VS onderzoeken of DeepSeek exportbeperkingen chips kon omzeilen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid onderzoekt of de ontwikkelaars van de Chinese AI-chatbot DeepSeek chips hebben gebruikt die niet van de VS naar China mochten worden geëxporteerd. Het vermoeden bestaat dat de halfgeleiders vanuit de Verenigde Staten via andere landen China binnenkwamen, zoals Singapore. Dat melden persbureaus Reuters en Bloomberg op basis van ingewijden.
DeepSeek zorgde deze week voor opschudding. De chatbot die werkt met geavanceerde kunstmatige intelligentie lijkt even goed te presteren als zijn Amerikaanse tegenhanger ChatGPT van OpenAI, maar met minder rekenwerk en dus lager energieverbruik. Dit leidde in de VS tot zorgen over de eigen voorsprong op het gebied van AI.
De afgelopen jaren hebben de VS de toevoer van geavanceerde chips naar China steeds verder afgeknepen, onder andere door de export van de modernste chips van Nvidia naar het Aziatische land te verbieden. Het Witte Huis en opsporingsdienst FBI gaan volgens bronnen van Bloomberg na of DeepSeek tussenpersonen in Singapore heeft ingezet om deze Nvidia-chips te kunnen bemachtigen.
Strengere controles
DeepSeek zelf zegt H800-chips van Nvidia te hebben gebruikt. Die kon het bedrijf tot in 2023 legaal kopen. Ook zou het bedrijf de minder krachtige H20-chips hebben gebruikt. Die kunnen nog steeds zonder beperkingen aan China worden verkocht.
Nvidia benadrukt wettelijke exportbeperkingen te respecteren. "We dringen erop aan dat al onze partners zich houden aan de voor hen geldende wetten. Als we informatie krijgen dat op het tegenovergestelde wijst, handelen we daarop", meldde Nvidia.
Leden van het Amerikaanse Congres pleitten donderdag voor strengere controles om te voorkomen dat geavanceerde chips via andere landen China binnenkomen. Ze roepen de nationale veiligheidsadviseur Mike Waltz ook op om exportbeperkingen voor technologie regelmatig te herzien.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarmee enig herstel werd getoond van de twee voorgaande verliesbeurten. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de stijgers dankzij sterke kwartaalresultaten en vooruitzichten van het Taiwanese chipbedrijf TSMC. Ook waren er weer cijfers van grote Amerikaanse banken.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) staat klaar om Venezuela financieel te steunen. Dat heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva gezegd in een interview met persbureau Reuters tijdens een bezoek aan Oekraïne. "Als er een mogelijkheid is om de mensen van Venezuela te steunen, dan kun je er zeker van zijn dat het IMF er is."
1 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix heeft een overeenkomst gesloten over de wereldwijde streamingrechten van films van Sony Pictures Entertainment. Dat maakten de bedrijven donderdag bekend. De nieuwe regeling wordt geleidelijk ingevoerd en is in 2029 voltooid. Hoeveel geld gemoeid is met de deal, is niet bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met Taiwan. Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel dalen de importheffingen op goederen uit Taiwan en gaan Taiwanese bedrijven honderden miljarden investeren in chipproductie in de VS.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
6 uur geleden