VS hadden Navalni bij uitwisseling gevangenen willen betrekken
WASHINGTON (ANP/DPA) - De overleden Russische oppositieleider Aleksej Navalni was een van de mensen die de Verenigde Staten probeerden vrij te krijgen bij de uitruil van gevangenen in het Westen en in Rusland. Dat zei de Amerikaanse veiligheidsadviseur Jake Sullivan donderdag.
"We hadden met onze partners aan een deal gewerkt die ook Aleksej Navalni zou bevatten, en helaas overleed hij", zei Sullivan.
Op de dag van Navalni's dood in februari sprak Sullivan met de ouders van Evan Gershkovich, de journalist van The Wall Street Journal die gevangen zat en nu een van de vrijgelatenen is. "Ik vertelde hun dat de president vastbesloten was om dit voor elkaar te krijgen, zelfs bij dit tragische nieuws en dat we dag en nacht zouden werken om deze dag te bereiken."
Doodsoorzaak
Navalni was een van de belangrijkste tegenstanders van president Vladimir Poetin. Hij stierf in een strafkolonie in Siberië. De omstandigheden van zijn dood zijn nog steeds niet opgehelderd.
Het Witte Huis zei dat na de uitwisseling van de gevangenen vicepresident Kamala Harris sprak met de weduwe van Navalni, Joelia.
In totaal werden 26 gevangenen uitgewisseld, onder hen ook tegenstanders van de Russische regering.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
4 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
5 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - De veroordeelde Cambodjaanse oppositieleider Kem Sokha heeft gratie gekregen. Dat meldt senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op sociale media. Kem Sokha werd in 2023 veroordeeld tot 27 jaar huisarrest voor verraad.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland zegt Kyiv te blijven aanvallen bij wijze van vergelding voor een vermeende aanval op studentenhuisvesting in de bezette Oekraïense regio Loehansk. Bij die aanval van vrijdag zouden volgens het Kremlin 21 doden zijn gevallen, onder wie veel jonge vrouwen.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV waarschuwt voor de "nieuwe vormen van slavernij" door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) en roept op tot de "ontwapening" ervan. Dat staat in zijn encycliek die de paus maandag presenteerde in het bijzijn van onder anderen AI-experts. Het is de eerste zogenoemde encycliek van paus Leo. In zo'n gewichtige pauselijke brief presenteert de kerkelijk leider zijn kijk op een thema.
7 uur geleden