VS 'zeer bezorgd' over Chinese oefeningen in zee bij Taiwan
TAIPEI (ANP/AFP) - De Verenigde Staten maken zich zorgen over de Chinese militaire oefeningen rondom Taiwan, dat door China wordt beschouwd als afvallige regio. China begon de oefeningen maandag als waarschuwing voor de "separatistische acties van de Taiwanese onafhankelijkheidsstrijdkrachten".
In een verklaring noemen de Verenigde Staten de oefeningen ongerechtvaardigd. Het land wijst op het gevaar van escalatie. "Wij roepen China op om terughoudend te handelen en verdere acties te vermijden die de vrede en stabiliteit in de Straat van Taiwan en in de bredere regio kunnen ondermijnen, wat essentieel is voor regionale vrede en welvaart."
China heeft al eerder soortgelijke oefeningen uitgevoerd en heeft nu boten en vliegtuigen ingezet. China moet de wil van het Taiwanese volk accepteren om op een democratische manier te leven en zich onthouden van militaire provocaties, zo reageerde het Taiwanese presidentiële kantoor op de oefeningen. In een verklaring meldt het Taiwanese ministerie van Defensie dat afgelegen Taiwanese eilanden in "verhoogde staat van paraatheid" zijn gebracht. Vliegtuigen en schepen zullen op vijandelijke situaties reageren.
De luchthavens en havens van Taiwan zijn vooralsnog in bedrijf, meldt het ministerie van Transport. De Taiwanese veiligheidschef wijst erop dat de acties van China ingaan tegen het internationale recht. De Taiwanese president Lai Ching-te heeft een veiligheidsberaad op "hoog niveau" bijeengeroepen, aldus een regeringsbron.
Meer uit Buitenland
KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.
30 minuten geledenNDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.
55 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Het aantal doden door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot veertig. Ook zijn zo'n veertig mensen gedurende maandag opgegeven als vermist. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie er zo'n veertig in het ziekenhuis liggen. Volgens het regiobestuur kan het nog zeker 24 uur duren voordat het dodental definitief is vastgesteld. Het is het dodelijkste treinongeluk in het land sinds 2013.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.
1 uur geledenPITUFFIK (ANP) - Vliegtuigen van het Amerikaans-Canadese luchtvaartcommando NORAD zijn onderweg naar een Amerikaanse basis op Groenland, meldt NORAD op X. De actie zou zijn gecoördineerd met Denemarken en Groenland, benadrukt de militaire organisatie die waakt over het luchtruim van Canada en de Verenigde Staten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De militaire oefening in Groenland die bondgenoten als Nederland voorbereiden, moet niet bij een kleine, eenmalige exercitie blijven. Het is de bedoeling dat het eerder een oefenprogramma of -reeks wordt, "voor de lange termijn", zegt de Deense poolgebiedcommandant.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, heeft maandag in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf gekregen voor het overtreden van de anticorruptiewet en voor verduistering.
2 uur geleden