Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitermark wil snel beginnen met democratische hervormingen

Uitermark wil snel beginnen met democratische hervormingen

DEN HAAG (ANP) - Beoogd minister van Binnenlandse Zaken Judith Uitermark wil snel beginnen met de hervormingen van de democratie die de coalitie voor ogen heeft. In de eerste hoorzitting met Tweede Kamerleden noemt ze "het afschaffen van het verbod op constitutionele toetsing, het opzetten van een constitutioneel hof, en dat verder uitwerken in goede relatie met de op te zetten commissie grondrechten". De coalitie wil dat een nieuwe commissie van Kamerleden zich bezighoudt met de grondwet.

"Ik ben in principe hier voor vier jaar, dus ik wil gewoon aan het eind van die vier jaar resultaat hebben", zegt de aankomend minister na de hoorzitting. Voor een constitutioneel hof is bijvoorbeeld een grondwetswijziging nodig. Dat betekent dat de Eerste en Tweede Kamer het plan moeten goedkeuren en na verkiezingen nogmaals, maar dan met tweederdemeerderheid. Dat laatste maakt het belangrijk om zoveel mogelijk politieke steun te krijgen. Dat kost tijd, zegt Uitermark, ook omdat de meningen over een grondwettelijk hof uiteenlopen.

Van meerdere Kamerleden krijgt Uitermark vragen over spanningen met de rechtstaat die plannen van de coalitie zouden opleveren. Daarover zegt Uitermark: "Verandering geeft schuring. We zullen op bepaalde terreinen dingen anders gaan doen, en we zullen dat altijd doen binnen de grenzen van de rechtstaat. Daar zal ik op toezien."

Democratische hervormingen

Een van de speerpunten van Uitermarks partij Nieuw Sociaal Contract is om democratische hervormingen door te voeren.

Onder meer uit stukken die zijn opgevraagd door het ANP is gebleken dat een deel van de rijksambtenaren zich zorgen maakt over het vooruitzicht dat de PVV gaat regeren. Als ambtenaren weigeren PVV-beleid uit te voeren - antwoordt Uitermark op een vraag van Joost Eerdmans (JA21) - zal ze "beginnen met luisteren" en hun "ambtelijk vakmanschap" respecteren. Maar dat heeft een grens. "Ambtenaren kunnen niet weigeren om werk uit te voeren, tenzij zij in een situatie van overmacht worden gebracht. Dus dat het beleid strijdig zou zijn met het recht."

Meer uit Politiek

ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

13 uur geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

13 uur geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

18 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

19 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

21 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden