
VN-klimaatpanel: veel opties om uitstoot te minderen zijn er al
INTERLAKEN (ANP) - Veel opties om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen zijn nu al beschikbaar, stellen klimaatwetenschappers van het internationale panel van de Verenigde Naties IPCC. De keuzes die regeringen de komende jaren maken, zijn bepalend voor "onze toekomst en die van toekomstige generaties", aldus de wetenschappers in het maandag verschenen rapport.
Zo moet het energiesysteem klimaatneutraal worden, bijvoorbeeld door over te gaan op zonne- en windenergie, aardwarmte of waterkracht. Verder is herstel van ecosystemen en bossen noodzakelijk, zien de klimaatwetenschappers. En ook de uitstoot van het broeikasgas methaan - afkomstig uit afval, de landbouw en fossiele brandstoffen - moet worden gereduceerd. Methaan houdt korte tijd immers heel veel warmte vast in de atmosfeer.
Als mensen minder zuivel en vlees eten kan dat de uitstoot van broeikasgassen op de korte termijn al beperken. Ook wijzen de wetenschappers naar de kansen die de afvang en opvang van koolstofdioxide (CO2) kan bieden. Maar dit is duur en bovendien gaat de technologische ontwikkeling van de CO2-afvang nog niet snel genoeg om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 tot 2 graden Celsius, aldus het IPCC.
Beperken uitstoot absoluut noodzakelijk
Het beperken van de uitstoot is absoluut noodzakelijk, stellen de schrijvers. In de meeste scenario's is het zeer waarschijnlijk dat de aarde met meer dan 1,5 graad opwarmt ten opzichte van voor de industrialisatie. Dat brengt grote risico's met zich mee. De zeespiegel stijgt en landen krijgen te maken met extreem weer, zoals lange droogtes of hevige regenval. Daarom moeten landen zich voorbereiden op deze klimaatrampen, stellen de wetenschappers. Dat kan met zogenoemde klimaatadaptatie. Ook hiervoor zijn al veel middelen beschikbaar, maar de beschikbare kennis moet wel gedeeld worden met armere landen.
"Bijna de helft van de wereldbevolking leeft in regio's die zeer kwetsbaar zijn voor klimaatverandering", zegt directeur Aditi Mukherji van het internationale waterinstituut IWMI. Ze is een van de auteurs van het laatste IPCC-rapport. "In de afgelopen tien jaar stierven vijftien keer meer mensen aan overstromingen, droogtes en stormen in de zeer kwetsbare gebieden." Daarom moeten landen zorgen voor weerbare energiesystemen, infrastructuur en kusten. Met waarschuwingssystemen en opvangcentra voor kwetsbare mensen kunnen zij op tijd vluchten voor klimaatrampen.
Korte termijn heeft prioriteit
De klimaatwetenschappers moedigen wereldleiders aan om niet alleen te focussen op middelen die op de korte termijn helpen de gevolgen van klimaatverandering te beperken. Deze kunnen later soms juist problemen veroorzaken. Als voorbeeld noemen ze zeedijken. Deze beschermen mensen op land, maar kunnen ook het ecosysteem en de biodiversiteit verslechteren. De plannen moeten dus de toekomst meenemen, aldus de wetenschappers.
Voor het behalen van alle klimaatdoelstellingen is wel geld nodig, signaleren de onderzoekers. Zeker overheden hebben een belangrijke rol in het opgang helpen van de financiering. Bovendien gaat er momenteel nog te weinig geld naar landen om zich met klimaatadaptatie voor te bereiden op de gevolgen van een warmere aarde.
Meer uit Buitenland
PALERMO (ANP/AFP) - Komend weekend beginnen de Italiaanse autoriteiten met de berging van het superjacht dat vorig jaar voor de kust van Sicilië zonk. Op dat schip kwamen de Britse techmagnaat Mike Lynch en zes anderen om het leven.
9 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense premier Denys Sjmyhal heeft bevestigd dat de mineralendeal met de Verenigde Staten bijna klaar is. De ondertekening vindt volgens hem mogelijk in de komende 24 uur plaats.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - De Verenigde Staten hebben begrip voor de blokkade van humanitaire hulp aan de Gazastrook door Israël. Dat verklaarde een Amerikaanse vertegenwoordiger bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Oekraïne en de Verenigde Staten staan op het punt een mineralenovereenkomst te sluiten, zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters, AFP en Bloomberg. De handtekeningen worden mogelijk woensdag al gezet.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een man wordt vervolgd voor terrorisme na een poging om de Israëlische ambassade in Londen binnen te dringen. De man had volgens de politie een wapen bij zich.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De eigen politiedienst van de Amerikaanse posterijen (USPS) heeft zich aangesloten bij een taskforce die zich bezighoudt met ongedocumenteerde migranten, bericht de krant The Washington Post. De samenwerking is bedoeld om mensen op te sporen die ervan worden verdacht illegaal in het land te zijn.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een aanval uitgevoerd op de Syrische plaats Sahnaya. Daar zou zich een extremistische groepering schuilhouden. De aanval is volgens premier Benjamin Netanyahu bedoeld als waarschuwing aan extremisten om de Druzen, een minderheid in Syrië, daar met rust te laten.
3 uur geleden