Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrijwilliger bekent brandstichting in kathedraal Nantes

Vrijwilliger bekent brandstichting in kathedraal Nantes

NANTES (ANP/AFP) - Een vrijwilliger van het bisdom heeft bekend op 18 juli brand te hebben gesticht in de gotische kathedraal van de West-Franse stad Nantes. Dat heeft zijn advocaat zondag gezegd. De beweegredenen van de man, een 39-jarige asielzoeker uit Rwanda, zijn nog een mysterie.

De verdachte, die al verscheidene jaren in Frankrijk woont, werd zaterdag opnieuw gearresteerd, nadat uit laboratoriumonderzoek duidelijk was geworden dat de brand die de monumentale kerk zwaar beschadigde, zeer waarschijnlijk is aangestoken. Dat maakte de officier van justitie Pierre Sènnes bekend.

Zijn advocaat Quentin Chabert zei tijdens een persconferentie weinig meer dan dat zijn cliënt, die hij omschreef als "bang" en "overweldigd", meewerkt met Justitie. "Kennelijk was het voor hem een opluchting berouw te tonen. Als een gelovige is het belangrijk dat te doen", aldus Chabert. Hij wilde niet ingaan op wat de vermoedelijke dader als motief zou hebben gehad.

Orgel

De Rwandees, die als altaardienaar werkzaam was, gaf tijdens het verhoor door de onderzoeksrechter toe op drie plekken brand te hebben gesticht in de kathedraal, waaronder het grote orgel. Hij werd al snel na de ontdekking de brand aangehouden, omdat hij als laatste in de kerk was geweest en deze had afgesloten.

Volgens Sennès was dat een normale procedure in een gerechtelijk onderzoek en voorbarig om hem als verdachte te bestempelen. De vrijwilliger kwam dan ook vrij maar werd zaterdag opnieuw opgepakt, ditmaal op verdenking van "vernietiging en schade door brand". Daarop staat een gevangenisstraf van maximaal 10 jaar en een boete van 150.000 euro.

Het beroemde orgel van Nantes ging in vlammen op. Het dateerde uit 1621 en doorstond onder meer de Franse Revolutie en bombardementen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook zijn voorwerpen en schilderijen van onschatbare waarde verloren gegaan. Vijftien maanden geleden verwoestte een vuurzee ook al tal van kostbaarheden in en grote delen van de Notre-Dame in Parijs.

Meer uit Buitenland

President Suriname vraagt vertrek 3 directieleden staatsbedrijven

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.

30 minuten geleden
Braziliaanse politici veroordeeld voor moord op gemeenteraadslid

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.

48 minuten geleden
VS laten verkoop Venezolaanse olie aan Cuba opnieuw toe

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".

1 uur geleden
Cuba schiet vier mensen op Amerikaanse speedboot dood

HAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.

1 uur geleden
Vooraanstaande Democraat Larry Summers stapt op bij Harvard

WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.

2 uur geleden
IJsland vervroegt EU-referendum om spanningen noordpoolgebied

REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.

2 uur geleden
Britse parlementsvoorzitter tipte politie vluchtgevaar Mandelson

LONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.

4 uur geleden