VS staken het werk van consulaten in Ecuador
QUITO (ANP) - Naar aanleiding van de golf van geweld in Ecuador zetten de Verenigde Staten de werkzaamheden in hun consulaten stil. De Amerikaanse ambassade in Quito heeft laten weten dat de consulaten in Quito en Guayaquil tot nader order gesloten blijven. Mensen die afspraken hebben, moeten een nieuwe maken via email.
De Ecuadoraanse president Daniel Noboa heeft maandag de noodtoestand afgekondigd na de ontsnapping uit de gevangenis van een van de beruchtste drugscriminelen van het land, José Adolfo Macías Villamar, bijgenaamd Fito. Drugsbendes zijn meer dan gebruikelijk actief geworden en plunderaars maken er gebruik van.
De commandant van de strijdkrachten, admiraal Jaime Vela, heeft gezegd dat deze week bloedige misdaden zijn gepleegd op een schaal die het land niet eerder heeft gekend. Hij zei dat "nu elke terroristische groep een militair doelwit is". Volgens de autoriteiten telt het land meer dan twintig bendes van 'narcoterroristen' zoals de gewelddadige bendeleden genoemd worden.
Het openbare leven wordt op veel plaatsen stilgelegd. Ziekenhuizen kondigen aan dat de poliklinieken voorlopig gesloten blijven en gemeentelijke instellingen melden dat de dienstverlening, bijvoorbeeld de vuilnisophaaldienst, voorlopig niet functioneert. Talrijke winkels en bedrijven houden de deuren dicht uit angst voor plunderaars of ander geweld.
Meer uit Buitenland
AOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
4 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.
8 uur geleden