VS onderzoeken of DeepSeek exportbeperkingen chips kon omzeilen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid onderzoekt of de ontwikkelaars van de Chinese AI-chatbot DeepSeek chips hebben gebruikt die niet van de VS naar China mochten worden geëxporteerd. Het vermoeden bestaat dat de halfgeleiders vanuit de Verenigde Staten via andere landen China binnenkwamen, zoals Singapore. Dat melden persbureaus Reuters en Bloomberg op basis van ingewijden.
DeepSeek zorgde deze week voor opschudding. De chatbot die werkt met geavanceerde kunstmatige intelligentie lijkt even goed te presteren als zijn Amerikaanse tegenhanger ChatGPT van OpenAI, maar met minder rekenwerk en dus lager energieverbruik. Dit leidde in de VS tot zorgen over de eigen voorsprong op het gebied van AI.
De afgelopen jaren hebben de VS de toevoer van geavanceerde chips naar China steeds verder afgeknepen, onder andere door de export van de modernste chips van Nvidia naar het Aziatische land te verbieden. Het Witte Huis en opsporingsdienst FBI gaan volgens bronnen van Bloomberg na of DeepSeek tussenpersonen in Singapore heeft ingezet om deze Nvidia-chips te kunnen bemachtigen.
Strengere controles
DeepSeek zelf zegt H800-chips van Nvidia te hebben gebruikt. Die kon het bedrijf tot in 2023 legaal kopen. Ook zou het bedrijf de minder krachtige H20-chips hebben gebruikt. Die kunnen nog steeds zonder beperkingen aan China worden verkocht.
Nvidia benadrukt wettelijke exportbeperkingen te respecteren. "We dringen erop aan dat al onze partners zich houden aan de voor hen geldende wetten. Als we informatie krijgen dat op het tegenovergestelde wijst, handelen we daarop", meldde Nvidia.
Leden van het Amerikaanse Congres pleitten donderdag voor strengere controles om te voorkomen dat geavanceerde chips via andere landen China binnenkomen. Ze roepen de nationale veiligheidsadviseur Mike Waltz ook op om exportbeperkingen voor technologie regelmatig te herzien.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft Nederlandse pensioenfondsen een knauw gegeven door scherpe koersdalingen op de financiële markten. De gemiddelde dekkingsgraad, een graadmeter voor de financiële gezondheid van een fonds, daalde in maart tot 123 procent. Dat maakte onderzoeksbureau Aon woensdag bekend. Eind februari was de dekkingsgraad nog 128 procent.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is met een voorstel gekomen voor een kleine aanpassing in het Europese emissiehandelssysteem (ETS). Dat moet helpen de prijs van de uitstoot van broeikasgassen stabieler te houden en op die manier veel energie verbruikende bedrijven in Europa tegemoet te komen.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Nike ging woensdag hard onderuit op de beurzen in New York. De sportkledingfabrikant kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Het bedrijf wist de omzet op peil te houden, maar de verkopen in de Noord-Amerikaanse markt vielen tegen.
48 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De topmannen van het failliete Carpetright, Gideon Tienkamp en Maikel Hofman, hebben de merkrechten van het oude bedrijf overgekocht. Daarmee zijn ze onder de naam Carpetright IP een nieuwe webshop gestart, zo bevestigt Tienkamp na berichtgeving van vakmedium Wonen360.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's is vrijwel volledig in handen gekomen van Keurig Dr Pepper. Dat Amerikaanse drankenconcern kondigde de overname vorig jaar al aan. Nu de koper meer dan 96 procent van de aandelen in bezit heeft, is zeker dat de beursnotering van JDE Peet's in Amsterdam wordt beëindigd. Dit gebeurt later deze maand. De resterende aandeelhouders hebben nog even de tijd om hun stukken aan te bieden.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP/AFP) - Van de teruggeroepen hybrideauto's van Stellantis vanwege brandgevaar is tot nu toe bij twaalf voertuigen daadwerkelijk brand uitgebroken, heeft het concern bekendgemaakt. Het moederbedrijf van merken als Peugeot, Citroën, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Fiat en Opel riep eerder deze week wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een kans op brand in de motorruimte.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ryanair-topman Michael O'Leary vreest voor verstoringen bij de leveringen van vliegtuigbrandstof aan Europa vanaf mei als de oorlog in het Midden-Oosten langer gaat duren. Dat heeft hij gezegd in een interview met nieuwszender Sky News. Hij verwacht ook dat de ticketprijzen flink kunnen gaan stijgen door de fors hogere kosten voor kerosine.
2 uur geleden