Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkoopgolf op Damrak door viruszorgen en daling olieprijs

Verkoopgolf op Damrak door viruszorgen en daling olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging maandag hard omlaag. De grote olie- en gasproducenten kampten met een stevige daling van de olieprijzen die volgde op de overeenkomst van oliekartel OPEC en bondgenoten om de productie te verhogen. Ook de luchtvaartsector stond onder druk door de zorgen dat de besmettelijke Delta-variant van het coronavirus de vraag naar vakantiereizen zal schaden en het wereldwijde economische herstel van de coronacrisis kan vertragen.

De AEX-index op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 1,6 procent kwijt op 724,81 punten. Alle 25 hoofdbedrijven stonden in het rood. De MidKap ging 1,7 procent onderuit tot 1017,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen leverden 1,8 procent in.

De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie Air France-KLM zakte dik 3 procent in Amsterdam en in Londen verloren easyJet en het moederbedrijf van British Airways 4,5 en 3,3 procent. De aanbieder van cruisevakanties Carnival zakte bijna 7 procent en reisorganisatie TUI daalde dik 3 procent.

Shell

Zwaargewicht Shell (min 2,9 procent) behoorde tot de grote verliezers in de AEX. Andere oliebedrijven werden eveneens lager gezet. In Londen zakte BP 3,3 procent en het Franse TotalEnergies daalde 2,2 procent in Parijs. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie vanaf augustus te verhogen, wat de olieprijzen onder druk zette. Een vat Amerikaanse olie werd 2,3 procent goedkoper op 70,19 dollar en Brentolie kostte 2,1 procent minder op 72,05 dollar per vat.

Unibail-Rodamco-Westfield, eigenaar van winkelcentrum Mall of the Netherlands, sloot de rij in de AEX met een verlies van 4,6 procent. Ook de chipbedrijven ASMI (min 3,4 procent) en Besi (min 2,2 procent) moesten het ontgelden na de stevige koersverliezen in de Amerikaanse chipsector op vrijdag. Chipmachinemaker ASML, die later deze week met kwartaalcijfers komt, daalde 1,8 procent.

Fugro

Ook in de MidKap waren geen stijgers te bekennen. Bodemonderzoeker Fugro, die veel oliebedrijven als klant heeft, stond onderaan met een min van 4,6 procent. Kunstmestproducent OCI volgde met een verlies van 4,1 procent en metalengroep AMG zakte 3,1 procent.

VAM Investments liet weten ruim 200 miljoen euro te hebben opgehaald bij de beursgang op het Damrak en Energy Transition Partners haalde 175 miljoen euro op. De twee investeringsfondsen zijn zogeheten special purpose acquisition company's of 'spacs'. Dat zijn fondsen die speciaal zijn opgezet om te investeren in andere bedrijven of overnames te doen. De markt voor deze fondsen is de afgelopen tijd sterk gegroeid. Dit jaar kregen al tien spacs een notering in Amsterdam.

De euro was 1,1779 dollar waard, tegen 1,1809 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Bedrijfsomstandigheden in Duitse autosector verder verslechterd

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De bedrijfsomstandigheden in de Duitse auto-industrie zijn in april verder verslechterd, meldt het in München gevestigde onderzoeksinstituut Ifo. De Duitse autosector, de ruggengraat van de grootste economie van Europa, kampt al langer met een reeks uitdagingen, waaronder toenemende concurrentie uit China en een trage overgang naar elektrische voertuigen.

39 minuten geleden
LTO vraagt overheid om extra steun voor boeren in energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland roept de Nederlandse overheid op tot meer steunmaatregelen voor boeren om de gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Volgens de belangenorganisatie voor boeren en tuinders is de huidige nationale inzet onvoldoende. "De circa 25 miljoen euro die het kabinet beschikbaar stelt, staat in geen verhouding tot de daadwerkelijke kostenstijgingen."

1 uur geleden
Iran noemt verlaten OPEC door VAE 'wraakzuchtige reactie'

DUBAI (ANP/RTR) - Het verlaten van de OPEC door de Verenigde Arabische Emiraten als "negatieve of wraakzuchtige reactie op leden is niet constructief", heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag gezegd. De reactie volgt op de aankondiging van de VAE om het oliekartel te verlaten.

1 uur geleden
Telemarketeer Green Consultancy betaalt gedupeerden terug

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerden van Green Consultancy hebben na bemiddeling van de Consumentenbond hun geld teruggekregen. Volgens de Consumentenbond heeft het telemarketingbureau, dat energieadvies aan huis verkoopt, 69 gedupeerden een totaalbedrag van bijna 17.500 euro teruggegeven.

2 uur geleden
Odido stopt eind mei met internetdienst Tele2 Thuis

DEN HAAG (ANP) - Odido stopt op 29 mei met de internetdienst Tele2 Thuis. Dat meldt het telecombedrijf op de website van Tele2, dat in 2023 samen met T-Mobile Nederland verderging onder de merknaam Odido. Klanten kunnen overstappen naar Odido of een andere aanbieder.

2 uur geleden
Scheepvaart wacht op details over plan VS in Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Voor de scheepvaart is nog veel onduidelijk rondom het Amerikaanse plan om scheepvaart door de Straat van Hormuz te begeleiden. Reders wachten op meer details over een veilige doorvaart door de grotendeels gesloten zeestraat. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde op Truth Social aan schepen te helpen die vastzitten in de Perzische Golf.

2 uur geleden
Olietopman VAE zegt dat verlaten OPEC nationaal belang dient

DUBAI (ANP/RTR) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten om de OPEC te verlaten diende vooral nationale belangen. Dat zegt Sultan Al Jaber, topman van de Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), maandag.

2 uur geleden