Veel gevangenismedewerkers Ecuador gegijzeld door gedetineerden
QUITO (ANP/RTR) - Gedetineerden houden in Ecuador meer dan 130 gevangenismedewerkers gegijzeld in zeker vijf gevangenissen. Het gaat voornamelijk om bewakers, meldt gevangenisdienst SNAI. Die laat ook weten dat het leger en politie zijn ingezet.
In Ecuadoraanse gevangenissen braken de afgelopen dagen opstanden uit. Ook ontsnapte een machtige bendeleider, José Adolfo Macías Villamar van drugsbende Los Choneros. President Daniel Noboa heeft de noodtoestand uitgeroepenen en heeft criminele bendes aangemerkt als terreurorganisaties. Dat betekent dat het leger in actie kan komen tegen die groepen.
Op sociale media circuleren volgens persbureau Reuters beelden waarop te zien zou zijn hoe gevangenismedewerkers worden blootgesteld aan extreem geweld. Mensen worden opgehangen en beschoten. De echtheid van die filmpjes is nog niet vastgesteld. De overheid zegt dat criminelen met een geweldsuitbarsting reageren op plannen om een zwaarbewaakte gevangenis te bouwen voor bendeleiders.
Het opgelaaide geweld heeft het Zuid-Amerikaanse land in chaos gestort. De autoriteiten zeggen tientallen arrestaties te hebben verricht. Sommige bedrijven in steden als Quito en Guayaquil hebben de deuren gesloten en ook scholen zijn dicht. Er worden nog wel lessen verzorgd via internet. Ook China, een belangrijke investeerder in het land, heeft aangekondigd de ambassade en andere diplomatieke posten voorlopig te sluiten.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het staakt-het-vuren geschonden door de zuidelijke Iraanse provincie Hormozgan aan te vallen. Dat zegt het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De VS vielen eerder deze week naar eigen zeggen mijnenleggers en raketlanceerinstallaties aan in het aan de Straat van Hormuz grenzende gebied.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische politici hebben afschuw, rouw en medeleven geuit om het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Daardoor kwamen tot nu toe vier mensen om het leven, onder wie twee tieners.
3 uur geledenBUGGENHOUT (ANP) - De mensen die om het leven kwamen door de aanrijding tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout waren tussen de 12 en 49 jaar oud, heeft het parket bekendgemaakt op een persconferentie. Vijf kinderen zijn in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar hun situatie is stabiel.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - "Vandaag rouwt Europa mee met België", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X naar aanleiding van het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Volgens de Belgische minister Jean-Luc Crucke (Mobiliteit) kwamen vier inzittenden van de schoolbus om door het ongeluk, onder wie twee tieners.
5 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Door Israëlische aanvallen op Libanon zijn zeker twaalf mensen omgekomen, melden Libanese staatsmedia. Er werden meerdere aanvallen gemeld in het zuiden van het land sinds maandagavond, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had aangekondigd de gevechten tegen Hezbollah te intensiveren.
5 uur geleden