VS vorig jaar oktober al bezorgd over Israëlische aanvallen Gaza
WASHINGTON (ANP/RTR) - Medewerkers van het Pentagon en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwden het Witte Huis vorig jaar in oktober al over een mogelijke humanitaire ramp en de schending van het internationaal recht door Israël in Gaza. Dat gebeurde toen Israël het noorden van Gaza bombardeerde en de evacuatie van burgers gelastte.
Het persbureau Reuters kreeg e-mails in handen die zijn geschreven tussen 11 en 14 oktober, in de week na de grote aanval van Hamas op Israël op 7 oktober, toen Israël Gaza bombardeerde als reactie op de aanval van Hamas.
In de e-mails wordt beschreven hoe een groot dodental in Gaza de Amerikaanse betrekkingen met de Arabische wereld in gevaar kan brengen. De ambtenaren proberen druk uit te oefenen op president Joe Biden om naast solidariteit met Israël ook sympathie voor de Palestijnen te tonen en de noodzaak te uiten om humanitaire hulp in Gaza toe te staan.
Volgens meerdere functionarissen die bij besluitvorming waren betrokken was Washington traag met het aandacht vragen voor het lijden van de Palestijnen.
Topfunctionarissen van het Witte Huis hebben tegen Reuters gezegd dat de Verenigde Staten hun best hebben gedaan om humanitaire hulp naar Gaza te krijgen en dat het nog steeds een topprioriteit is.
Door de oorlog in Gaza zijn aan Palestijnse zijde al meer dan 41.000 doden gevallen. Bij de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober vielen ongeveer 1200 doden en werden zo'n 250 mensen als gijzelaars meegenomen naar de Gazastrook.
Volgens Oxfam Novib zijn meer dan 6000 vrouwen en 11.000 kinderen door het Israëlische leger gedood in Gaza. Dat is volgens de organisatie meer dan in een vergelijkbare periode in enig ander conflict in de afgelopen twee decennia. Ook wordt iedere drie uur essentiële infrastructuur in Gaza, zoals scholen, ziekenhuizen en hulppunten, getroffen door aanvallen van het Israëlische leger, aldus Oxfam Novib.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
10 minuten geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "goed" overleg gehad met de Chinese leider Xi Jinping in Beijing, meldt het Witte Huis in een verklaring. Daarin staat ook dat de leiders manieren bespraken om de economische samenwerking tussen hun landen te versterken.
2 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De voorzitter van de Filipijnse senaat stelt dat Ronald Dela Rosa het gebouw heeft verlaten, nadat de senator zich er meerdere dagen had verscholen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen Dela Rosa uitgevaardigd vanwege de dodelijke oorlog tegen drugs. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
6 uur geleden