Verenigde Staten sturen eerste commerciële lander naar de maan
CAPE CANAVERAL (ANP) - In de komende jaren moeten er weer mensen rondlopen op de maan. Als voorbereiding daarop sturen de Verenigde Staten maandag hun eerste commerciële lander naar de maan. Die heet Peregrine en is ontwikkeld door het bedrijf Astrobotic.
De lancering staat gepland voor 08.18 uur Nederlandse tijd vanuit Cape Canaveral in Florida. Als alles goed gaat, komt het vaartuig op 23 februari aan op de maan. Bestemming is Sinus Viscositatis oftewel Baai van Plakkerigheid, een plek op de maan waar mogelijk sporen van watermoleculen te vinden zijn.
De Peregrine had eigenlijk al eerder moeten vertrekken, maar tijdens tests was er een probleem met de raket die de lander op weg naar de maan had moeten brengen.
Aan boord van de lander zitten vijf meetapparaten van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Maar de missie is vooral bedoeld om de vlucht naar de maan en de moeilijke landing daar te oefenen. De Verenigde Staten hopen dat bedrijven kunnen helpen bij het bouwen van bases op de maan. Zij kunnen bijvoorbeeld vracht overvliegen. De Peregrine, 2,5 meter breed en bijna 2 meter hoog, kan een lading van 265 kilo dragen.
De vlucht van de Peregrine is niet de eerste poging van een commercieel ruimtevaartbedrijf om op de maan te landen. Vorig jaar probeerde het Japanse bedrijf ispace een lander op het oppervlak te zetten, maar dat mislukte. Het vaartuig stortte neer op de maan en ging verloren. Alleen de Verenigde Staten zelf, de Sovjet-Unie, China en India zijn erin geslaagd landers op de maan te laten arriveren.
Op zijn vroegst eind dit jaar gaan voor het eerst mensen naar de maan en terug, zonder dat ze er landen. Aan boord zijn dan drie Amerikanen en een Canadees. De laatste keer dat mensen zo ver van de aarde gingen, was in december 1972. Eind volgend jaar zetten mogelijk weer mensen voet op de maan. Wie de vier bemanningsleden van die vlucht zijn, is nog niet bekendgemaakt.
Meer uit Buitenland
WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
1 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran is niet bezig met het leggen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, benadrukte de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi. "Helemaal niet, dit is niet waar." De Verenigde Staten stelden eerder deze week zestien mijnenleggers in de buurt van de strategische waterweg te hebben uitgeschakeld, al zei president Donald Trump dat er geen aanwijzingen waren dat het land mijnen zou hebben gelegd.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.
3 uur geleden