Weinig zorgen pensioenfondsen om mogelijk aanpassen pensioenwet
DEN HAAG (ANP) - Pensioenfondsen maken zich weinig zorgen over de uitvoering van het nieuwe pensioenstelsel na de voorstellen in de Tweede Kamer om het nieuwe stelsel aan te passen. Demissionair minister Carola Schouten (Pensioenen) waarschuwde woensdag dat voorstellen voor aanpassingen invloed hebben op instanties die zich voorbereiden op het nieuwe stelsel en onrust kunnen veroorzaken. De Pensioenfederatie en pensioenfonds ABP melden nu dat ze zich pas zorgen maken als die voorstellen worden aangenomen. "Maar het ziet er niet naar uit dat er iets verandert", zegt de woordvoerder van de Pensioenfederatie.
Pensioenfondsen zijn nu druk bezig met de uitvoering van de nieuwe pensioenwet, die vorig jaar werd aangenomen, en gaan daar volgens de organisaties gewoon mee door. Nieuw Sociaal Contract (NSC), de partij van Pieter Omtzigt, wil mensen echter laten stemmen over de invoering van het nieuwe stelsel. Ook wil die partij dat alleen nieuwe premies onder het nieuwe stelsel gaan vallen. Schouten heeft echter al laten weten de pensioenwet niet te wijzigen, maar een nieuw kabinet kan dit alsnog doen.
Ook de Pensioenfederatie en ABP, een van de grootste fondsen van Nederland, willen niet dat de wet nog verandert. ABP ziet het niet zitten om het oude en het nieuwe systeem naast elkaar te laten bestaan. "Dat vinden we onuitvoerbaar, want twee systemen in de lucht houden is ontzettend duur", zegt een woordvoerster van ABP. Volgens haar zou dat ook niet goed zijn voor deelnemers van pensioenfondsen.
Eigen pot
Voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie is ook geen voorstander van twee verschillende stelsels tegelijk laten bestaan, omdat pensioenfondsen dan moeten beleggen met twee verschillende potten. "Fondsen willen die juist bij elkaar houden want dat levert het meeste rendement op. Dat is ook in het belang van deelnemers."
Het voorstel van NSC voor een referendum over de pensioenwet ziet Jaarsma ook niet zitten. "Het pensioen is een arbeidsvoorwaarde, net zoals salarisverhogingen. Daarover onderhandelen vakbonden en werkgevers en ga je ook geen referenda houden", zegt hij.
Pensioenfondsen moeten uiterlijk op 1 januari 2028 over zijn op het nieuwe stelsel. In het nieuwe stelsel is geen collectieve pot meer, maar krijgt iedereen een eigen pot. De pensioenen bewegen mee met de beleggingsresultaten van de fondsen op de beurs. In economisch goede tijden kunnen de pensioenen dan sneller omhoog en in slechtere tijden juist sneller omlaag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De bitcoin heeft zijn waarde in 2025 niet kunnen vasthouden, ondanks het cryptovriendelijkere beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Met nog enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, wordt de grootste cryptomunt ter wereld zondag verhandeld voor een kleine 88.000 dollar. Begin dit jaar was de munt nog ruim 93.000 dollar waard.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.
9 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.
12 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
1 dag geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
1 dag geleden