Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS evacueren tolken uit Afghanistan, Biden spreekt over mijlpaal

VS evacueren tolken uit Afghanistan, Biden spreekt over mijlpaal

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een eerste groep Afghaanse medewerkers naar de Verenigde Staten gevlogen in het kader van een operatie om personeel uit Afghanistan te halen. President Joe Biden sprak in een verklaring over een "belangrijke mijlpaal".

Amerikaanse troepen vertrekken na twintig jaar uit Afghanistan en dat leidt tot grote bezorgdheid onder Afghanen die bijvoorbeeld als tolk of chauffeur voor de VS hebben gewerkt. Zij vrezen voor wraakacties nu de moslimextremisten van de Taliban daar steeds verder oprukken.

De eerste groep geëvacueerde Afghanen bestaat volgens Amerikaanse media uit ongeveer tweehonderd personen. Zij vertrokken vanuit de Afghaanse hoofdstad Kabul naar Fort Lee in Virginia. Biden bevestigde vrijdag dat die eerste vlucht van 'Operation Allies Refuge' is geland.

Belofte

De president zei dat een belofte wordt ingelost aan de duizenden Afghanen die in hun thuisland "schouder aan schouder hebben gestaan" met de Amerikanen. Ze konden rechtstreeks naar de VS vliegen omdat al achtergrondchecks zijn uitgevoerd door de inlichtingendiensten.

De Afghanen mogen in Fort Lee hun visumaanvraag afronden. Ook ondergaan ze daar medische controles. Daarna kunnen ze beginnen aan "hun nieuwe levens in de Verenigde Staten", aldus Biden. Vele duizenden andere Afghanen moeten nog wel te horen krijgen of ze in aanmerking komen voor evacuatie.

Visumprogramma

De Amerikaanse autoriteiten hebben een speciaal visumprogramma opgezet voor hun voormalige medewerkers in Afghanistan. Er hebben naar schatting al 18.000 Afghanen zo'n 'Special Immigrant Visa' aangevraagd. Daarnaast zijn er ook nog zo'n 53.000 gezinsleden van ex-medewerkers die mee willen.

Het kan volgens nieuwssite The Hill tot achthonderd dagen duren voordat zo'n visumaanvraag is verwerkt. Dat leidde tot onvrede in de Amerikaanse politiek, waar pogingen worden gedaan om het proces te stroomlijnen.

Er bestaat ook bezorgdheid onder Amerikaanse politici over Afghaanse ex-medewerkers die buiten Kabul wonen. Die kunnen onderschept worden door de Taliban als ze proberen de hoofdstad te bereiken. De Amerikaanse autoriteiten zeggen niet de middelen te hebben om mensen op te halen in andere delen van Afghanistan.

Meer uit Buitenland

Secret Service doodt man die Mar-a-Lago wilde binnendringen

MAR-A-LAGO (ANP/RTR) - Agenten van de Secret Service hebben een man van in de twintig doodgeschoten nadat die had geprobeerd een beveiligd gebied te betreden bij het Mar-a-Lago-resort van president Donald Trump. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag.

25 minuten geleden
Hongarije blokkeert EU-sancties tegen Rusland om oliepijpleiding

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Hongarije gaat het twintigste sanctiepakket tegen Rusland van de Europese Commissie blokkeren, tenzij Oekraïne een belangrijke pijpleiding die het land van olie voorziet heropent. Dat zeiden de Hongaarse premier Viktor Orbán en minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó.

1 uur geleden
Frankrijk ontbiedt ambassadeur VS in verband met moord activist

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot, heeft aangekondigd dat hij de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, Charles Kushner, zal ontbieden vanwege diens opmerkingen over de moord op een Franse radicaal-rechtse activist vorige week.

2 uur geleden
Skelet Sint Franciscus 800 jaar na zijn dood tentoongesteld

ASSISI (ANP/AFP) - Het skelet van Sint Franciscus van Assisi is vanaf zondag, voor het eerst sinds zijn dood 800 jaar geleden, te bezichtigen. De tentoonstelling loopt tot 22 maart en trekt naar verwachting honderdduizenden bezoekers uit de hele wereld, meldt het Franciscaanse klooster in Assisi.

2 uur geleden
Deense minister: Groenland heeft ziekenhuisschip VS niet nodig

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Groenland heeft geen medische hulp van andere landen nodig, heeft de Deense minister van Defensie Troels Lund Poulsen zondag benadrukt. Hij reageert daarmee op de Amerikaanse president Donald Trump, die aankondigde een ziekenhuisschip naar Groenland te sturen om de "vele zieke mensen" te helpen.

4 uur geleden
Iran: in maart nieuwe gesprekken met VS over nucleair programma

TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten plannen begin maart nieuwe gesprekken over het nucleaire programma, meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. "De onderhandelingen gaan door, en er is een kans op een voorlopig akkoord." De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi zei vrijdag dat hij binnen enkele dagen verwachtte een conceptvoorstel klaar te hebben.

4 uur geleden
Ontploffingen gehoord in Kyiv na waarschuwing voor raketaanval

KYIV (ANP/AFP) - Nadat de Oekraïense autoriteiten in Kyiv in de nacht van zaterdag op zondag hadden gewaarschuwd voor een Russische ballistische raketaanval, hebben verslaggevers van persbureau AFP in de stad meerdere krachtige explosies gehoord. Inwoners waren opgeroepen naar de schuilplaatsen in de stad te gaan.

5 uur geleden