
Van Hijum: vertrouwen in akkoord over vroegpensioen zwaar werk
DEN HAAG (ANP) - Minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) gaat ervan uit dat het lukt om met een regeling te komen waardoor mensen met een zwaar beroep ook na volgend jaar eerder met pensioen kunnen. De tijdelijke Regeling voor Vervroegde Uittreding (RVU) loopt eind 2025 af en er is veel onrust over de structurele vervanger ervan. Maar Van Hijum heeft er "eerlijk gezegd wel vertrouwen in dat wij hier als kabinet met de sociale partners uiteindelijk uit zullen komen".
Vakbonden hebben stakingen aangekondigd in verschillende sectoren uit onvrede over het gebrek aan voortgang om tot een permanente regeling te komen. Volgens de bonden zitten de gesprekken hierover muurvast. Eind vorig jaar liepen zij boos weg van de onderhandelingstafel. Hoewel er inmiddels gesprekken worden gevoerd, zijn de officiële onderhandelingen tussen vakbonden en werkgeversorganisaties nog steeds niet hervat.
De RVU regelt een belastingversoepeling waardoor werknemers eerder met pensioen kunnen zonder dat hun werkgever veel belasting betaalt over de uitkering tot de AOW-leeftijd. Dat betekent dat een structurele oplossing "inderdaad financiële consequenties heeft", erkent Van Hijum. Reden voor pleitbezorgers van zo'n regeling, zoals GroenLinks-PvdA en SP, om naar het kabinet te kijken.
Ingewikkeld vraagstuk
Ook Van Hijum ziet "een mogelijke bijdrage die het kabinet kan leveren", temeer omdat het bonden en werkgevers eerder niet lukte om er onderling uit te komen. Maar "ook sociale partners zullen een stap moeten zetten", voegt hij daaraan toe.
Hoewel de bewindsman er veel aan gelegen is om tot een oplossing te komen en hij ook "vrij brede steun" ziet voor een regeling, benadrukt Van Hijum dat hij nog wat meer tijd nodig heeft. Het is een ingewikkeld vraagstuk. Zo is er op dit moment juist een groot tekort aan arbeidskrachten. Ook moet het kabinet bedenken hoe het omgaat met mensen die juist langer willen doorwerken. Bij discussies over de zwaarwerkregeling speelt daarnaast ook vaak de vraag wie er precies voor in aanmerking komt.
Minister David van Weel (Justitie) hoopt eveneens dat er snel een akkoord komt, zodat ook agenten zekerheid krijgen over hun vroegpensioen na 2025. "De agenten die al 25 jaar op straat lopen, daar is het een hele belangrijke regeling voor." De politiebonden voeren inmiddels de druk op, ook via acties bij Eredivisiewedstrijden. De handen van Van Weel zijn naar eigen zeggen "een beetje gebonden", omdat het afhangt van de uitkomsten tussen de sociale partners.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de Kamercommissie van landbouw om veel plannen te pauzeren tot er een nieuw kabinet is, valt slecht bij demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). "Ik vind daar heel veel van", zei Rummenie voorafgaand aan de ministerraad. "We weten welke partijen dit doen."
3 dagen geleden