Tweede Kamer debatteert over plannen acute zorg, sector kritisch
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer debatteert woensdag over de kabinetsplannen voor de acute zorg. Minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers wil de spoedzorg in Nederland opnieuw organiseren. Verschillende zorgorganisaties zijn kritisch over die plannen.
Zo vreest de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) dat de gevolgen van het concentreren van de acute zorg, zoals Kuipers wil, niet goed in beeld zijn. Alleen als het gaat om complexe traumagevallen, zoals een gebroken heup of bekken, is het concentreren van specialistische kennis een goed idee, aldus de NVZ. Maar wie bijvoorbeeld een beroerte krijgt, is juist gebaat bij een hulppost zo dicht mogelijk in de buurt.
De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) wijst erop dat ambulances tegenwoordig vaak een soort rijdende ziekenhuizen zijn, toegerust om mensen met spoedeisende aandoeningen zelf te helpen. Nu geldt de regel dat elke patiënt binnen 45 minuten na een melding bij een spoedeisende hulppost moet kunnen zijn. De NZa adviseert deze regel aan te passen, maar volgens de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) ligt het niet zo simpel. Het grootste deel van de patiënten komt op eigen gelegenheid naar een spoedeisende hulp (SEH), dus voor veel mensen is juist de toegankelijkheid van zo'n hulppost ook om die reden belangrijk.
Bovendien, zo zeggen de artsen, kan het sluiten van een SEH negatieve gevolgen hebben voor een ziekenhuis. De helft van de opnames in een ziekenhuis start met een SEH-bezoek, zegt ook de NVZ. Sluiting van zo'n post kan dus zelfs leiden tot een gedeeltelijke of gehele sluiting van een ziekenhuis. De Patiëntenfederatie Nederland noemt het evengoed "onvermijdelijk" dat de meer complexe spoedzorg wordt geconcentreerd op een aantal plekken. De federatie wil vooral dat patiënten worden betrokken bij de plannen.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
1 dag geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
2 dagen geleden