VS vorig jaar oktober al bezorgd over Israëlische aanvallen Gaza
WASHINGTON (ANP/RTR) - Medewerkers van het Pentagon en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwden het Witte Huis vorig jaar in oktober al over een mogelijke humanitaire ramp en de schending van het internationaal recht door Israël in Gaza. Dat gebeurde toen Israël het noorden van Gaza bombardeerde en de evacuatie van burgers gelastte.
Het persbureau Reuters kreeg e-mails in handen die zijn geschreven tussen 11 en 14 oktober, in de week na de grote aanval van Hamas op Israël op 7 oktober, toen Israël Gaza bombardeerde als reactie op de aanval van Hamas.
In de e-mails wordt beschreven hoe een groot dodental in Gaza de Amerikaanse betrekkingen met de Arabische wereld in gevaar kan brengen. De ambtenaren proberen druk uit te oefenen op president Joe Biden om naast solidariteit met Israël ook sympathie voor de Palestijnen te tonen en de noodzaak te uiten om humanitaire hulp in Gaza toe te staan.
Volgens meerdere functionarissen die bij besluitvorming waren betrokken was Washington traag met het aandacht vragen voor het lijden van de Palestijnen.
Topfunctionarissen van het Witte Huis hebben tegen Reuters gezegd dat de Verenigde Staten hun best hebben gedaan om humanitaire hulp naar Gaza te krijgen en dat het nog steeds een topprioriteit is.
Door de oorlog in Gaza zijn aan Palestijnse zijde al meer dan 41.000 doden gevallen. Bij de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober vielen ongeveer 1200 doden en werden zo'n 250 mensen als gijzelaars meegenomen naar de Gazastrook.
Volgens Oxfam Novib zijn meer dan 6000 vrouwen en 11.000 kinderen door het Israëlische leger gedood in Gaza. Dat is volgens de organisatie meer dan in een vergelijkbare periode in enig ander conflict in de afgelopen twee decennia. Ook wordt iedere drie uur essentiële infrastructuur in Gaza, zoals scholen, ziekenhuizen en hulppunten, getroffen door aanvallen van het Israëlische leger, aldus Oxfam Novib.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.
2 uur geledenRAFAH (ANP/AFP/RTR) - De grensovergang Rafah tussen de Gazastrook en Egypte is heropend, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Palestijnen kunnen via de grensovergang Gaza weer in- en uitgaan.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
5 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
16 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
18 uur geleden