'Werkgelegenheid eind 2022 nog niet op niveau van voor corona'
PARIJS (ANP) - De arbeidsparticipatie is in de meeste landen nog lang niet terug op het niveau van voor de coronacrisis. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) verwacht dat het aantal mensen met een baan eind volgend jaar nog altijd minder zal zijn in vergelijking met voor de crisis, ondanks het sterke economische herstel in veel landen.
Dat meldt het samenwerkingsverband van voornamelijk rijke landen in een nieuw rapport over de arbeidsmarkt. In de 38 OESO-landen zijn in 2020 zo'n 22 miljoen banen verloren gegaan. Ondanks gedeeltelijk herstel zijn er nog steeds 8 miljoen werklozen meer dan voor de crisis. Nog eens meer dan 14 miljoen zijn niet actief op zoek naar een baan.
De pandemie zorgde in het eerste halfjaar van 2020 voor de gedwongen sluiting van veel onderdelen van de economie. Fabrieken werden stilgelegd en restaurants en cafés bleven gesloten. Door de oproep om zo veel mogelijk thuis te werken, kregen dienstverleners als cateraars en schoonmakers bovendien met sterk gedaalde inkomsten te maken. Volgens de OESO zijn velen die in de eerste fase van de crisis hun baan verloren nog steeds werkloos.
Loonkostencompensatie
Veel landen, waaronder Nederland, kwamen met noodsteun in de vorm van loonkostencompensatie om al te groot banenverlies te voorkomen. De OESO roept aangesloten landen op om die steun niet te snel in te trekken. "Dat zou het herstel in gevaar brengen", zegt secretaris-generaal Mathias Cormann van de OESO. De kosten zouden volgens hem kunnen worden verlaagd door meer gericht de meest kwetsbare sectoren, bedrijven en huishoudens te steunen.
De werkloosheid daalde in het OESO-gebied in mei naar 6,6 procent, tegen 6,7 procent een maand eerder. Eind 2019 lag dat percentage nog op 5,2 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het consultancybedrijf Global Counsel, dat mede is opgericht door de voormalige Britse ambassadeur in de VS Peter Mandelson, staat op omvallen vanwege het schandaal rond zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mogelijk kan vrijdag al faillissement worden aangevraagd, omdat klanten massaal vertrekken bij het adviesbedrijf.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Dat motorrijden in Nederland steeds populairder wordt, bleek donderdag overduidelijk tijdens de opening van de MOTORbeurs in Utrecht. Binnen enkele uren stroomden de hallen van de Jaarbeurs Utrecht volledig vol met motorliefhebbers. "We hopen op meer dan 100.000 bezoekers", zei Frits van Bruggen, voorzitter van RAI Vereniging. Dat zou het hoogste bezoekersaantal in vijftien jaar zijn.
8 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon heeft supermarktketen Walmart ingehaald als het grootste bedrijf ter wereld als het gaat om omzet. Het Amerikaanse techconcern is sinds de oprichting in 1994 uitgegroeid tot de grootste onlineretailer wereldwijd en is dominant op het gebied van cloudcomputing, waarin Walmart niet concurreert.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurs in Amsterdam hadden donderdag een drukke dag met veel bedrijfsresultaten, onder meer van Air France-KLM, Aegon en Besi. Daarbij vielen de resultaten van Air France-KLM duidelijk in de smaak, want de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een uitblinker in de MidKap met een koerssprong van bijna 12 procent.
8 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.
10 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.
10 uur geleden