Veel gevangenismedewerkers Ecuador gegijzeld door gedetineerden
QUITO (ANP/RTR) - Gedetineerden houden in Ecuador meer dan 130 gevangenismedewerkers gegijzeld in zeker vijf gevangenissen. Het gaat voornamelijk om bewakers, meldt gevangenisdienst SNAI. Die laat ook weten dat het leger en politie zijn ingezet.
In Ecuadoraanse gevangenissen braken de afgelopen dagen opstanden uit. Ook ontsnapte een machtige bendeleider, José Adolfo Macías Villamar van drugsbende Los Choneros. President Daniel Noboa heeft de noodtoestand uitgeroepenen en heeft criminele bendes aangemerkt als terreurorganisaties. Dat betekent dat het leger in actie kan komen tegen die groepen.
Op sociale media circuleren volgens persbureau Reuters beelden waarop te zien zou zijn hoe gevangenismedewerkers worden blootgesteld aan extreem geweld. Mensen worden opgehangen en beschoten. De echtheid van die filmpjes is nog niet vastgesteld. De overheid zegt dat criminelen met een geweldsuitbarsting reageren op plannen om een zwaarbewaakte gevangenis te bouwen voor bendeleiders.
Het opgelaaide geweld heeft het Zuid-Amerikaanse land in chaos gestort. De autoriteiten zeggen tientallen arrestaties te hebben verricht. Sommige bedrijven in steden als Quito en Guayaquil hebben de deuren gesloten en ook scholen zijn dicht. Er worden nog wel lessen verzorgd via internet. Ook China, een belangrijke investeerder in het land, heeft aangekondigd de ambassade en andere diplomatieke posten voorlopig te sluiten.
Meer uit Buitenland
CHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
2 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
8 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.
11 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
12 uur geleden