VS 'zeer bezorgd' over Chinese oefeningen in zee bij Taiwan
TAIPEI (ANP/AFP) - De Verenigde Staten maken zich zorgen over de Chinese militaire oefeningen rondom Taiwan, dat door China wordt beschouwd als afvallige regio. China begon de oefeningen maandag als waarschuwing voor de "separatistische acties van de Taiwanese onafhankelijkheidsstrijdkrachten".
In een verklaring noemen de Verenigde Staten de oefeningen ongerechtvaardigd. Het land wijst op het gevaar van escalatie. "Wij roepen China op om terughoudend te handelen en verdere acties te vermijden die de vrede en stabiliteit in de Straat van Taiwan en in de bredere regio kunnen ondermijnen, wat essentieel is voor regionale vrede en welvaart."
China heeft al eerder soortgelijke oefeningen uitgevoerd en heeft nu boten en vliegtuigen ingezet. China moet de wil van het Taiwanese volk accepteren om op een democratische manier te leven en zich onthouden van militaire provocaties, zo reageerde het Taiwanese presidentiële kantoor op de oefeningen. In een verklaring meldt het Taiwanese ministerie van Defensie dat afgelegen Taiwanese eilanden in "verhoogde staat van paraatheid" zijn gebracht. Vliegtuigen en schepen zullen op vijandelijke situaties reageren.
De luchthavens en havens van Taiwan zijn vooralsnog in bedrijf, meldt het ministerie van Transport. De Taiwanese veiligheidschef wijst erop dat de acties van China ingaan tegen het internationale recht. De Taiwanese president Lai Ching-te heeft een veiligheidsberaad op "hoog niveau" bijeengeroepen, aldus een regeringsbron.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
4 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
6 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
7 uur geleden