VS en Duitsland akkoord over omstreden gaspijp Nord Stream 2
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - Rusland riskeert waarschijnlijk Europese sancties als het land straks gaspijpleiding Nord Stream 2 tussen Rusland en Duitsland zou gebruiken om politieke druk uit te oefenen op Oekraïne. Dat is volgens de Amerikaanse overheid de conclusie van een akkoord tussen Duitsland en de Verenigde Staten over het al jaren omstreden gasproject.
"Mocht Rusland proberen om energie als wapen te gebruiken of verdere agressieve acties tegen Oekraïne ondernemen, dan zal Duitsland maatregelen nemen op nationaal niveau en aandringen op effectieve maatregelen op Europees niveau", heeft de Amerikaanse onderstaatssecretaris voor politieke zaken Victoria Nuland laten weten. Ook zou Duitsland hebben toegezegd een verlenging te ondersteunen van bestaande afspraken tussen Rusland en Oekraïne over de doorvoer van gas.
De Amerikaanse president Joe Biden en de Duitse bondskanselier Angela Merkel waren het onlangs nog openlijk oneens met elkaar over het bijna voltooide Nord Stream 2-project. Volgens de VS zou de gaspijpleiding de Europese afhankelijkheid van Russisch gas vergroten. Dat zou Rusland in staat stellen politieke druk uit te oefenen op kwetsbare Oost- en Midden-Europese landen, waaronder de Amerikaanse bondgenoot Oekraïne.
Doorvoerland
Merkel bleef op een persconferentie met Biden evenwel achter de pijpleiding staan, die zou moeten zorgen voor een directe en zekere energietoevoer voor de grootste economie van Europa. De bondskanselier voegde daar wel aan toe dat Oekraïne ook na de ingebruikname van Nord Stream 2 een "doorvoerland voor energie moet blijven". Biden benadrukte dat het verschil van mening tussen de Duitse en Amerikaanse bondgenoten de onderlinge verhoudingen niet verstoorde. "Goede vrienden moeten het met elkaar oneens kunnen zijn", aldus Biden.
De Russische regering zei vorige maand dat Nord Stream 2 tegen het einde van dit jaar eindelijk klaar zal zijn. Aan het project wordt al jaren gewerkt, zij het met onderbrekingen omdat de werkzaamheden door juridisch gesteggel eerder lange tijd stillagen. Washington dreigde eerder ook voortdurend met sancties voor ondernemingen die meewerkten aan de aanleg. Bij het project zijn veel bedrijven betrokken, onder meer olie- en gasconcern Shell. De pijpleiding is meer dan 1200 kilometer lang en loopt via de Oostzee. Met Nord Stream 2 moet de capaciteit voor gasleveranties van Rusland aan Duitsland worden verdubbeld.
Meer uit Financieel
SHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD heeft meer auto's verkocht in juli dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch loopt het bedrijf nog achter op schema om zijn doelstelling voor dit jaar te bereiken.
5 uur geledenBeijing (ANP/DPA) - China veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om 43 Chinese bedrijven toe te voegen aan een zwarte lijst van bedrijven die dwangarbeid verrichten. Onder de getroffen bedrijven bevinden zich bedrijven actief in de katoenindustrie, elektronica en farmaceutische industrie.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Kevin Warsh, voorzitter van de Federal Reserve (Fed), zou minder vaak willen vergaderen en daarmee dus minder rentebesluiten per jaar willen gaan nemen. Dat meldt de New York Times. De Fed weigerde commentaar.
9 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's is in juli afgenomen ten opzichte van juli vorig jaar. Dit ondanks een stijging van het aantal volledig elektrische auto's, dat goed is voor bijna de helft van het totale marktaandeel. Dat blijkt uit cijfers van autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.
11 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat, onder aanvoering van GKN Fokker, een drone ontwikkelen die de JSF moet ondersteunen. Dat vertelt topman van Fokker, Arjen Landman, aan De Telegraaf.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
22 uur geleden