
VS stoppen poging voor vrede in Oekraïne als die niet haalbaar is
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse regering gaat niet eindeloos proberen vrede in Oekraïne te bewerkstelligen als er geen kans op succes is. Ze wil binnen enkele dagen bepalen of vrede in Oekraïne haalbaar is. Dit zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op bezoek in Parijs.
Rubio is in Parijs voor gesprekken met Europese diplomaten over de Amerikaanse vredesinitiatieven. Hij zei dat Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië "kunnen helpen de bal aan het rollen te krijgen voor een wapenstilstand". Maar volgens Rubio houden de VS ermee op als er geen duidelijke signalen zijn van vooruitgang. President Donald Trump "heeft nog meer prioriteiten in de wereld", aldus de bewindsman.
Rubio en de speciale gezant van Trump, Steve Witkoff, hebben donderdag in de Franse hoofdstad overlegd met onder anderen de Franse president Emmanuel Macron. Die heeft de ontmoetingen geprezen. Macron meent dat "we nader tot elkaar zijn gekomen voor een solide vrede in Oekraïne". Er zou komende week in Londen weer overleg zijn van drie Europese mogendheden, de VS en Oekraïne.
Uitzichtloos
Trump vindt de oorlog in Oekraïne uitzichtloos bloedvergieten en heeft zich direct tot Rusland gewend om een wapenstilstand te bewerkstelligen en de banden aan te halen. Hij vreest dat Oekraïne en Europese bondgenoten de oorlog willen voortzetten.
De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft geklaagd dat Witkoff een Russische kijk op de oorlog heeft. Hij zei donderdag ook dat hij minstens tien luchtafweersystemen van het type Patriot van de VS wil kopen. Dit luchtafweersysteem kost inclusief de raketten meer dan 1 miljard dollar.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin gaat niet naar Turkije voor onderhandelingen met Oekraïne. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky had gezegd dat hij persoonlijk met Poetin wilde praten, maar de president behoort niet tot de delegatie die donderdag naar Istanbul afreist.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is niet van plan om donderdag naar Turkije af te reizen voor gesprekken met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Dat schrijft de onafhankelijke krant The Moscow Times op basis van anonieme bronnen rond het Kremlin.
3 uur geledenAMMAN (ANP) - Jordanië heeft vier kankerpatiënten en twaalf van hun familieleden uit de Gazastrook geëvacueerd voor een behandeling, meldt staatspersbureau Petra. Het betreft de tweede groep kinderen uit het door oorlog verwoeste gebied, die wordt opgevangen. In februari kondigde de Jordaanse koning Abdullah, toen op bezoek in het Witte Huis, aan om voor in totaal tweeduizend zieke kinderen uit Gaza een medische behandeling te faciliteren.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky weet nog steeds niet wie donderdag namens Rusland naar Turkije komt voor de geplande onderhandelingen met Oekraïne. Zelensky wil alleen meedoen aan de gesprekken als president Vladimir Poetin zelf komt, maar die heeft zijn aanwezigheid nog niet bevestigd.
4 uur geledenPAU (ANP/AFP) - De Franse premier François Bayrou ontkent dat hij al in de jaren negentig op de hoogte was van grootschalig misbruik op een katholieke school. Hij moest getuigen voor een parlementaire commissie over wat hij wist over het schandaal toen hij minister van Onderwijs was, van 1993 tot 1997.
5 uur geledenGRANADA (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring in Spanje en Portugal van twee weken geleden is ontstaan in een onderstation in de zuidelijke stad Granada, meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen. Het is nog altijd niet duidelijk wat de oorzaak was van de stroomuitval.
8 uur geledenDOHA (ANP) - Donald Trump is onder de indruk van de nieuwe Syrische leider Ahmed al-Sharaa, heeft hij kort na een ontmoeting gezegd tegen journalisten. Hij omschreef de voormalige guerrillaleider als een "jonge, aantrekkelijke man" met een hele sterke achtergrond. De ontmoeting was volgens hem "geweldig".
8 uur geleden