Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump gaat noodsituatie uitroepen aan grens

Trump gaat noodsituatie uitroepen aan grens

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat maandag na zijn aantreden als president een noodsituatie uitroepen aan de grens met Mexico, liet een medewerker van de aankomende regering weten aan de pers. Trump gaat ook meer troepen naar de grens sturen om die veilig te stellen en zal drugskartels aanmerken als terreurorganisaties.

Migratie speelde een belangrijke rol in de campagne van Trump, die maandag de ambtseed aflegt en dan president is. Hij had aangekondigd de grens dicht te gooien om de "invasie" van migranten een halt toe te roepen. Trump heeft ook al aangekondigd dat hij "de grootste deportatiecampagne" in de geschiedenis van zijn land laat uitvoeren om criminelen zonder verblijfsstatus het land uit te krijgen.

De verwachting is dat Trump na zijn aantreden meteen een groot aantal presidentiële besluiten neemt. Hij gaat volgens een medewerker onder meer aangeven dat de overheid nog maar twee geslachten erkent: man en vrouw. En financiering van de federale overheid mag volgens die bron ook niet meer worden gebruikt om "genderideologie" te promoten. Daarnaast gaat Trump snel 'DOGE' in het leven roepen, de adviesraad van Elon Musk die gaat over het afslanken van de overheid.

Amerikaans staatsburgerschap

NBC News bericht dat Trump ook een einde wil maken aan het principe dat mensen die op Amerikaans grondgebied worden geboren het Amerikaanse staatsburgerschap krijgen. Dat staat in de VS bekend als 'birthright citizenship' en is vastgelegd in de grondwet. Tegenstanders hebben al aangekondigd pogingen dat te veranderen te zullen aanvechten voor de rechter.

De krant New York Post schrijft dat Trump op zijn eerste dag ook geografische namen wil veranderen. Hij wil de Golf van Mexico naar verluidt omdopen tot Golf van Amerika. De berg Denali in Alaska moet weer Mount McKinley gaan heten. De naam was in 2015 veranderd toen de Democraat Barack Obama in het Witte Huis zat.

Meer uit Buitenland

VK en Frankrijk beleggen Hormuz-top over plannen voor heropening

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.

18 minuten geleden
Schip dat Iran verliet beschoten in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.

1 uur geleden
Oekraïne heropent Russische oliepijpleiding binnen paar uur

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.

1 uur geleden
Kyiv vraagt Turkije om top met Poetin en Zelensky te organiseren

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.

2 uur geleden
Trump: Iran stort financieel in door sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.

2 uur geleden
Dode in Libanon door Israëlische aanval, ondanks bestand

BEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.

3 uur geleden
Scheepvaartmonitor: Iran beschiet opnieuw containerschip

TEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.

3 uur geleden