Veiligheidsraad eist dat Houthi's aanvallen op schepen stoppen
NEW YORK (ANP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wil dat de Jemenitische Houthi-rebellen onmiddellijk stoppen met hun aanvallen op schepen in de Rode Zee. Dat staat in een resolutie die woensdag is aangenomen en waarin de Veiligheidsraad tevens eist dat de groepering de Galaxy Leader laat gaan, een vrachtschip dat de Houthi's in november kaapten en dat sindsdien in een Jemenitische haven ligt. De 25-koppige bemanning is gegijzeld.
De resolutie stelt ook dat lidstaten van de VN onder internationaal recht hun schepen mogen verdedigen tegen aanvallen. Dertien landen, waaronder Nederland, de VS en het Verenigd Koninkrijk, kwamen vorige week met een naar eigen zeggen laatste waarschuwing aan de rebellen: als die niet hun aanvallen staken, dreigen "consequenties". De Veiligheidsraad zegt voor escalatie te vrezen.
Elf van de vijftien leden van de Veiligheidsraad stemden voor de resolutie, terwijl vier landen zich van stemming onthielden, waaronder Rusland en China. Een woordvoerder van de Houthi's noemde de resolutie "een politiek spelletje".
De Houthi's zijn al jaren in een burgeroorlog verwikkeld met de Jemenitische regering en worden daarin gesteund door Iran. In de oorlog tussen Israël en Hamas steunen de Houthi's de Palestijnen. Ze zeggen zolang Israël doorgaat met zijn aanvallen op Gaza, schepen te zullen aanvallen die volgens hen iets met Israël te maken hebben.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Buckingham Palace is bereid de politie te helpen in de zaak rond de beschuldigingen aan het adres van Andrew Mountbatten-Windsor. Dat heeft het paleis maandagavond bekendgemaakt in een verklaring namens de Britse koning Charles.
5 uur geledenTBILISI (ANP/RTR) - Armenië en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken in de civiele nucleaire sector. Washington probeert hiermee de banden met de voormalige bondgenoot van Rusland aan te halen, enkele maanden nadat de Amerikanen hebben bemiddeld bij een vredesakkoord tussen Armenië en buurland Azerbeidzjan.
6 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft olieleveringen aan Cuba stopgezet vanwege de dreiging met sancties door Donald Trump. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag. Ze beloofde wel door te gaan met het sturen van humanitaire hulp naar het met een brandstoftekort kampende Caribische eiland.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De kabinetsleden van de Britse premier Keir Starmer hebben hun steun voor hem uitgesproken. Dat geeft de premier weer lucht, nadat de leider van de Labour-partij in Schotland, Anas Sarwar, tot zijn aftreden had opgeroepen. Dat melden Britse media zoals de BBC.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Ghislaine Maxwell, die jarenlang de vertrouwelinge was van de veroordeelde Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft maandag geweigerd te antwoorden op de vragen van een commissie in het Amerikaanse Congres. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
8 uur geleden