Brussel presenteert volgende week herziening voor EU-uitbreiding
TIRANA (ANP) - De Europese Commissie presenteert volgende week een herziening van het toetredingsproces voor EU-kandidaatlidstaten die al ver gevorderd zijn. Dat zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen op een persconferentie in Albanië, waar ze een tour langs de Westelijke Balkanlanden aftrapt.
Via de herziening moeten EU-kandidaatlidstaten die al ver gevorderd zijn in het toetredingsproces, zoals Albanië, een duidelijke routekaart krijgen over het vervolg van hun toetreding. "We vertalen de weg naar het lidmaatschap in concrete stappen, zodat duidelijk wordt wat er nog moet gebeuren, tegen welke termijn, en welke vooruitgang er moet worden geboekt", aldus Von der Leyen.
Kandidaatlidstaten moeten nog altijd aantonen dat ze de juiste hervormingen hebben doorgevoerd op de weg naar het lidmaatschap, benadrukt Von der Leyen. Maar dat moet niet betekenen dat het "traag" moet gaan, zei ze. "Dat is erg belangrijk, zeker in de huidige geopolitieke realiteit."
Hervormingen
In de EU is al langer discussie over hoe kandidaatlidstaten meer te belonen, om te voorkomen dat het lange en trage proces hen afschrikt. Tegelijkertijd wordt ervoor gewaarschuwd dat het toetredingsproces wel zorgvuldig moet gebeuren. Ook voor Albanië zei Von der Leyen dat er nog "vele hervormingen" moeten worden doorgevoerd, bijvoorbeeld op het gebied van de rechtsstaat, het kiesstelsel en milieubescherming.
Montenegro is de kandidaatlidstaat die het meest vooroploopt in het proces. Podgorica, waar Von der Leyen donderdag op bezoek is, heeft de ambitie om in 2028 officieel lid te zijn van de EU. De komende dagen bezoekt de voorzitter ook Kosovo en Noord-Macedonië.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft woensdagavond de passagiers ontmoet van de flydubai-vlucht waarop woensdag een gevecht uitbrak in de cockpit. De inzittenden van dat toestel werden woensdag rond het avonduur met een andere flydubai-vlucht naar Tel Aviv gevlogen. Het oorspronkelijke toestel was onderweg van Dubai naar diezelfde stad, maar moest vanwege het voorval een noodlanding maken in Saudi-Arabië.
13 minuten geledenMONTPELLIER (ANP) - In het zuiden van Frankrijk geldt code rood vanwege veel wateroverlast en overstromingen. Volgens Weeronline viel er lokaal meer dan 330 millimeter regen. Het gaat om de departementen Gard en Hérault tussen de Spaanse grens en de rivier de Rhône.
48 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse overheid vermoedt dat Iran een rol speelde bij het incident bij de luchtmachtbasis bij Fairford afgelopen zondag. Dat zegt premier Andy Burnham in een interview met de BBC. "We zullen er te zijner tijd meer over zeggen, maar we kunnen bevestigen dat we vermoeden dat Iran betrokken was", aldus Burnham.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Het toestel van flydubai met daarin de inzittenden van het vliegtuig waarin eerder op de dag een gevecht was uitgebroken in de cockpit, is volgens internationale media geland in Tel Aviv. De vlucht zou zijn geëscorteerd door Israëlische gevechtsvliegtuigen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Wapenfabrieken die in Europese landen wapens speciaal voor Oekraïne maken, zijn voor Rusland militaire doelwitten, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël schroeft de beveiliging van zijn commerciële luchtvaart op. Dat meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu, nadat eerder op woensdag een incident had plaatsgevonden in een toestel van flydubai dat op weg was naar Tel Aviv. Eerder zei de Israëlische premier al in een videoboodschap dat hij zijn veiligheidsdiensten had opgedragen zich voor te bereiden op "verdere bedreigingen".
2 uur geledenANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben gelast de nieuwssite T24 te sluiten, omdat het medium propaganda zou maken voor de lhbtiq+-gemeenschap. Dit is gebeurd in het kader van een onderzoek van het ministerie van Justitie dat is getiteld "Mijn familie is veilig". Volgens T24 is het medium slachtoffer van een lange lastercampagne op sociale media. Het is volgens T24 censuur.
2 uur geleden