Voor het eerst in 25 jaar weer ebola in Ivoorkust
ABIDJAN (ANP) - In Ivoorkust is voor het eerst in 25 jaar het ebolavirus weer opgedoken, bevestigen de Wereldgezondheidsorganisatie WHO en minister Pierre Dimba van Volksgezondheid van het West-Afrikaanse land. Volgens Dimba zou het gaan om een geïsoleerd geval en betreft het een 18-jarig meisje dat vanuit buurland Guinee het land binnenkwam.
Volgens de WHO kwam de bevestiging nadat eerder monsters waren verzameld van een patiënt die was opgenomen in het ziekenhuis van de commerciële hoofdstad Abidjan, aldus de Wereldgezondheidsorganisatie in een verklaring. De vrouw reisde vanuit Guinee over de weg naar Ivoorkust en kwam 12 augustus in Abidjan aan. Ze werd opgenomen met koorts en wordt op dit moment behandeld.
Guinee, waar tussen 2014-2016 de dodelijkste ebola-uitbraak ooit was met ruim 11.000 doden, kende eerder dit jaar een vier maanden durende uitbraak. Er waren zestien besmettingen en twaalf doden. Door bijna 11.000 mensen in te enten tegen de ziekte en andere maatregelen te treffen, was de uitbraak na vier maanden onder controle. Begin deze week werd in dat land ook het eerste geval van het marburgvirus in West-Afrika vastgesteld. Dit is een zeer besmettelijke ziekte die vergelijkbaar is met ebola.
De WHO zei dat er geen aanwijzingen zijn dat de huidige besmetting verband houdt met de uitbraak eerder dit jaar in Guinee, al moet nader onderzoek daar meer duidelijkheid over verschaffen. "Het is enorm zorgwekkend dat deze uitbraak is vastgesteld in Abidjan, een metropool met meer dan vier miljoen mensen", aldus regionaal directeur Matshidiso Moeti van de WHO voor Afrika, in de verklaring.
Meer uit Buitenland
LISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.
52 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
10 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
10 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
11 uur geleden