VN: Israëlische troepen slopen VN-observatietoren in Zuid-Libanon
BEIROET (ANP/DPA) - Een Israëlische legerbulldozer heeft "opzettelijk" een observatietoren en een hekwerk van een post van de VN-vredesmissie UNIFIL in Zuid-Libanon gesloopt, zeggen VN-functionarissen. In een verklaring riep UNIFIL Israël op om te stoppen met het aanvallen en beschadigen van VN-posten, een "flagrante schending van het internationaal recht".
In de verklaring schreef UNIFIL ook dat "we het Israëlische leger eraan herinneren dat het verplicht is de veiligheid van VN-personeel en -eigendommen te waarborgen en te allen tijde de onschendbaarheid van het VN-terrein te respecteren". En: "Ondanks de druk op de missie en landen die troepen leveren, blijven onze vredeshandhavers op hun posten."
Woensdag meldde UNIFIL dat een Israëlische tank op een van haar wachttorens in Zuid-Libanon had geschoten. Enkele dagen daarvoor werden VN-vredestroepen in Libanon meerdere dagen onder vuur genomen, waarbij minstens vier soldaten gewond raakten.
UNIFIL houdt sinds 1978 toezicht op de grensregio tussen Israël en Libanon. Meer dan 10.000 militairen uit meer dan vijftig landen, waaronder Nederland, zijn ingezet voor de missie.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.
2 uur geleden