Weinig zorgen pensioenfondsen om mogelijk aanpassen pensioenwet
DEN HAAG (ANP) - Pensioenfondsen maken zich weinig zorgen over de uitvoering van het nieuwe pensioenstelsel na de voorstellen in de Tweede Kamer om het nieuwe stelsel aan te passen. Demissionair minister Carola Schouten (Pensioenen) waarschuwde woensdag dat voorstellen voor aanpassingen invloed hebben op instanties die zich voorbereiden op het nieuwe stelsel en onrust kunnen veroorzaken. De Pensioenfederatie en pensioenfonds ABP melden nu dat ze zich pas zorgen maken als die voorstellen worden aangenomen. "Maar het ziet er niet naar uit dat er iets verandert", zegt de woordvoerder van de Pensioenfederatie.
Pensioenfondsen zijn nu druk bezig met de uitvoering van de nieuwe pensioenwet, die vorig jaar werd aangenomen, en gaan daar volgens de organisaties gewoon mee door. Nieuw Sociaal Contract (NSC), de partij van Pieter Omtzigt, wil mensen echter laten stemmen over de invoering van het nieuwe stelsel. Ook wil die partij dat alleen nieuwe premies onder het nieuwe stelsel gaan vallen. Schouten heeft echter al laten weten de pensioenwet niet te wijzigen, maar een nieuw kabinet kan dit alsnog doen.
Ook de Pensioenfederatie en ABP, een van de grootste fondsen van Nederland, willen niet dat de wet nog verandert. ABP ziet het niet zitten om het oude en het nieuwe systeem naast elkaar te laten bestaan. "Dat vinden we onuitvoerbaar, want twee systemen in de lucht houden is ontzettend duur", zegt een woordvoerster van ABP. Volgens haar zou dat ook niet goed zijn voor deelnemers van pensioenfondsen.
Eigen pot
Voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie is ook geen voorstander van twee verschillende stelsels tegelijk laten bestaan, omdat pensioenfondsen dan moeten beleggen met twee verschillende potten. "Fondsen willen die juist bij elkaar houden want dat levert het meeste rendement op. Dat is ook in het belang van deelnemers."
Het voorstel van NSC voor een referendum over de pensioenwet ziet Jaarsma ook niet zitten. "Het pensioen is een arbeidsvoorwaarde, net zoals salarisverhogingen. Daarover onderhandelen vakbonden en werkgevers en ga je ook geen referenda houden", zegt hij.
Pensioenfondsen moeten uiterlijk op 1 januari 2028 over zijn op het nieuwe stelsel. In het nieuwe stelsel is geen collectieve pot meer, maar krijgt iedereen een eigen pot. De pensioenen bewegen mee met de beleggingsresultaten van de fondsen op de beurs. In economisch goede tijden kunnen de pensioenen dan sneller omhoog en in slechtere tijden juist sneller omlaag.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ervoor gestemd de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen naar het Europees Hof te sturen voor beoordeling. De Europarlementariërs vinden dat het proces rondom de handelsdeal niet democratisch is verlopen, omdat de Europese Commissie al een voorlopig akkoord heeft gesloten zonder instemming van het parlement.
10 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Spaanse bank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela nu de Verenigde Staten de controle hebben genomen over de Venezolaanse olie-industrie. Dat zei BBVA-voorzitter Carlos Torres van de tweede bank van Spanje op het World Economic Forum. BBVA is de enige buitenlandse bank met een grote aanwezigheid in Venezuela.
44 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De staalproductie in Duitsland is vorig jaar gedaald naar het laagste niveau sinds 2009, tijdens de financiële crisis. De productie werd vooral gedrukt door een zwakkere vraag en concurrentie van geïmporteerd staal in Europa. Dat meldt de Duitse staalassociatie in haar jaarverslag, dat is ingezien door persbureau dpa. Duitsland is de grootste staalproducent van Europa, met staalbedrijven als Thyssenkrupp en Salzgitter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Baksteenfabrikanten mogen samen een statiegeldsysteem opzetten om het hergebruik van pallets te stimuleren. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren tegen deze samenwerking. Pallets worden nu vaak eenmalig gebruikt.
2 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt op te leggen aan een aantal Europese landen over hun steun aan Groenland zullen waarschijnlijk maar een beperkte impact hebben op de inflatie in het eurogebied. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een interview met de Franse radiozender RTL op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na de koersverliezen eerder deze week. Beleggers blijven terughoudend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Op dinsdag werden daardoor flinke verliezen geleden op Wall Street, waar weer werd gehandeld na een lang weekend.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV gaat een verzoek aan de Europese Commissie sturen om te handhaven op de Nederlandse invoering van de Europese richtlijn over minimumlonen. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met een voorstel om die richtlijn te vertalen naar Nederlandse wetgeving. Maar dat voorstel voldoet niet aan de eisen, zegt FNV.
4 uur geleden