Waakhond ACM let extra op misbruik huidige marktomstandigheden
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is extra alert op bedrijven die misbruik maken van de huidige marktomstandigheden. De hoge prijzen voor energie, benzine en boodschappen brengen volgens de toezichthouder een groeiende groep mensen, van wie een groot deel al in een financieel kwetsbare positie zit, in de problemen.
De ACM let daarbij vooral scherp op bedrijven die consumenten misleiden door niet transparant te zijn over kostenstijgingen en die verbergen in bijkomende kosten. Ook houdt de waakhond in de gaten of concurrerende bedrijven met elkaar afspraken maken hoe zij de hogere prijs voor grondstoffen doorberekenen in de prijzen. Daarnaast wordt er scherp op toegezien dat bedrijven de winkels waaraan zij leveren niet met harde of zachte hand dwingen om prijsverhogingen door te voeren.
"Onze missie is dat we zorgen dat markten goed werken voor mensen en bedrijven, nu en in de toekomst", zegt bestuursvoorzitter Martijn Snoep van de ACM. Snoep stelt geen aanwijzingen te hebben dat de hogere prijzen worden veroorzaakt door een gebrek aan concurrentie in Nederland. De toezichthouder stelt wel vast dat deze situatie veel mensen in problemen brengt. "We zullen daarom direct optreden als er bedrijven zijn die misbruik maken van de situatie", aldus Snoep.
Begin dit jaar maakte de ACM bekend dat de focus van het toezicht in 2022 ligt op energie en duurzaamheid, digitale economie en woningmarkt. De toezichthouder roept mensen op om signalen over mogelijk misbruik te melden via de website.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na de koersverliezen eerder deze week. Beleggers blijven terughoudend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Op dinsdag werden daardoor flinke verliezen geleden op Wall Street, waar weer werd gehandeld na een lang weekend.
27 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV gaat een verzoek aan de Europese Commissie sturen om te handhaven op de Nederlandse invoering van de Europese richtlijn over minimumlonen. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met een voorstel om die richtlijn te vertalen naar Nederlandse wetgeving. Maar dat voorstel voldoet niet aan de eisen, zegt FNV.
49 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Kunstmatige intelligentie zal "grootschalige immigratie" om de economie en arbeidsmarkten van westerse landen te ondersteunen overbodig maken. Dat heeft topman Alex Karp van het Amerikaanse technologiebedrijf Palantir gezegd op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. "Er zullen meer dan genoeg banen zijn voor de burgers van uw land, vooral voor mensen met een beroepsopleiding."
1 uur geledenZÜRICH (ANP) - Voormalig Unilever-topman Hein Schumacher gaat leiding geven aan de grote chocoladeproducent Barry Callebaut. Hij neemt op 26 januari de hoogste functie bij het in Zwitserland gevestigde bedrijf over van vertrekkend topman Peter Feld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal werkenden dat in armoede leeft is gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. In 2024 ging het om 175.000 mensen, zo'n 2 procent van alle werkenden. Bijna de helft van hen had niet het hele jaar werk, bijvoorbeeld door tijdelijke banen of perioden zonder inkomen. De toename volgt op jaren van daling, mede door het wegvallen van coronasteun en de energietoeslag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De omzet van de detailhandel in Nederland stijgt dit jaar verder, verwachten onderzoekers van ING. De gestegen koopkracht spoort consumenten aan dit jaar meer geld uit te geven in de supermarkt en andere winkels.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders willen minder graag naar Groenland op vakantie, merken gespecialiseerde reisorganisaties voor vakanties naar koude bestemmingen. Aurora Reizen schat dat door de recent flink opgelopen spanningen tussen Groenland en de EU aan de ene kant en de Verenigde Staten aan de andere kant dit seizoen tot nu toe zo'n 20 tot 30 procent minder reizen zijn geboekt vergeleken met vorig jaar. IJsland Tours denkt dat dit zelfs 50 tot 70 procent minder is, maar weet niet zeker of het door de spanningen komt.
3 uur geleden