AEX sluit week lager af, chipaandelen tonen enig herstel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies de handel uitgegaan. De koersdaling volgt op zware verliezen voor techaandelen donderdag in New York en een verkoopgolf op belangrijke Aziatische financiële markten. Waar chipaandelen op het Damrak enig herstel toonden, eindigden veel andere aandelen de week juist in de min.
De AEX-index verloor 0,8 procent tot 1120,55 punten, na eerder tijdens de sessie op een groter verlies te hebben gestaan. Chipfondsen ASML, Besi en ASMI zaten bij de schaarse stijgers met plussen tot 2,7 procent, na veel forse verliezen een dag eerder. Mogelijk sloegen koopjesjagers hier toe.
De MidKap ging 0,7 procent omlaag tot 1106,67 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,9 procent.
Donderdag sloeg de paniek toe op de aandelenbeurzen, door de angst dat de Democratische verkiezingswinst bij de midterms in de Verenigde Staten de groei van de AI-sector zou vertragen. Rondom kunstmatige intelligentie bestaat onder beleggers al nervositeit, omdat er geregeld twijfels de kop opsteken of de gigantische investeringen van techbedrijven zich wel terugverdienen.
Air France-KLM was een opvallende winnaar in de Amsterdamse MidKap, met een plus van ruim 7 procent. Een dag eerder won het luchtvaartconcern ook al fors aan waarde na het bekendmaken van de kwartaalcijfers en een reorganisatie bij KLM, die de winstgevendheid bij de Nederlandse maatschappij moet vergroten.
Funderingsspecialist Sif was een grote verliezer. Bij zijn kwartaalcijfers waarschuwde het bedrijf voor een "materiële onzekerheid" over het vermogen om de activiteiten de komende twaalf maanden voort te kunnen zetten. Rondom een grote order voor een windmolenpark in de Noordzee is veel onzekerheid.
De financiële markten verwerkten ook nog een nieuw banenrapport van de Amerikaanse overheid. Die wees op een sterkere groei van de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten dan economen in doorsnee hadden verwacht. Die positieve verrassing uitte zich in een sterkere dollar, die zo'n 0,8 procent won tegenover de euro.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Klaas Knot heeft maar één tegenstander bij de strijd om het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB). Naast de Nederlander is de voormalige gouverneur van de Spaanse centrale bank, Pablo Hernández de Cos, voorgedragen als kandidaat.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techbeurs Nasdaq toonde vrijdag wat herstel in New York na de koersdreun een dag eerder. Koopjesjagers sloegen toe en kochten vooral chipaandelen na de verkoopgolf in de sector op donderdag. Die golf werd aangewakkerd door de vrees dat een Democratische meerderheid in het Amerikaanse Congres zou kunnen leiden tot strengere regelgeving voor kunstmatige intelligentie (AI) en vertraging van de bouw van AI-datacenters.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.
6 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
7 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
8 uur geleden