Verdriedubbeling van vermisten na aardbeving Japan
TOKIO (ANP/AFP) - Het aantal vermisten na de aardbeving op nieuwjaarsdag in Japan is verdriedubbeld. Van minstens 323 personen is niet duidelijk waar ze zijn. Het dodental is maandag opgelopen naar 168.
Mogelijk liggen er nog mensen onder het puin van ingestorte of beschadigde gebouwen. De kans dat zij levend worden gevonden, wordt steeds kleiner. Een vrouw van in de negentig werd zaterdag nog gered, nadat zij vijf dagen vastzat onder het puin van haar ingestorte woning.
De westkust van Japan werd getroffen door een beving met een kracht van 7.5. Het werk van de duizenden reddingswerkers wordt bemoeilijkt door beschadigde wegen, puin, aardverschuivingen, naschokken en het weer. Dagenlange regen vergroot de kans op nieuwe aardverschuivingen. Ook kan de gevallen sneeuw ervoor zorgen dat meer gebouwen zullen instorten. Op sommige plekken ligt meer dan 10 centimeter sneeuw.
Verouderde gebouwen
In de zwaar getroffen regio Ishikawa zitten maandag ongeveer 18.000 huishoudens zonder stroom. Meer dan 66.100 huishoudens hadden zondag geen stromend water. Japanse media berichten dat bijna 29.000 mensen verblijven in opvangcentra van de overheid. In sommige centra zou een tekort zijn aan water, elektriciteit en verwarming.
In Japan komen elk jaar honderden aardbevingen voor, maar die veroorzaken in de meeste gevallen geen schade door de strenge bouwvoorschriften die al ruim vier decennia gelden. Maar veel gebouwen in het land zijn ouder, met name in afgelegen gebieden met een snel grijzende bevolking zoals in het getroffen gebied.
Meer uit Buitenland
LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
11 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
12 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
16 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
18 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
1 dag geleden