Verdriedubbeling van vermisten na aardbeving Japan
TOKIO (ANP/AFP) - Het aantal vermisten na de aardbeving op nieuwjaarsdag in Japan is verdriedubbeld. Van minstens 323 personen is niet duidelijk waar ze zijn. Het dodental is maandag opgelopen naar 168.
Mogelijk liggen er nog mensen onder het puin van ingestorte of beschadigde gebouwen. De kans dat zij levend worden gevonden, wordt steeds kleiner. Een vrouw van in de negentig werd zaterdag nog gered, nadat zij vijf dagen vastzat onder het puin van haar ingestorte woning.
De westkust van Japan werd getroffen door een beving met een kracht van 7.5. Het werk van de duizenden reddingswerkers wordt bemoeilijkt door beschadigde wegen, puin, aardverschuivingen, naschokken en het weer. Dagenlange regen vergroot de kans op nieuwe aardverschuivingen. Ook kan de gevallen sneeuw ervoor zorgen dat meer gebouwen zullen instorten. Op sommige plekken ligt meer dan 10 centimeter sneeuw.
Verouderde gebouwen
In de zwaar getroffen regio Ishikawa zitten maandag ongeveer 18.000 huishoudens zonder stroom. Meer dan 66.100 huishoudens hadden zondag geen stromend water. Japanse media berichten dat bijna 29.000 mensen verblijven in opvangcentra van de overheid. In sommige centra zou een tekort zijn aan water, elektriciteit en verwarming.
In Japan komen elk jaar honderden aardbevingen voor, maar die veroorzaken in de meeste gevallen geen schade door de strenge bouwvoorschriften die al ruim vier decennia gelden. Maar veel gebouwen in het land zijn ouder, met name in afgelegen gebieden met een snel grijzende bevolking zoals in het getroffen gebied.
Meer uit Buitenland
JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.
7 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.
7 uur geleden