VS vorig jaar oktober al bezorgd over Israëlische aanvallen Gaza
WASHINGTON (ANP/RTR) - Medewerkers van het Pentagon en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwden het Witte Huis vorig jaar in oktober al over een mogelijke humanitaire ramp en de schending van het internationaal recht door Israël in Gaza. Dat gebeurde toen Israël het noorden van Gaza bombardeerde en de evacuatie van burgers gelastte.
Het persbureau Reuters kreeg e-mails in handen die zijn geschreven tussen 11 en 14 oktober, in de week na de grote aanval van Hamas op Israël op 7 oktober, toen Israël Gaza bombardeerde als reactie op de aanval van Hamas.
In de e-mails wordt beschreven hoe een groot dodental in Gaza de Amerikaanse betrekkingen met de Arabische wereld in gevaar kan brengen. De ambtenaren proberen druk uit te oefenen op president Joe Biden om naast solidariteit met Israël ook sympathie voor de Palestijnen te tonen en de noodzaak te uiten om humanitaire hulp in Gaza toe te staan.
Volgens meerdere functionarissen die bij besluitvorming waren betrokken was Washington traag met het aandacht vragen voor het lijden van de Palestijnen.
Topfunctionarissen van het Witte Huis hebben tegen Reuters gezegd dat de Verenigde Staten hun best hebben gedaan om humanitaire hulp naar Gaza te krijgen en dat het nog steeds een topprioriteit is.
Door de oorlog in Gaza zijn aan Palestijnse zijde al meer dan 41.000 doden gevallen. Bij de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober vielen ongeveer 1200 doden en werden zo'n 250 mensen als gijzelaars meegenomen naar de Gazastrook.
Volgens Oxfam Novib zijn meer dan 6000 vrouwen en 11.000 kinderen door het Israëlische leger gedood in Gaza. Dat is volgens de organisatie meer dan in een vergelijkbare periode in enig ander conflict in de afgelopen twee decennia. Ook wordt iedere drie uur essentiële infrastructuur in Gaza, zoals scholen, ziekenhuizen en hulppunten, getroffen door aanvallen van het Israëlische leger, aldus Oxfam Novib.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.
36 minuten geledenNIIGATA (ANP/AFP) - Een Japans regionaal parlement heeft ingestemd met de herstart van de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa, de grootste nucleaire energiecentrale ter wereld. Die werd uit voorzorg gesloten na de kernramp in Fukushima in 2011, maar nu wil Japan juist weer meer gebruik gaan maken van nucleaire energie.
59 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft zijn excuses aangeboden aan de joodse gemeenschap na de dodelijke aanslag op een chanoekaviering op Bondi Beach vorige week. Twee schutters doodden daar vijftien mensen en verwondden zeker veertig anderen.
2 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - De twee mannen die verdacht worden van de dodelijke aanslag op Bondi Beach eerder deze maand hebben volgens de Australische politie een paar dagen eerder een verkenningsbezoek gebracht aan de plek van de schietpartij. Dat blijkt uit vrijgegeven rechtbankdocumenten.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De Socialistische Arbeiderspartij (PSOE) van de Spaanse premier Pedro Sánchez heeft tien zetels moeten inleveren bij de regionale verkiezingen in Extremadura. De partij behaalde slechts 18 van de 65 zetels in het parlement.
8 uur geleden