Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vaccinmaker Moderna onderuit op Wall Street na kostenmaatregelen

Vaccinmaker Moderna onderuit op Wall Street na kostenmaatregelen

NEW YORK (ANP) - Moderna ging donderdag 15 procent onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De biotechnoloog wil zijn onderzoeksbudget met ongeveer 20 procent verlagen om kosten te besparen. Vorige maand verlaagde Moderna al de verkoopverwachtingen voor dit jaar door tegenvallende verkopen van zijn coronavaccin in Europa en de toegenomen concurrentie in de Verenigde Staten. Moderna wil nu zijn uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling van nieuwe medicijnen in de komende drie jaar verlagen met 1,1 miljard dollar. Ook werd de doelstelling om break-even te draaien opgeschoven van 2026 naar 2028.

De algehele stemming op Wall Street was terughoudend, na de opmars een dag eerder. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,2 procent hoger op 40.925 punten en de brede S&P 500-index steeg een fractie tot 5555 punten. De Nasdaq verloor 0,1 procent tot 17.376 punten. De techgraadmeter won een dag eerder ruim 2 procent, geholpen door flinke koerswinsten in de chipsector.

Beleggers verwerkten daarnaast nieuwe gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Zo bleek dat de wekelijkse aanvragen voor een werkloosheidsuitkering zijn uitgekomen op 230.000, dat was iets meer dan voorzien. Daarnaast werd bekendgemaakt dat de producentenprijzen in de VS in augustus met 1,7 procent zijn gestegen, gelijk aan de verwachtingen. De prijzen die fabrikanten voor hun goederen vragen kunnen invloed hebben op de inflatie, omdat ze worden doorberekend aan afnemers.

Rente

Woensdag bleek al dat de inflatie in de VS vorige maand is afgekoeld tot 2,5 procent. Daarmee is de kans groter dat de Federal Reserve volgende week de rente voor het eerst in jaren verlaagt om de economie te steunen. In het eurogebied verlaagde de Europese Centrale Bank donderdag al de rente voor de tweede keer dit jaar.

Eli Lilly steeg 0,2 procent. De farmaceut gaat 1,8 miljard dollar investeren in Ierland om de productie van zijn medicijn tegen Alzheimer en de medicijnen voor gewichtsverlies en diabetes op te schroeven.

5 dollarmenu

McDonald's klom 0,2 procent. De fastfoodketen blijft voorlopig het speciale 5 dollarmenu op de Amerikaanse thuismarkt aanbieden. McDonald's, dat kampt met tegenvallende verkopen door prijsverhogingen, introduceerde die aanbieding eerder dit jaar om meer klanten te lokken.

De euro was 1,1033 dollar waard, tegen 1,1011 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent meer op 68,28 dollar. Brentolie werd 1,3 procent duurder op 17,50 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street herstelt deels na uitspraak Trump over aanval op Iran

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.

6 uur geleden
Schiphol onzeker over wachttijden na wijziging beveiligingsaanpak

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.

7 uur geleden
Elon Musk verliest rechtszaak tegen OpenAI

OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.

9 uur geleden
Petrogas begint arbitragezaak tegen Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.

9 uur geleden
Nieuwe Amerikaanse vrijstelling voor verkoop Russische olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.

9 uur geleden
Damrak toont herstel ondanks onrust in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.

11 uur geleden
Handelsdeal EU-VS is 'cruciaal' voor Nederland, vindt Sjoerdsma

BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.

11 uur geleden