Voor- en tegenstanders Maduro willen de straat op voor betogingen
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Mária Corina Machado heeft opgeroepen om zaterdag "in alle steden" van het land te betogen tegen het bewind van president Nicolás Maduro naar aanleiding van de presidentsverkiezingen van afgelopen week. De partij van Maduro, de Verenigde Socialistische Partij van Venezuela (PSUV) heeft ook een oproep gedaan zaterdag te demonstreren, maar voor de autoritair regerende president.
Volgens de officiële verkiezingsuitslagen is Maduro herkozen met ruim van de helft van de stemmen. Maar volgens de oppositie heeft hij nog geen derde van de stemmen gehaald en zou de kandidaat van de oppositie, Eduardo Gonzáles Urrutia, hebben gewonnen met circa twee derde van de stemmen.
De relatief onbekende oud-diplomaat González werd door de oppositie als presidentskandidaat naar voren geschoven, omdat de populaire Machado van de regering van Maduro niet mee mocht doen.
Armoede
Vooral op het Amerikaanse continent en in Europa worden de officiële uitslagen, net als bij de herverkiezing van Maduro in 2018, niet serieus genomen. De toestand in het olierijke, maar economisch geruïneerde Zuid-Amerikaanse land is nog slechter dan vier jaar terug. De meeste Venezolanen leven in bittere armoede, terwijl publieke diensten het af laten weten en er tekorten zijn aan essentiële basisbehoeften. Een aantal opiniepeilingen suggereerden voor de stembusgang dat Maduro niet kon winnen.
Maduro, die voor de verkiezingen met een bloedbad dreigde als hij verliezen zou, zegt nu dat Machado en González "bloed aan hun handen hebben en achter de tralies moeten" volgens Venezolaanse media.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne mag geld van een EU-lening voor defensie uitgeven aan Chinese drone-onderdelen. Dat meldt de Financial Times. Eigenlijk moet het geld voor de lening binnen Europa of bij goedgekeurde partners zoals Canada worden uitgegeven, maar de onderdelen zijn daar schaars.
29 minuten geledenKYIV (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen is afgereisd naar de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Ze stelt op X dat het tij in de oorlog keert en dat Oekraïne nu een sterk militair momentum heeft opgebouwd. "Ik zal nieuwe initiatieven aankondigen om onze defensie-industrieën beter op elkaar af te stemmen. Zodat we meer kunnen produceren, en sneller."
36 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft laten weten dat zij faciliteiten van de Amerikaanse Vijfde Vloot in Bahrein heeft bestookt. Het ging daarbij volgens de Iraanse militaire elite-eenheid om installaties voor bevelvoering en aansturing, logistiek, brandstofvoorziening en militair materieel.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Een toeristenboot met drie dekken en negentien opvarenden is omgeslagen nabij Alcatraz Island in de Baai van San Francisco. Daarbij is één persoon om het leven gekomen en raakten twee andere opvarenden vermist, meldden lokale autoriteiten. Drie mensen zijn naar het ziekenhuis gebracht. De overige dertien opvarenden bereikten veilig de wal.
3 uur geledenGIBRALTAR (ANP) - Er is een nieuw tijdperk aangebroken voor de betrekkingen tussen Spanje en het kleine Britse gebied Gibraltar: de grenscontroles, die lange tijd voor spanning en frustratie zorgden, zijn opgeheven. Kort na middernacht staken enkele tientallen mensen en voertuigen vanuit Spanje de grens over zonder douanecontrole te ondergaan.
3 uur geledenODESSA (ANP) - Bij Russische aanvallen op schepen in het zuiden van Oekraïne en in de Zwarte Zee zijn dinsdag zeker drie doden gevallen, melden Oekraïense autoriteiten. Ook zou haveninfrastructuur in de zuidelijke havenstad Odesa onder vuur zijn genomen.
3 uur geledenGRANZIN (ANP) - Een grote brand op een voormalig militair oefenterrein in Nationaal Park Müritz (Müritz-Nationalpark), een gebied in het oosten van Duitsland, heeft voor de tweede nacht op rij tot evacuaties geleid. De politie ontruimde de door brandend dennenbos omringde dorpen Granzin en Granziner Mühle, meldt de Duitse zender ntv.
3 uur geleden