
Werkgevers merken inhaalslag in cao-onderhandelingen
AMSTERDAM (ANP) - In de onderhandelingen over nieuwe cao's is in juni een inhaalslag gemaakt. Volgens AWVN, de belangrijkste arbeidsvoorwaardenadviseur van werkgevers in Nederland, zijn er 38 cao-akkoorden tot stand gekomen. Dat zijn er meer dan in de voorgaande maanden en ook meer dan in juni vorig jaar.
De werkgevers beschouwen het grote aantal nieuwe cao’s als een teken van voorzichtig optimisme. De combinatie van een toenemend aantal vaccinaties, stijgende inflatie en dreigende krapte op de arbeidsmarkt zou daarbij voor opwaartse druk op de lonen zorgen.
Met de vakbonden is afgelopen maand een gemiddelde loonstijging van 2 procent afgesproken, komt naar voren uit de cijfers. Dat is iets hoger dan het gemiddelde van 1,9 procent over de eerste helft van het jaar, maar nog wel minder hoog dan bijvoorbeeld in heel vorig jaar werd genoteerd. Er zijn ook bedrijven of sectoren waar vanwege de crisis een nullijn is afgesproken.
Hybride werken
AWVN wijst erop dat de onderhandelaars het de laatste tijd niet alleen eens worden over de lonen, maar ook over andere zaken zoals de plaats waar het werk wordt verricht. Onlangs meldde de organisatie al dat werkgevers er in meerderheid voorstander van zijn om de voordelen van thuiswerken na de coronacrisis te behouden. Hybride werken, waarbij een deel van de tijd vanuit huis kan worden gewerkt, lijkt dan ook de nieuwe norm te worden.
In coronajaar 2020 werden in de eerste zes maanden slechts 121 cao’s afgesproken. Dit jaar staat de teller tot nu toe op 213. Toch moet er volgens AWVN nog het een en ander gebeuren. Er zijn nu namelijk minder lopende cao’s, die nog niet de einddatum hebben bereikt, dan normaal het geval is. AWVN verwacht dat in de tweede helft van dit jaar daarom een verdere inhaalslag kan worden gemaakt in de cao-onderhandelingen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en VVMC lijken niet onder de indruk van de reactie van NS op de door hen gestelde ultimatums. In principe heeft het spoorbedrijf nog even tijd om daarop te reageren, maar de brief van NS was "weinig hoopgevend", aldus VVMC-voorzitter Wim Eilert.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS heeft zondagmiddag gereageerd op ultimatums van vakbonden. Het spoorbedrijf wil de bonden op die manier weer aan tafel krijgen om een nieuwe cao uit te onderhandelen. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de vakbonden gehoor geven aan de reactie van NS, en daarmee in hoeverre stakingen zijn uitgesloten.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De luchtvaartindustrie profiteert van lagere olieprijzen die de kosten van kerosine drukken. Als gevolg daarvan hebben airlines ruimte om de prijzen van vliegtickets te verlagen, vertelde directeur Willie Walsh van de internationale brancheorganisatie voor luchtvaartmaatschappijen IATA.
8 uur geledenDELHI (ANP) - De Indiase luchtvaartmaatschappij IndiGo gaat samenwerken met Delta Air Lines, Air France-KLM en Virgin Atlantic. Daarmee willen de airlines meer steden in India verbinden met bestemmingen in de Verenigde Staten, Canada en Europa. Dat hebben de luchtvaartmaatschappijen zondag aangekondigd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal verkochte nieuwe auto's in Nederland is in mei gestegen na vier maanden met dalende cijfers. Dat hebben de autobrancheorganisaties RAI Vereniging, BOVAG en RDC zondag gemeld. De verkoop van Tesla's zit echter nog altijd in het slop.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De regering in Duitsland wil het aantrekkelijker maken voor Duitse bedrijven om over te stappen op een volledig elektrische auto. Het ministerie van Financiën is daarom van plan de belastingregels te wijzigen, meldt dpa op basis van een wetsvoorstel dat het persbureau heeft ingezien.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Elon Musk ontkent extensief drugsgebruik tijdens de verkiezingscampagne van Donald Trump vorig jaar. Hij reageert daarmee op een bericht van The New York Times, waarin werd beweerd dat Musk veelvuldig ketamine en andere soorten drugs zou gebruiken. "Voor de duidelijkheid, ik gebruik GEEN drugs! The New York Times liegt", schreef Musk in een bericht op X.
12 uur geleden