Verenigde Staten sturen eerste commerciële lander naar de maan
CAPE CANAVERAL (ANP) - In de komende jaren moeten er weer mensen rondlopen op de maan. Als voorbereiding daarop sturen de Verenigde Staten maandag hun eerste commerciële lander naar de maan. Die heet Peregrine en is ontwikkeld door het bedrijf Astrobotic.
De lancering staat gepland voor 08.18 uur Nederlandse tijd vanuit Cape Canaveral in Florida. Als alles goed gaat, komt het vaartuig op 23 februari aan op de maan. Bestemming is Sinus Viscositatis oftewel Baai van Plakkerigheid, een plek op de maan waar mogelijk sporen van watermoleculen te vinden zijn.
De Peregrine had eigenlijk al eerder moeten vertrekken, maar tijdens tests was er een probleem met de raket die de lander op weg naar de maan had moeten brengen.
Aan boord van de lander zitten vijf meetapparaten van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Maar de missie is vooral bedoeld om de vlucht naar de maan en de moeilijke landing daar te oefenen. De Verenigde Staten hopen dat bedrijven kunnen helpen bij het bouwen van bases op de maan. Zij kunnen bijvoorbeeld vracht overvliegen. De Peregrine, 2,5 meter breed en bijna 2 meter hoog, kan een lading van 265 kilo dragen.
De vlucht van de Peregrine is niet de eerste poging van een commercieel ruimtevaartbedrijf om op de maan te landen. Vorig jaar probeerde het Japanse bedrijf ispace een lander op het oppervlak te zetten, maar dat mislukte. Het vaartuig stortte neer op de maan en ging verloren. Alleen de Verenigde Staten zelf, de Sovjet-Unie, China en India zijn erin geslaagd landers op de maan te laten arriveren.
Op zijn vroegst eind dit jaar gaan voor het eerst mensen naar de maan en terug, zonder dat ze er landen. Aan boord zijn dan drie Amerikanen en een Canadees. De laatste keer dat mensen zo ver van de aarde gingen, was in december 1972. Eind volgend jaar zetten mogelijk weer mensen voet op de maan. Wie de vier bemanningsleden van die vlucht zijn, is nog niet bekendgemaakt.
Meer uit Buitenland
MAIDUGURI (ANP/AFP) - Een reeks explosies heeft in het noordoosten van Nigeria aan zeker 23 mensen het leven gekost. "Uit een voorlopig onderzoek blijkt dat de incidenten vermoedelijk zijn uitgevoerd door zelfmoordterroristen", meldt de politie. Die spreekt over meer dan honderd gewonden.
1 uur geledenRAUNHEIM (ANP) - Zeker twee mensen zijn om het leven gekomen door een schietincident in Raunheim, in de buurt van Frankfurt Airport. Duitse media berichten dat 's nachts is geschoten in een horecazaak en dat de dader op de vlucht is.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie zegt in de nacht van maandag op dinsdag 206 Oekraïense drones te hebben neergehaald. 43 drones zouden zijn onderschept boven de regio Moskou, aldus de Russen. Hoeveel drones in totaal zijn afgevuurd, is niet duidelijk. Oekraïne laat vrijwel nooit iets los over eventuele aanvallen.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Familieleden van Naveed Akram, de schutter die verdacht wordt van de aanslag op Bondi Beach in Sydney eind vorig jaar, zeggen te vrezen voor hun leven na een reeks bedreigingen. Dat werd dinsdagochtend duidelijk tijdens een rechtszaak.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt voor aanhoudende regenbuien in Libanon. Meer dan 800.000 mensen zijn door Israëlische aanvallen op de vlucht geslagen. Velen daarvan slapen op straat. "De stortbuien van de afgelopen dagen raken hen ongekend hard", schrijft de hulporganisatie in een persbericht.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger is een nieuwe aanvalsgolf begonnen op doelen in Iran en Libanon, meldt het in een bericht op het sociale medium Telegram. Het leger spreekt van een "grootschalige aanval" op wat het "infrastructuur van het Iraanse terroristische regime" in Teheran noemt. Volgens journalisten van Al Jazeera klonken explosies in de Iraanse hoofdstad.
5 uur geledenBAGDAD/TEL AVIV/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Verschillende landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag luchtaanvallen die worden afgeweerd. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is de Amerikaanse ambassade aangevallen met drones en raketten, meldt een bron aan persbureau AFP. Een journalist van het persbureau zag zwarte rook opstijgen van het complex.
5 uur geleden