Paraguay beëdigt nieuwe president na afzetting Peña
ASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.
Peña had de steun in het land verloren vanwege een bankcrisis waarvoor veel Paraguayanen hem verantwoordelijk achten. Het Paraguayaanse openbaar ministerie heeft een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd.
De Senaat van Paraguay had vrijdag gestemd voor afzetting van president Santiago Peña. Donderdag had Peña nog aangekondigd op te stappen, maar daarmee ging de Senaat niet akkoord. Volgens de Paraguayaanse grondwet kan het parlement het ontslag van een president afwijzen en een afzettingsprocedure beginnen.
Had de Senaat het ontslag van Peña simpelweg aanvaard, dan had hij bepaalde juridische immuniteiten en privileges kunnen behouden. Een afzetting ontneemt hem die bescherming, waardoor hij volledig ter verantwoording kan worden geroepen.
De bankcrisis ontstond deze week door de instorting van ueno, een bank die onder meer overheidsgeld beheerde en waarmee Peña banden onderhield. Bijna 3 van de 6,5 miljoen Paraguayanen kunnen daardoor niet bij hun tegoeden. De crisis leidde tot massale straatprotesten.
Meteen na zijn beëdiging gaf Alliana een korte speech in de Senaat, waarin hij beloofde dat de gedupeerden spoedig worden gecompenseerd. De centrale bank van Paraguay is inmiddels begonnen met het terugbetalen van tegoeden aan rekeninghouders die getroffen zijn door de crisis bij ueno. Dat gebeurt voorlopig via voorschotten, verklaarde José Maciel, administratief directeur bij de centrale bank van Paraguay (BCP).
Meer uit Buitenland
ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."
7 uur geledenTAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.
9 uur geledenLAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.
9 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse omroep Sky heeft vrijdag een bedreiging ontvangen, een paar uur nadat onder meer de Ierse omroep RTÉ een bommelding had binnengekregen. "Sky is een van de mediaorganisaties die een beveiligingsdreiging hebben ontvangen", meldt de omroep in Sky News.
11 uur geleden