Trump laat campagnebijeenkomst bijwonen 'op eigen risico'
WASHINGTON (ANP) - Hoewel de Amerikaanse president Donald Trump vindt dat de economie weer moet gaan draaien en dat campagnebijeenkomsten weer gehouden kunnen worden, is hij toch niet helemaal gerust op de veiligheid in verband met het nieuwe coronavirus. Wie Trumps komende campagnebijeenkomst in Tulsa volgende week vrijdag wil bijwonen, moet eerst een verklaring ondertekenen met de belofte de president niet aan te klagen na besmetting met het potentieel dodelijke longvirus, meldt de Amerikaanse nieuwszender CNN.
In de verklaring staat dat bezoekers erkennen dat er een risico is om te worden blootgesteld aan het coronavirus in openbare gelegenheden, en dat zij alle risico's zelf op zich nemen en de president of andere betrokken partijen niet juridisch verantwoordelijk zullen houden voor enige ziekte of letsel.
De 'rally' in Tulsa wordt de eerste campagnebijeenkomst van Trump sinds de uitbraak van het coronavirus in de Verenigde Staten. De bijeenkomst is onder meer omstreden omdat het aantal besmettingsgevallen in veel delen van de VS nog altijd toeneemt. Geen land in de wereld is harder getroffen. Het virus is bij meer dan 2 miljoen mensen in de VS vastgesteld en heeft tot 113.820 doden geleid.
Veiligheidsmaatregelen
Volgens hoogleraar rechten Catherine Sharkey van New York University zullen verklaringen waarin mensen afstand doen van een recht iets of iemand aansprakelijk te houden, een vast deel worden van het dagelijks leven in Amerika, dat bekendstaat om zijn claimcultuur. De verklaringen vrijwaren iemand echter niet van de juridische gevolgen van zware nalatigheid of roekeloosheid, benadrukt Sharkey. Volgens haar kan het organiseren van een massale campagnebijeenkomst waarbij mensen geen afstand kunnen houden, door een rechter worden opgevat als nalatig.
Welke veiligheidsmaatregelen van kracht zullen zijn op de bijeenkomst is nog niet duidelijk. De gouverneur van Oklahoma, waar Tulsa ligt, raadt inwoners nog altijd aan om drukke plekken te vermijden. In Oklahoma geldt echter geen limiet op bijeenkomsten.
Bij de 'rally' worden ook protesten tegen racisme verwacht. Trumps keuze voor Tulsa is omstreden, omdat daar in 1921 'de slachting van Tulsa' plaatsvond, een massale aanval op de zwarte bevolking waarbij tientallen mensen om het leven werden gebracht en meer dan achthonderd mensen werden verwond. Op 19 juni vieren vooral zwarte Amerikanen de afschaffing van de slavernij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
7 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.
30 minuten geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.
4 uur geleden