Verenigde Staten sturen eerste commerciële lander naar de maan
CAPE CANAVERAL (ANP) - In de komende jaren moeten er weer mensen rondlopen op de maan. Als voorbereiding daarop sturen de Verenigde Staten maandag hun eerste commerciële lander naar de maan. Die heet Peregrine en is ontwikkeld door het bedrijf Astrobotic.
De lancering staat gepland voor 08.18 uur Nederlandse tijd vanuit Cape Canaveral in Florida. Als alles goed gaat, komt het vaartuig op 23 februari aan op de maan. Bestemming is Sinus Viscositatis oftewel Baai van Plakkerigheid, een plek op de maan waar mogelijk sporen van watermoleculen te vinden zijn.
De Peregrine had eigenlijk al eerder moeten vertrekken, maar tijdens tests was er een probleem met de raket die de lander op weg naar de maan had moeten brengen.
Aan boord van de lander zitten vijf meetapparaten van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Maar de missie is vooral bedoeld om de vlucht naar de maan en de moeilijke landing daar te oefenen. De Verenigde Staten hopen dat bedrijven kunnen helpen bij het bouwen van bases op de maan. Zij kunnen bijvoorbeeld vracht overvliegen. De Peregrine, 2,5 meter breed en bijna 2 meter hoog, kan een lading van 265 kilo dragen.
De vlucht van de Peregrine is niet de eerste poging van een commercieel ruimtevaartbedrijf om op de maan te landen. Vorig jaar probeerde het Japanse bedrijf ispace een lander op het oppervlak te zetten, maar dat mislukte. Het vaartuig stortte neer op de maan en ging verloren. Alleen de Verenigde Staten zelf, de Sovjet-Unie, China en India zijn erin geslaagd landers op de maan te laten arriveren.
Op zijn vroegst eind dit jaar gaan voor het eerst mensen naar de maan en terug, zonder dat ze er landen. Aan boord zijn dan drie Amerikanen en een Canadees. De laatste keer dat mensen zo ver van de aarde gingen, was in december 1972. Eind volgend jaar zetten mogelijk weer mensen voet op de maan. Wie de vier bemanningsleden van die vlucht zijn, is nog niet bekendgemaakt.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.
11 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.
12 uur geleden