Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Winnaar Nobelprijs Vrede roept op tot afschaffing kernwapens

Winnaar Nobelprijs Vrede roept op tot afschaffing kernwapens

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, de Japanse organisatie Nihon Hidankyo, heeft opgeroepen tot de afschaffing van nucleaire wapens. Een van de voorzitters verkondigde dat kernwapens niet tot vrede leiden.

Nihon Hidankyo bestaat uit slachtoffers van de twee Amerikaanse atoombommen op Japan aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. De organisatie zet zich sinds 1956 in tegen het gebruik van dergelijke wapens. Voorzitter Toshiyuki Mimaki reageerde geëmotioneerd op de toekenning van de prijs. Hij vertelde met tranen in zijn ogen "nooit ervan te hebben gedroomd".

Mimaki verklaarde tijdens een persconferentie dat de prijs "een krachtig signaal afgeeft aan de wereld dat de afschaffing van kernwapens en blijvende vrede haalbaar zijn". De Japanner zei ook dat de situatie voor kinderen in de Gazastrook vergelijkbaar is met Japan aan het einde van de Tweede Wereldoorlog.

Extreem betekenisvol

De Japanse premier Shigeru Ishiba heeft de prijs voor Nihon Hidankyo verwelkomd. Het feit dat de Nobelprijs voor de Vrede is toegekend aan deze organisatie, die zich al jarenlang inzet voor de afschaffing van kernwapens, is "extreem betekenisvol", vertelde de premier tijdens een persconferentie in Laos, waar hij een regionale top bijwoont.

Burgemeester Kazumi Matsui van Hiroshima, waar een van de bommen viel, omschrijft nucleaire wapens als het "absoluut kwaad". In zijn reactie op de Nobelprijs wijst de politicus erop dat de hibakusha, zoals de overlevenden worden genoemd, snel ouder worden en steeds minder mensen kunnen getuigen over "de zinloosheid van het bezitten van atoombommen". De gemiddelde leeftijd van de Nihon Hidankyo-leden is 85 jaar.

Krachtige boodschap

Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen verwelkomt de prijs voor Nihon Hidankyo. Ze spreekt op het platform X van een "krachtige boodschap" en noemt het pleidooi van de organisatie van "onschatbare waarde". "We hebben de plicht om te herinneren. En een nog grotere plicht om de volgende generaties te beschermen tegen de verschrikkingen van een kernoorlog."

De Verenigde Naties staan "trots" achter de hibakusha, zegt VN-topman António Guterres. Hij verklaart dat het "tijd is dat wereldleiders kernwapens net zo helder zien als de hibakusha" en omschrijft de wapens als "dodelijke apparaten die geen veiligheid, bescherming of zekerheid bieden". Volgens hem is een verbod de enige manier om de dreiging van kernwapens weg te nemen.

Meer uit Buitenland

VN meldt piek in aantal burgerslachtoffers in Oekraïne

GENÈVE (ANP/DPA) - Het aantal burgers dat vorige maand in Oekraïne gewond raakte of omkwam, lag op het hoogste niveau sinds mei 2022. In juli zijn 286 doden en 1388 gewonden geregistreerd, aldus de VN-monitoringsmissie in Oekraïne.

12 minuten geleden
Von der Leyen tevreden over gesprek met Zelensky en Trump

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft tevreden teruggeblikt op het digitale overleg met de Amerikaanse president Donald Trump, zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders. Ze sprak op X over een "erg goed gesprek".

1 uur geleden
Zelensky na overleg met Trump: Poetin bluft op het slagveld

BERLIJN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt woensdag bij het overleg met zijn ambtgenoot Donald Trump en Europese leiders de situatie aan het front te hebben besproken. Er zijn berichten dat Rusland deze week plots relatief veel terreinwinst boekte. Volgens Zelensky heeft hij de andere leiders voorgehouden dat de Russische president Vladimir Poetin "bluft" door zijn troepen te laten oprukken voor zijn eigen gesprek met Trump.

1 uur geleden
Macron: Trump zet in op bestand bij gesprek met Poetin

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij inzet op een bestand in Oekraïne als hij vrijdag met de Russische president Vladimir Poetin praat. Dat maakte de Franse president Emmanuel Macron bekend na digitaal overleg tussen Trump, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders. Trump zou ook hebben verklaard dat alleen onderhandeld kan worden over grondgebied als Oekraïne daarbij betrokken is.

2 uur geleden
Spanje bestrijdt met moeite tal van natuurbranden

MADRID (ANP) - Brandbestrijders in verscheidene delen van Spanje proberen natuurbranden meester te worden. Er zijn al dagen bossen en landerijen in brand gevlogen door veelal onbekende oorzaak, aldus Spaanse media.

3 uur geleden
Rusland boekt grootste terreinwinst in een dag sinds een jaar

DONETSK (ANP/AFP) - De Russische krijgsmacht heeft dinsdag 110 vierkante kilometer veroverd in Oekraïne, volgens een analyse van persbureau AFP op basis van de denktank Institute for the Study of War (ISW). Dat is de grootste terreinwinst in 24 uur sinds mei 2024.

4 uur geleden
Zelensky aangekomen in Duitsland

BERLIJN (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen in Duitsland, bij het kantoor van bondskanselier Friedrich Merz. Hij ontmoet de Duitse regeringsleider voorafgaand aan digitale besprekingen met onder anderen de Amerikaanse president Donald Trump, NAVO-topman Mark Rutte en Europese bondgenoten.

5 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!