
VS stoppen poging voor vrede in Oekraïne als die niet haalbaar is
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse regering gaat niet eindeloos proberen vrede in Oekraïne te bewerkstelligen als er geen kans op succes is. Ze wil binnen enkele dagen bepalen of vrede in Oekraïne haalbaar is. Dit zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op bezoek in Parijs.
Rubio is in Parijs voor gesprekken met Europese diplomaten over de Amerikaanse vredesinitiatieven. Hij zei dat Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië "kunnen helpen de bal aan het rollen te krijgen voor een wapenstilstand". Maar volgens Rubio houden de VS ermee op als er geen duidelijke signalen zijn van vooruitgang. President Donald Trump "heeft nog meer prioriteiten in de wereld", aldus de bewindsman.
Rubio en de speciale gezant van Trump, Steve Witkoff, hebben donderdag in de Franse hoofdstad overlegd met onder anderen de Franse president Emmanuel Macron. Die heeft de ontmoetingen geprezen. Macron meent dat "we nader tot elkaar zijn gekomen voor een solide vrede in Oekraïne". Er zou komende week in Londen weer overleg zijn van drie Europese mogendheden, de VS en Oekraïne.
Uitzichtloos
Trump vindt de oorlog in Oekraïne uitzichtloos bloedvergieten en heeft zich direct tot Rusland gewend om een wapenstilstand te bewerkstelligen en de banden aan te halen. Hij vreest dat Oekraïne en Europese bondgenoten de oorlog willen voortzetten.
De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft geklaagd dat Witkoff een Russische kijk op de oorlog heeft. Hij zei donderdag ook dat hij minstens tien luchtafweersystemen van het type Patriot van de VS wil kopen. Dit luchtafweersysteem kost inclusief de raketten meer dan 1 miljard dollar.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - Polen denkt alle Russische drones die vorige week zijn luchtruim binnendrongen te hebben gevonden. De laatste werd gevonden in het noordoosten van het land, zegt het plaatselijke Openbaar Ministerie.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.
7 uur geledenKYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.
8 uur geledenRABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.
14 uur geleden