Israël stopt Palestijns gezag over Grot van de Patriarchen
JERUZALEM (ANP/AFP) - De extreemrechtse Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich heeft het bestuur van een voor christenen, joden en moslims heilige plek in Hebron van de Palestijnen overgenomen. De Grot van de Patriarchen, bij moslims bekend als de moskee van Abraham (Ibrahimi-moskee), valt volgens Smotrich niet meer onder de gemeente Hebron en de Palestijnse Autoriteit. Er komt een Israëlisch bestuur onder zijn gezag.
De Palestijnse Autoriteit heeft fel tegen het besluit van Smotrich geprotesteerd. Smotrich meldde zijn besluit bij het leggen van een eerste steen voor een nieuwe kolonie voor Joden bij Hebron in de door Israël op de Westelijke Jordaanoever bezette gebieden. Hij zei dat dit in het teken staat van Israëls "feitelijke regering en soevereiniteit". Smotrich is zelf een kolonist en voorstander van annexatie van de Westoever.
Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een reactie ontkend dat de akkoorden met de Palestijnse autoriteiten zijn opgezegd. Het gaat volgens het ministerie om aanpassingen daarvan ten gunste van Joodse kolonisten met betrekking tot het gebruik van grond en het beheer van Joodse heilige plaatsen. De claim van Smotrich wordt daarmee tegengesproken.
Op basis van een overeenkomst in 1997 was het bestuur van de plaats waar aartsvaderen zoals Abraham begraven zouden liggen, in Palestijnse handen gekomen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd de relatie met Europese landen te willen herstellen. Poetin stelt dat Rusland niet wil dat er een situatie zoals die bij de Straat van Hormuz ontstaat bij de Oostzee.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Britse acteur Patrick Stewart is overleden. Hij stierf woensdag op 86-jarige leeftijd na een kort ziekbed, heeft zijn agent donderdag bekendgemaakt. Stewart was onder meer bekend van rollen in Star Trek en X-Men.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname gaat door met de uitzetting van 63 mennonieten uit Bolivia en Mexico, bevestigt de politiewoordvoerder donderdagmiddag lokale tijd. De kantonrechter heeft eerder op de dag besloten dat de mogelijke deportatie van de christelijke, traditionele landbouwers wel moet gebeuren volgens de wettelijke regels. De groep had in ongerept bosgebied zonder toestemming bomen gekapt en landbouwgronden aangelegd.
6 uur geleden