Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Woede en verdriet in Libanon bij herdenking havenramp

Woede en verdriet in Libanon bij herdenking havenramp

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Inwoners van de Libanese hoofdstad Beiroet staan woensdag stil bij de explosie die precies een jaar geleden aan ruim 200 mensen het leven heeft gekost. Nabestaanden en overlevenden hebben herdenkingsceremonies gepland. Er zal naar verwachting kort na 18.00 uur onder meer een gebedsplechtigheid plaatsvinden bij de haven.

In Beiroet ontplofte vorig jaar op dat tijdstip een lading in beslag genomen ammoniumnitraat. De chemische stof was niet goed opgeslagen in de haven en dat zou ook bekend zijn geweest bij de autoriteiten. Die vermeende nalatigheid leidde tot een van de zwaarste niet-nucleaire ontploffingen die ooit zijn gemeten. De explosie was te voelen tot op Cyprus, dat op 240 kilometer van Libanon ligt. De verwoestingen in de stad waren enorm en duizenden mensen liepen verwondingen op.

Veel schade is ook een jaar later nog niet gerepareerd en veel burgers zijn nog woedend op de autoriteiten. Zo bestaat grote onvrede omdat het onderzoek naar de ramp nog niet heeft geleid tot veroordelingen. Op een enorm spandoek dat is opgehangen bij de haven staat "gijzelaars van een moordzuchtige staat".

Verzwegen

Een havenarbeider die zeven collega's verloor vroeg zich tegenover persbureau AFP af waarom de autoriteiten jarenlang verzwegen dat tonnen explosief materiaal waren opgeslagen naast hun kantoor. "Ze hadden ons moeten waarschuwen. Dan had ik de mannen gewoon met een telefoontje kunnen vertellen dat ze moesten vluchten", zei de 32-jarige. "De veiligheidsfunctionarissen, de regering en de douane wisten het natuurlijk allemaal."

Libanon verkeert in een zware economische en politieke crisis die alleen maar erger is geworden door de ramp. Een groot deel van de bevolking leeft onder de armoedegrens. Er wordt woensdag een donorconferentie gehouden om de noodlijdende Libanezen te helpen. Daar hoopt organisator Frankrijk minstens 350 miljoen dollar (295 miljoen euro) op te halen.

Paus Franciscus sprak woensdag de hoop uit dat de conferentie een succes zal worden. "Ik roep de internationale gemeenschap op om Libanon op het pad naar wederopstanding te zetten met concrete maatregelen, en niet alleen woorden", zei de 84-jarige Franciscus. Die vertelde dat hij ook graag een bezoek zou willen brengen aan het land.

Meer uit Buitenland

Poetin: grote nucleaire oefening met Belarus afgerond

MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.

52 minuten geleden
Italië wil praten over EU-sancties tegen Israëlische minister

ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.

2 uur geleden
Rutte 'niet ongerust' over vermindering Amerikaanse hulptroepen

HELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.

2 uur geleden
Ebolabesmetting gemeld op honderden kilometers van uitbraakgebied

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.

4 uur geleden
Britse regering geeft stukken vrij rond oud-prins Andrew

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.

4 uur geleden
Recordaantal klimmers bereikt top Mount Everest vanuit Nepal

KATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.

5 uur geleden
Nog geen akkoord over EU-terugkeerregeling afgewezen asielzoekers

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie hebben donderdag tegen alle verwachting in geen compromis bereikt over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Ze kunnen het niet eens worden over de datum van de inwerkingtreding ervan. De onderhandelingen gaan op 1 juni verder.

5 uur geleden