Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrijwilliger bekent brandstichting in kathedraal Nantes

Vrijwilliger bekent brandstichting in kathedraal Nantes

NANTES (ANP/AFP) - Een vrijwilliger van het bisdom heeft bekend op 18 juli brand te hebben gesticht in de gotische kathedraal van de West-Franse stad Nantes. Dat heeft zijn advocaat zondag gezegd. De beweegredenen van de man, een 39-jarige asielzoeker uit Rwanda, zijn nog een mysterie.

De verdachte, die al verscheidene jaren in Frankrijk woont, werd zaterdag opnieuw gearresteerd, nadat uit laboratoriumonderzoek duidelijk was geworden dat de brand die de monumentale kerk zwaar beschadigde, zeer waarschijnlijk is aangestoken. Dat maakte de officier van justitie Pierre Sènnes bekend.

Zijn advocaat Quentin Chabert zei tijdens een persconferentie weinig meer dan dat zijn cliënt, die hij omschreef als "bang" en "overweldigd", meewerkt met Justitie. "Kennelijk was het voor hem een opluchting berouw te tonen. Als een gelovige is het belangrijk dat te doen", aldus Chabert. Hij wilde niet ingaan op wat de vermoedelijke dader als motief zou hebben gehad.

Orgel

De Rwandees, die als altaardienaar werkzaam was, gaf tijdens het verhoor door de onderzoeksrechter toe op drie plekken brand te hebben gesticht in de kathedraal, waaronder het grote orgel. Hij werd al snel na de ontdekking de brand aangehouden, omdat hij als laatste in de kerk was geweest en deze had afgesloten.

Volgens Sennès was dat een normale procedure in een gerechtelijk onderzoek en voorbarig om hem als verdachte te bestempelen. De vrijwilliger kwam dan ook vrij maar werd zaterdag opnieuw opgepakt, ditmaal op verdenking van "vernietiging en schade door brand". Daarop staat een gevangenisstraf van maximaal 10 jaar en een boete van 150.000 euro.

Het beroemde orgel van Nantes ging in vlammen op. Het dateerde uit 1621 en doorstond onder meer de Franse Revolutie en bombardementen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook zijn voorwerpen en schilderijen van onschatbare waarde verloren gegaan. Vijftien maanden geleden verwoestte een vuurzee ook al tal van kostbaarheden in en grote delen van de Notre-Dame in Parijs.

Meer uit Buitenland

Kremlin: Rusland vecht door tot doelen in Oekraïne bereikt zijn

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft niet al zijn doelen met de invasie van Oekraïne volledig bereikt en vecht door tot die zijn verwezenlijkt. Dit zei de Kremlinwoordvoerder op de herdenking van de dag dat Rusland Oekraïne in 2022 op grote schaal binnenviel.

32 minuten geleden
Zelensky: zonder datum EU-toetreding zal Poetin Europa verdelen

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dinsdag gezegd dat zijn land een duidelijke datum nodig heeft wanneer het kan toetreden tot de EU. Dat is niet "zomaar een wens", zei Zelensky via een videoverbinding tegen het Europees Parlement. Zonder toetredingsdatum zal Poetin een manier vinden om toetreding decennia te blokkeren door Europa te verdelen, waarschuwde Zelensky.

42 minuten geleden
EU-kopstukken in Kyiv: agressor mag niet beloond worden

KYIV (ANP) - Agressor Rusland mag niet worden beloond voor de invasie van Oekraïne, stellen EU-kopstukken Ursula von der Leyen en António Costa dinsdag in een gezamenlijke verklaring. "We zullen ervoor zorgen dat Rusland ter verantwoording wordt geroepen voor de gepleegde misdaden en de aangerichte schade", stellen de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EU-leiders.

54 minuten geleden
Europese leiders in Kyiv voor herdenking Russische invasie 2022

KYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.

2 uur geleden
Doden bij crash legerhelikopter in Iran

TEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.

2 uur geleden
Zelensky: Poetin heeft na vier jaar oorlog doelen niet bereikt

KYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.

3 uur geleden
Zeven doden door crash van medische vlucht in India

KASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.

5 uur geleden