
Wereldwijde defensie-uitgaven stijgen tot recordhoogte
STOCKHOLM (ANP) - De wereldwijde militaire uitgaven zijn in 2022, het jaar waarin de invasie van Rusland in Oekraïne begon, tot een nieuwe recordhoogte gestegen. Het internationale vredesonderzoeksinstituut Stockholm (SIPRI) stelt in een maandag gepubliceerd rapport dat vorig jaar 2,24 biljoen dollar (circa 2000 miljard euro) aan defensie is uitgegeven. Ook na correctie voor de inflatie is dat nog steeds 3,7 procent meer dan in 2021.
Het was volgens SIPRI het achtste jaar op rij dat de militaire uitgaven in de wereld stegen. In Europa was de toename in 2022 bovendien de grootste in zeker dertig jaar, als gevolg van de oorlog in Oekraïne. In Oekraïne zelf namen de defensie-uitgaven vorig jaar met maar liefst 640 procent toe. Die van Rusland stegen met 9,2 procent. De onderzoekers van SIPRI verwachten dat de stijging de komende jaren verder zal doorzetten.
Toch is de oorlog in Oekraïne niet de enige reden voor de gestegen uitgaven. Ook de toenemende spanningen in het oosten van Azië tussen de Verenigde Staten en China spelen een rol, stellen de onderzoekers.
De VS blijven het meest uitgeven aan defensie. Het land was in 2022 goed voor 39 procent van alle militaire uitgaven wereldwijd. China komt met 13 procent op de tweede plaats. De twee landen zijn daarmee samen goed voor meer dan de helft van alle militaire uitgaven in de wereld. Rusland (3,9 procent), India (3,6 procent) en Saudi-Arabië (3,3 procent) volgen op ruime afstand.
Het SIPRI neemt in zijn berekening de uitgaven voor militair personeel, militaire hulp en militair onderzoek mee. In totaal waren de mondiale defensie-uitgaven vorig jaar goed voor 2,2 procent van de totale wereldeconomie.
Nederland behoort tot de Europese landen die hun militaire investeringen de afgelopen tien jaar het meest hebben verhoogd.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn opnieuw tientallen mensen om het leven gekomen door Israëlische aanvallen, meldt de burgerbescherming in het gebied. Die stelde een eerder dodental bij naar 52.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afspraken gemaakt met Israël over het toelaten van meer humanitaire hulp aan Gaza, meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Deze deal betekent dat er meer grensovergangen worden geopend, dat er vrachtwagens met hulpgoederen en voedsel Gaza binnenkomen, dat de vitale infrastructuur wordt hersteld en dat hulpverleners worden beschermd", schrijft Kallas op X.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De motie van wantrouwen tegen voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is met een ruime meerderheid van het Europees Parlement verworpen. In de stemming van donderdag stemden 360 Europarlementariërs tegen en 175 voor de motie.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben afgesproken dat ze nauwer gaan samenwerken om vijanden met hun kernwapens af te schrikken. De twee naties blijven onafhankelijk opereren, maar zullen gezamenlijk reageren op "extreme dreiging" voor Europa. Ze willen overbrengen dat Europese bondgenoten op steun kunnen rekenen van de enige twee Europese kernmachten.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De motie van wantrouwen tegen voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zal later donderdag met een ruime meerderheid van het Europees Parlement worden verworpen. De sociaaldemocraten (S&D), de op een na grootste fractie, gaan ook tegenstemmen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Na een Houthi-aanval op vrachtschip Eternity C zijn nog eens vier opvarenden uit zee gehaald. Dat betekent dat nu in totaal tien mensen zijn gered, meldt EU-missie Aspides. Het lijkt erop dat de aanvallers ook een aantal opvarenden vasthouden.
3 uur geledenRAFAH (ANP/AFP) - Zeker 23 mensen zijn om het leven gekomen bij nachtelijke Israëlische bombardementen op de Gazastrook, meldt de burgerbescherming in het gebied. Onder de slachtoffers zouden acht kinderen zijn.
3 uur geleden