Verdere evacuaties en stijgend dodental bij bosbranden Turkije
ISTANBOEL (ANP/DPA/AFP) - De zware bosbranden die de zuidkust van Turkije al sinds woensdag teisteren hebben zondag tot honderden nieuwe evacuaties geleid. Het dodental is opgelopen tot zeker acht. Onder de slachtoffers zijn twee brandweermannen en een Duitse vrouw.
Minister van bosbouw Bekir Pakdemirli zei dat inmiddels 107 van de in totaal 112 branden geblust zijn. De sterke wind bemoeilijkt volgens hem echter het blussen van de laatste vijf, die woeden bij de populaire badplaatsen Bodrum en Marmaris en bij het stadje Manavgat, in de naburige provincie Antalya.
Burgemeester Ahmet Aras van Bodrum zei dat in zijn stad 1100 mensen met boten zijn geëvacueerd, toen het vuur de wijken waar zij woonden bedreigde. Volgens hem waren de wegen door het vuur afgesneden. In de nacht van zaterdag op zondag werden ook al dorpen en kuuroorden rondom Bodrum geëvacueerd.
Zwaarste in jaren
In Marmaris zette de Turkse marine landingsvaartuigen in om mensen in veiligheid te brengen. In de buurt van Manavgat zijn volgens televisiezender NTV de inwoners van het dorp Sirtkoy geëvacueerd. Op televisiebeelden was te zien hoe dikke rookwolken het dorp omsloten.
De bosbranden zijn de zwaarste in jaren. Volgens officiële gegevens is dit jaar al bijna 95.000 hectare bos in de as gelegd. Gemiddeld brandde sinds 2008 jaarlijks 13.516 hectare af.
Duizenden brandweerlieden werken om het vuur te bestrijden. Ook worden drones en 45 blushelikopters ingezet. Er is echter veel kritiek op de Turkse regering, omdat het land geen blusvliegtuigen heeft die meer water over een groter gebied kunnen verspreiden. Rusland, Iran en Oekraïne helpen inmiddels met 16 blusvliegtuigen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk heeft zich "een tiental" nieuwe vermoedelijke slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein gemeld, zegt een officier van justitie in Parijs. Het parket opende een onderzoek naar mensenhandel naar aanleiding van de documenten die de Amerikaanse overheid vrijgaf over Epstein, die in 2019 dood werd gevonden in zijn cel.
13 minuten geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker vier doden gevallen, melden gezondheidsfunctionarissen.
58 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
3 uur geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt de aanvallen op X.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
20 uur geleden