Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: mentale gevolgen aardbevingsschade bij Groningse jeugd

Onderzoek: mentale gevolgen aardbevingsschade bij Groningse jeugd

GRONINGEN (ANP) - Groningse jongeren die thuis te maken hebben met aardbevingsschade, hebben vaker last van mentale problemen. Dat concluderen onderzoekers van Rijksuniversiteit Groningen en Nivel, het kennisinstituut voor onderzoek in de gezondheidszorg. Jongeren die in huizen wonen waaraan schade is ontstaan na aardbevingen door de gaswinning, zijn ook vaker afwezig op school dan andere leeftijdsgenoten.

"De gaswinningsproblematiek gaat verder dan scheuren in huizen. Het werkt door in het welzijn en de gezondheid van Groningers", zegt Michel Dückers, onderzoeksleider van Gronings Perspectief, dat sinds 2016 onderzoek doet naar de impact van de gaswinning. "Deze studie bevestigt dat dit ook geldt voor Groningse jongeren. Schade aan huizen dringt ook bij hen door in het dagelijks leven en raakt het vertrouwen in de toekomst van een nieuwe generatie."

De onderzoekers baseren hun conclusies op data van de Gezondheidsmonitor Jeugd van het RIVM en alle GGD'en. Daarin staan de resultaten van vragenlijsten die zijn ingevuld door leerlingen uit het tweede en vierde jaar van het voortgezet onderwijs. Voor het Groningse onderzoek zijn de meest recente resultaten uit 2023 (met 7000 deelnemers uit de noordelijke provincie) vergeleken met die van 2019 (5000 Groningers).

Gezinsleven

Vijf jaar geleden was volgens de onderzoekers geen verschil te zien tussen jongeren die wel en niet met aardbevingsschade aan hun woningen te maken hadden. Bij de resultaten van 2023 zien ze wel duidelijke verschillen. Niet de aardbevingen zelf, maar de schade die hierdoor ontstaat heeft invloed op hoe jongeren zich voelen. Stress bij ouders en langdurige schadeprocedures hebben invloed op het gezinsleven, staat in het rapport.

"We zien lagere scores op mentale en algemene gezondheid, meer suïcidegedachten, minder vertrouwen in de toekomst en vaker schoolverzuim en spijbelen", aldus de onderzoekers van Gronings Perspectief. Zij vinden dat hier "aandacht en ondersteuning" voor moet zijn, om te voorkomen dat jongeren "blijvende schade" oplopen.

Meer uit Binnenland

Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

11 minuten geleden
Man zwaargewond bij steekincident in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.

2 uur geleden
In de nacht plaatselijk dichte mist in het noorden van het land

DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.

6 uur geleden
Kabinet betaalt 5,7 miljoen euro voor kunstroof Drents Museum

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.

13 uur geleden
Nederland wil niet morrelen aan EU-toelatingsregels voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.

17 uur geleden
OM eist 14 jaar cel en tbs tegen verdachte zedenzaak Barendrecht

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.

17 uur geleden
Drukte bij informatiepunt over explosie in Utrechts stadhuis

UTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.

18 uur geleden