Verkoopgolf op Damrak door viruszorgen en daling olieprijs
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging maandag hard omlaag. De grote olie- en gasproducenten kampten met een stevige daling van de olieprijzen die volgde op de overeenkomst van oliekartel OPEC en bondgenoten om de productie te verhogen. Ook de luchtvaartsector stond onder druk door de zorgen dat de besmettelijke Delta-variant van het coronavirus de vraag naar vakantiereizen zal schaden en het wereldwijde economische herstel van de coronacrisis kan vertragen.
De AEX-index op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 1,6 procent kwijt op 724,81 punten. Alle 25 hoofdbedrijven stonden in het rood. De MidKap ging 1,7 procent onderuit tot 1017,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen leverden 1,8 procent in.
De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie Air France-KLM zakte dik 3 procent in Amsterdam en in Londen verloren easyJet en het moederbedrijf van British Airways 4,5 en 3,3 procent. De aanbieder van cruisevakanties Carnival zakte bijna 7 procent en reisorganisatie TUI daalde dik 3 procent.
Shell
Zwaargewicht Shell (min 2,9 procent) behoorde tot de grote verliezers in de AEX. Andere oliebedrijven werden eveneens lager gezet. In Londen zakte BP 3,3 procent en het Franse TotalEnergies daalde 2,2 procent in Parijs. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie vanaf augustus te verhogen, wat de olieprijzen onder druk zette. Een vat Amerikaanse olie werd 2,3 procent goedkoper op 70,19 dollar en Brentolie kostte 2,1 procent minder op 72,05 dollar per vat.
Unibail-Rodamco-Westfield, eigenaar van winkelcentrum Mall of the Netherlands, sloot de rij in de AEX met een verlies van 4,6 procent. Ook de chipbedrijven ASMI (min 3,4 procent) en Besi (min 2,2 procent) moesten het ontgelden na de stevige koersverliezen in de Amerikaanse chipsector op vrijdag. Chipmachinemaker ASML, die later deze week met kwartaalcijfers komt, daalde 1,8 procent.
Fugro
Ook in de MidKap waren geen stijgers te bekennen. Bodemonderzoeker Fugro, die veel oliebedrijven als klant heeft, stond onderaan met een min van 4,6 procent. Kunstmestproducent OCI volgde met een verlies van 4,1 procent en metalengroep AMG zakte 3,1 procent.
VAM Investments liet weten ruim 200 miljoen euro te hebben opgehaald bij de beursgang op het Damrak en Energy Transition Partners haalde 175 miljoen euro op. De twee investeringsfondsen zijn zogeheten special purpose acquisition company's of 'spacs'. Dat zijn fondsen die speciaal zijn opgezet om te investeren in andere bedrijven of overnames te doen. De markt voor deze fondsen is de afgelopen tijd sterk gegroeid. Dit jaar kregen al tien spacs een notering in Amsterdam.
De euro was 1,1779 dollar waard, tegen 1,1809 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
3 uur geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Deutsche Bahn heeft vorig jaar 2,3 miljard euro verlies geleden, blijkt uit de jaarcijfers. De Duitse spoorwegmaatschappij duikt daarmee 500 miljoen euro verder in het rood dan in 2024. Deutsche Bahn meldt haar klanten dat ze het komende jaar rekening moeten houden met verslechtering van de diensten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lang niet alle woningen die momenteel te koop staan, doen zaterdag mee aan de Open Huizen Dag van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Volgens huizenwebsite Funda staat het aantal aanmeldingen op ruim 8900, terwijl in totaal zo'n 47.000 huizen en appartementen beschikbaar zijn. Makelaarsorganisaties melden dat veel woningverkopers het niet nodig vinden om hun huis tijdens het evenement open te stellen voor huizenzoekers.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel Fonq is door de rechter failliet verklaard. Dat hebben de curatoren van het bedrijf vrijdag laten weten. Zij kijken momenteel nog of er een doorstart in zit voor Fonq of andere delen van het bedrijf, waaronder ook woonwinkel Naduvi. Zeker circa honderd medewerkers vrezen voor hun baan.
5 uur geleden