Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verenigde Staten schorten uitvoering federale doodstraf op

Verenigde Staten schorten uitvoering federale doodstraf op

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Justitie Merrick Garland heeft alle federale executies opgeschort en het ministerie de opdracht gegeven om de uitvoering van de doodstraf tegen het licht te houden. Dat heeft hij in een verklaring laten weten.

"Het ministerie van Justitie moet ervoor zorgen dat iedereen in het federale strafrechtsysteem niet alleen de rechten krijgt die de constitutie en de wetten van de Verenigde Staten waarborgen, maar ook eerlijk en humaan behandeld wordt", zegt Garland. Volgens NBC News stelt de minister dat er onder andere "zorgen" zijn over de willekeur van de doodstraf en de impact die het heeft op zwarte Amerikanen.

De doodstraf op federaal niveau werd lange tijd niet uitgevoerd, onder meer vanwege diverse rechtszaken over het toedienen van dodelijke injecties. Sinds vorig jaar is onder toenmalig president Donald Trump aan die onderbreking van 17 jaar een einde gekomen. Tussen juli 2020 en januari 2021 zijn dertien mensen ter dood gebracht.

Biden

Huidig president Joe Biden is tegenstander van de doodstraf. Momenteel zitten nog 46 mensen in federale gevangenissen die ter dood veroordeeld zijn. Het gaat om 20 witte mensen, 18 zwarte mensen, 7 latino's en één van Aziatische komaf.

Het besluit van de justitieminister betekent niet dat er geen executies meer plaatsvinden in de Verenigde Staten, want het strafrecht binnen sommige staten laat dat nog wel toe. Daar vinden doorgaans ook de meeste executies plaats, al waren de afgelopen dertien executies onder Trump er in één jaar meer dan in alle vijftig staten samen.

Volgens Amnesty International wordt in heel de VS veel vaker de doodstraf geëist tegen een zwarte dan tegen een witte dader. Terwijl het aantal zwarte en witte slachtoffers van moord in de VS ongeveer even hoog is, is 80 procent van alle geëxecuteerden sinds 1977 veroordeeld voor moord op een witte persoon, aldus de mensenrechtenorganisatie.

Meer uit Buitenland

Frankrijk werkt aan terugkeer van burgers op schip Madleen

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk zet zich in voor de snelle terugkeer van zes Franse staatsburgers aan boord van de Madleen. Het schip was met hulpgoederen onderweg naar Gaza, maar werd onderschept door Israël.

45 minuten geleden
Amnesty International kritisch over onderschepping Madleen

LONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft kritiek geuit op Israël voor het onderscheppen van de Madleen. Het schip van de Freedom Flotilla Coalition was met noodhulp op weg naar Gaza, maar moest van Israël koers zetten naar Israël.

1 uur geleden
Rutte: luchtafweer NAVO vervijfvoudigen en duizenden extra tanks

LONDEN (ANP) - De NAVO moet haar luchtverdediging vervijfvoudigen en duizenden extra tanks en pantservoertuigen aanschaffen. Ook zijn er miljoenen meer artilleriegranaten nodig, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Het bondgenootschap zit verder verlegen om twee keer zoveel militaire transportmiddelen en andere ondersteunende zaken.

4 uur geleden
Nationale Garde voor het eerst ingezet in Los Angeles

LOS ANGELES (ANP) - Voor het eerst zijn zondag daadwerkelijk troepen van de Nationale Garde ingezet in Los Angeles tegen demonstranten die zich verzetten tegen de arrestatie van migranten in hun stad. Voor de derde dag op rij kwam het op meerdere plekken in de tweede stad van de Verenigde Staten tot botsingen tussen demonstranten en de politie en extra ordetroepen.

7 uur geleden
Israël: activistenschip verandert koers, op weg naar kust Israël

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het activistenschip Madleen van de Freedom Flotilla Coalition, dat op weg was naar Gaza, zijn koers heeft verlegd naar de kust van Israël. Iedereen aan boord is veilig volgens het bericht van het ministerie, en de activisten zullen volgens Israël eenmaal aan wal terugkeren naar hun landen van herkomst.

9 uur geleden
Organisatie: Israëlische militairen enteren activistenschip

TEL AVIV (ANP) - Freedom Flotilla Coalition stelt dat Israëlische militairen in de nacht van zondag op maandag activistenschip Madleen hebben "geënterd". Het contact met het schip, dat onderdeel is van Freedom Flotilla Coalition, is verbroken, voegde de organisatie daaraan toe in een bericht op Telegram.

10 uur geleden
Fan overlijdt na val van tribune tijdens finale Nations League

MÜNCHEN (ANP) - Een voetbalfan is zondag om het leven gekomen na een val van de tribune tijdens de finale van de Nations League tussen Portugal en Spanje in München. Dat heeft de UEFA bevestigd aan het Duitse sportpersbureau SID.

10 uur geleden