Verkoopgolf op Damrak door viruszorgen en daling olieprijs
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging maandag hard omlaag. De grote olie- en gasproducenten kampten met een stevige daling van de olieprijzen die volgde op de overeenkomst van oliekartel OPEC en bondgenoten om de productie te verhogen. Ook de luchtvaartsector stond onder druk door de zorgen dat de besmettelijke Delta-variant van het coronavirus de vraag naar vakantiereizen zal schaden en het wereldwijde economische herstel van de coronacrisis kan vertragen.
De AEX-index op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 1,6 procent kwijt op 724,81 punten. Alle 25 hoofdbedrijven stonden in het rood. De MidKap ging 1,7 procent onderuit tot 1017,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen leverden 1,8 procent in.
De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie Air France-KLM zakte dik 3 procent in Amsterdam en in Londen verloren easyJet en het moederbedrijf van British Airways 4,5 en 3,3 procent. De aanbieder van cruisevakanties Carnival zakte bijna 7 procent en reisorganisatie TUI daalde dik 3 procent.
Shell
Zwaargewicht Shell (min 2,9 procent) behoorde tot de grote verliezers in de AEX. Andere oliebedrijven werden eveneens lager gezet. In Londen zakte BP 3,3 procent en het Franse TotalEnergies daalde 2,2 procent in Parijs. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie vanaf augustus te verhogen, wat de olieprijzen onder druk zette. Een vat Amerikaanse olie werd 2,3 procent goedkoper op 70,19 dollar en Brentolie kostte 2,1 procent minder op 72,05 dollar per vat.
Unibail-Rodamco-Westfield, eigenaar van winkelcentrum Mall of the Netherlands, sloot de rij in de AEX met een verlies van 4,6 procent. Ook de chipbedrijven ASMI (min 3,4 procent) en Besi (min 2,2 procent) moesten het ontgelden na de stevige koersverliezen in de Amerikaanse chipsector op vrijdag. Chipmachinemaker ASML, die later deze week met kwartaalcijfers komt, daalde 1,8 procent.
Fugro
Ook in de MidKap waren geen stijgers te bekennen. Bodemonderzoeker Fugro, die veel oliebedrijven als klant heeft, stond onderaan met een min van 4,6 procent. Kunstmestproducent OCI volgde met een verlies van 4,1 procent en metalengroep AMG zakte 3,1 procent.
VAM Investments liet weten ruim 200 miljoen euro te hebben opgehaald bij de beursgang op het Damrak en Energy Transition Partners haalde 175 miljoen euro op. De twee investeringsfondsen zijn zogeheten special purpose acquisition company's of 'spacs'. Dat zijn fondsen die speciaal zijn opgezet om te investeren in andere bedrijven of overnames te doen. De markt voor deze fondsen is de afgelopen tijd sterk gegroeid. Dit jaar kregen al tien spacs een notering in Amsterdam.
De euro was 1,1779 dollar waard, tegen 1,1809 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
1 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
6 uur geleden