
UWV: Toenemend tekort in zorg door vergrijzing
In februari zijn in Zeeland 3.417 WW-uitkeringen verstrekt. ‘Dat is een daling met 3 procent in vergelijking met de maand ervoor’, laat het UWV donderdag weten. ‘De krapte op de arbeidsmarkt blijft zich manifesteren. Vooral vacatures voor ICT-ers en technisch personeel zijn moeilijk(er) in te vullen. Ook de personeelswerving in de zorg komt onder steeds grotere druk te staan. In deze sector is er sprake van een dubbele vergrijzing. Meer ouderen zorgen voor een toename van de vraag naar zorg, terwijl aan de andere kant veel werknemers de sector de komende jaren verlaten, omdat ze met pensioen gaan.’
In februari daalde het aantal WW-uitkeringen in Zeeland ten opzichte van de maand ervoor met ruim 100. In december en januari steeg dit aantal nog. De afname in februari was het sterkst onder technische beroepen (-30). De daling is waarschijnlijk een gevolg van de sterke versoepeling van de coronamaatregelen waardoor het vertrouwen van werkgevers en consumenten toeneemt. Ten opzichte van een jaar geleden nam het aantal uitkeringen in Zeeland af met 34%, hetgeen gelijk is aan de landelijke daling.
Krapte op arbeidsmarkt onverminderd hoog
In het vierde kwartaal van 2021 bedroeg de Spanningsindicator Arbeidsmarkt UWV in Zeeland 4,4. ‘Dat betekent dat er per direct beschikbare werkzoekende gemiddeld 4,4 vacatures openstaan. Landelijk stond de indicator op 3,8. De arbeidsmarkt in Zeeland wordt als ‘zeer krap’ getypeerd.’ Ten opzichte van het derde kwartaal in 2021 is de Spanningsindicator gedaald. ‘In het derde kwartaal wees de indicator 6,4 aan.’ De daling was het sterkst bij agrarische beroepen (minder vraag in laagseizoen) en bij horeca-gerelateerde beroepen (gevolg lockdown en seizoenseffect). De grootste krapte doet zich voor bij ICT-beroepen, technische beroepen en beroepen in het segment openbaar bestuur, veiligheid en juridisch.
De krapte op de arbeidsmarkt eind 2021 lag hoger dan vóór de coronacrisis. ‘In het vierde kwartaal van 2019 stonden er gemiddeld 4 vacatures open voor iedere (direct beschikbare) werkzoekende in Zeeland. CBS wijst drie oorzaken aan voor de uitzonderlijke krapte op de arbeidsmarkt. Op de eerste plaats wordt gewezen op de sterke groei van de economie waardoor de vacaturemarkt groeide. In het laatste kwartaal van 2021 stonden er in Zeeland ruim 8.000 vacatures open. Begin 2021 waren dat er ruim 6.000. Daarnaast heeft de markt te maken met een enorme pensioneringsgolf en is nieuwe instroom nodig om de vertrekkende werknemers op te volgen. Als laatste wordt gewezen op de impact van de coronacrisis. De arbeidsmarktmigratie kwam vrijwel stil te liggen en veel migranten uit Midden-Europa keerden terug naar hun vaderland. Als de markt dan vervolgens aantrekt is dit aanbod niet direct beschikbaar. Verder wijst het CBS op de overheidsmaatregelen die de dynamiek op de arbeidsmarkt verstoorden: bedrijven die onder normale omstandigheden failliet zouden zijn gegaan, bleven vooral dankzij de NOW-regeling overeind en mede daardoor bleven werknemers zitten in banen, waar ze anders uitgestroomd zouden zijn.’
Meer uit Beveland
GOES - Vogelwerkgroep KNNV heeft hulp nodig om roepende jonge ransuilen te inventariseren tijdens de periode dat ze het nest verlaten. In de maand mei en juni zijn de jonge ransuilen, ook wel 'takkelingen' genoemd, weer te horen.
1 uur geledenSINOUTSKERKE - Natuurmonumenten pompt water in natuurgebied De Poel bij Sinoutskerke. Deze noodmaatregel is hard nodig nu de aanhoudende droogte gevolgen heeft voor de bodem, de planten én de weidevogels in het ganzengebied. Ecoloog Wouter Stempher van Natuurmonumenten luidt daarom de noodklok.
5 uur geledenGOES - De afdeling radiologie van ziekenhuis Adrz in Goes maakt sinds eind april gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) om röntgenfoto's te beoordelen op botbreuken. 'Het gaat om een proef in de weekeinden', laat het ziekenhuis in een persbericht weten.
8 uur geledenKORTGENE - Op 10 mei houden Delta Marine en partners een gratis toegankelijke Sail-INN rond de haven te Kortgene. Het thema is "Veiligheid op en aan het water". Dit thema is gekozen omdat het steeds drukker wordt op en aan het water en omdat niet iedere waterrecreant zich bewust is van de veiligheid.
9 uur geleden's-GRAVENPOLDER - Mevrouw Steijn-Vermue uit 's-Gravenpolder is honderd jaar geworden.
1 dag geledenHEINKENSZAND - Lokaal Impact Fonds Borsele houdt op dinsdag 20 mei een bijeenkomst voor alle verenigingen en stichtingen in De Stenge in Heinkenszand. Het fonds is bedoeld om lokale initiatieven in de gemeente Borsele financieel te steunen. Het gaat om initiatieven die bijdragen aan de leefbaarheid, duurzaamheid en sociale samenhang in de dorpen van Borsele.
1 dag geledenGOES - Op de kruising van de Wijngaardstraat en de Kolveniershof in Goes zijn gisteravond rond 22.30 uur een auto en een elektrische step met elkaar in botsing gekomen.
1 dag geleden