Californië stemt in met herverdeling van kiesdistricten
SACRAMENTO (ANP/RTR/AFP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië steunen het plan van gouverneur Gavin Newsom om de kiesdistricten opnieuw in te delen. Zo hoopt hij meer Democraten naar het Huis van Afgevaardigden te sturen. Volgens prognoses van de Los Angeles Times stemde 65,6 procent van de kiesgerechtigden in de staat voor de herindeling.
Democraat Newsom schreef een referendum uit om steun te krijgen voor het plan, dat hij opstelde als reactie op soortgelijke ingrepen in Texas en andere Republikeinse staten. Die deelden na een oproep van president Donald Trump hun kiesdistricten opnieuw in, in de hoop zo meer zetels te halen, een tactiek die bekendstaat als gerrymandering. De maatregel moet de Democraten in Californië vijf extra zetels opleveren.
Het referendum in Californië was een van meerdere verkiezingen in de Verenigde Staten waar de Democraten dinsdag overwinningen boekten. In New York werd de Democratische kandidaat Zohran Mamdani gekozen tot burgemeester. In de staten New Jersey en Virginia wonnen de Democratische kandidaten de gouverneursverkiezingen en in de staat Pennsylvania gingen kiezers akkoord met de verlenging van de ambtstermijn van drie Democratische rechters van het staatshooggerechtshof.
De verkiezingen van dinsdag werden vooral door de Democraten gezien als graadmeter voor de tussentijdse verkiezingen van 2026. De uitslagen zouden een indicatie geven van het vertrouwen dat Amerikaanse stemmers na negen maanden hebben in het beleid van president Donald Trump.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Zohran Mamdani heeft zich in zijn overwinningsspeech na de burgemeestersverkiezing in New York direct tot president Donald Trump gericht. De 34-jarige Democraat benadrukte in de toespraak dat New York een stad van immigranten is. "En als je het op een van ons gemunt hebt, moet je langs ons allemaal."
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In de Verenigde Staten is de overheidssluiting ('shutdown') de 36ste dag ingegaan, en daarmee is het de langste sluiting van het gros van de federale diensten in het land ooit.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - EU-lidstaten hebben een voorlopig akkoord bereikt om de uitstoot in 2040 met 90 procent te verminderen vergeleken met 1990. Na ruim vijftien uur onderhandelen in Brussel ligt er woensdagochtend "de basis voor een politiek akkoord", meldt de Deense delegatie, die de vergadering voorzat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Door de sluitingen van Brussels Airport dinsdagavond zijn vijfhonderd tot duizend passagiers gestrand op de luchthaven. Dat bevestigt een woordvoerder aan persbureau Belga. Het vliegverkeer ondervindt mogelijk woensdag nog hinder van de sluitingen.
3 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/AFP) - Op de Filipijnen zijn zeker negentig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De storm trok woensdagochtend over het eiland Palawan richting de Zuid-Chinese Zee en richtte eerder al flinke schade aan op het eiland Cebu.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/DPA) - Democraat Zohran Mamdani heeft de burgemeestersverkiezingen gewonnen in New York, de grootste stad van de Verenigde Staten. De 34-jarige politicus beschrijft zichzelf als democratisch socialist.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten gaan de rest van de nacht verder onderhandelen over het klimaatdoel voor 2040, laat een woordvoerder van de Deense delegatie weten. De landen zijn het nog niet eens over een akkoord om de uitstoot in 2040 met 90 procent te hebben teruggedrongen ten opzichte van 1990.
6 uur geleden