewoon met een telefoontje kunnen vertellen dat ze moesten vluchten", zei de 32-jarige. "De veiligheidsfunctionarissen, de regering en de douane wisten het natuurlijk allemaal."

Libanon verkeert in een zware economische en politieke crisis die alleen maar erger is geworden door de ramp. Een groot deel van de bevolking leeft onder de armoedegrens. Er wordt woensdag een donorconferentie gehouden om de noodlijdende Libanezen te helpen. Daar hoopt organisator Frankrijk minstens 350 miljoen dollar (295 miljoen euro) op te halen.

Paus Franciscus sprak woensdag de hoop uit dat de conferentie een succes zal worden. "Ik roep de internationale gemeenschap op om Libanon op het pad naar wederopstanding te zetten met concrete maatregelen, en niet alleen woorden", zei de 84-jarige Franciscus. Die vertelde dat hij ook graag een bezoek zou willen brengen aan het land.

Meer uit Buitenland

Deel bewijs tegen verdachte moord op verzekeraar in VS onwettig

NEW YORK (ANP/RTR) - Een deel van het bewijs aangevoerd tegen de van moord verdachte Luigi Mangione (28) is volgens een rechter in New York onwettig verkregen en niet toelaatbaar in het proces. Dat moet 8 september beginnen. Mangione wordt ervan beschuldigd eind 2024 in New York de baas van de zorgverzekeringsonderneming UnitedHealthcare, Brian Thompson, te hebben vermoord.

42 minuten geleden
Dertien jaar voor lading cocaïne tussen Kardashian-merkkleding

LONDEN (ANP) - De chauffeur van een vrachtwagen met daarin voor omgerekend 8 miljoen euro aan cocaïne, is in het Verenigd Koninkrijk veroordeeld tot dertien jaar en zes maanden cel. Dat meldt de National Crime Agency (NCA), het Britse agentschap dat zich bezighoudt met georganiseerde misdaad.

1 uur geleden
EU-ziektecentrum stuurt experts om ebola-uitbraak DRC en Oeganda

STOCKHOLM (ANP) - Het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC) gaat experts sturen vanwege de recentste ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC). De experts uit de EU gaan op verzoek van het Afrikaanse Centrum voor Ziektebestrijding en Preventie naar hun hoofdkantoor in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Ze gaan daar helpen bij coördinatie van de ziektebestrijding.

2 uur geleden
NYT: VS willen meer dan militaire rol op Groenland

WASHINGTON (ANP) - In de onderhandelingen over de toekomst van Groenland sorteren de Verenigde Staten voor op een grotere rol dan slechts militair. Dat schrijft The New York Times, dat zich baseert op vele gesprekken met Amerikaanse, Deense en Groenlandse bronnen.

3 uur geleden
Pakistan stuurt op grote schaal militaire hulp naar Saudi-Arabië

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Pakistan heeft als onderdeel van een defensiepact met Saudi-Arabië 8000 militairen, zo'n zestien gevechtsvliegtuigen en een luchtafweersysteem naar het land gestuurd, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Dat moet bescherming bieden als Saudi-Arabië wordt aangevallen, wat herhaaldelijk gebeurde als onderdeel van de oorlog tussen Iran, Israël en de Verenigde Staten. Tegelijkertijd treedt Pakistan op als bemiddelaar in dat conflict.

3 uur geleden
Hongaarse president zegt aan te blijven, ondanks oproep Magyar

BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse president Tamás Sulyok is niet van plan af te treden, zegt hij in een interview met de Hongaarse nieuwssite Index.hu. Eerder had de onlangs verkozen premier Péter Magyar hem tot eind mei gegeven om zijn functie neer te leggen.

3 uur geleden
Nobelprijswinnares Narges Mohammadi ontslagen uit het ziekenhuis

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi is zondag ontslagen uit het ziekenhuis, meldt haar stichting op sociale media. De activist, die eerder in de gevangenis zat, mag naar huis en heeft de komende weken nog afspraken in het ziekenhuis, aldus de stichting.

5 uur geleden