VN: Israëlische troepen slopen VN-observatietoren in Zuid-Libanon
BEIROET (ANP/DPA) - Een Israëlische legerbulldozer heeft "opzettelijk" een observatietoren en een hekwerk van een post van de VN-vredesmissie UNIFIL in Zuid-Libanon gesloopt, zeggen VN-functionarissen. In een verklaring riep UNIFIL Israël op om te stoppen met het aanvallen en beschadigen van VN-posten, een "flagrante schending van het internationaal recht".
In de verklaring schreef UNIFIL ook dat "we het Israëlische leger eraan herinneren dat het verplicht is de veiligheid van VN-personeel en -eigendommen te waarborgen en te allen tijde de onschendbaarheid van het VN-terrein te respecteren". En: "Ondanks de druk op de missie en landen die troepen leveren, blijven onze vredeshandhavers op hun posten."
Woensdag meldde UNIFIL dat een Israëlische tank op een van haar wachttorens in Zuid-Libanon had geschoten. Enkele dagen daarvoor werden VN-vredestroepen in Libanon meerdere dagen onder vuur genomen, waarbij minstens vier soldaten gewond raakten.
UNIFIL houdt sinds 1978 toezicht op de grensregio tussen Israël en Libanon. Meer dan 10.000 militairen uit meer dan vijftig landen, waaronder Nederland, zijn ingezet voor de missie.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
1 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
3 uur geleden