Trump gaat noodsituatie uitroepen aan grens
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat maandag na zijn aantreden als president een noodsituatie uitroepen aan de grens met Mexico, liet een medewerker van de aankomende regering weten aan de pers. Trump gaat ook meer troepen naar de grens sturen om die veilig te stellen en zal drugskartels aanmerken als terreurorganisaties.
Migratie speelde een belangrijke rol in de campagne van Trump, die maandag de ambtseed aflegt en dan president is. Hij had aangekondigd de grens dicht te gooien om de "invasie" van migranten een halt toe te roepen. Trump heeft ook al aangekondigd dat hij "de grootste deportatiecampagne" in de geschiedenis van zijn land laat uitvoeren om criminelen zonder verblijfsstatus het land uit te krijgen.
De verwachting is dat Trump na zijn aantreden meteen een groot aantal presidentiële besluiten neemt. Hij gaat volgens een medewerker onder meer aangeven dat de overheid nog maar twee geslachten erkent: man en vrouw. En financiering van de federale overheid mag volgens die bron ook niet meer worden gebruikt om "genderideologie" te promoten. Daarnaast gaat Trump snel 'DOGE' in het leven roepen, de adviesraad van Elon Musk die gaat over het afslanken van de overheid.
Amerikaans staatsburgerschap
NBC News bericht dat Trump ook een einde wil maken aan het principe dat mensen die op Amerikaans grondgebied worden geboren het Amerikaanse staatsburgerschap krijgen. Dat staat in de VS bekend als 'birthright citizenship' en is vastgelegd in de grondwet. Tegenstanders hebben al aangekondigd pogingen dat te veranderen te zullen aanvechten voor de rechter.
De krant New York Post schrijft dat Trump op zijn eerste dag ook geografische namen wil veranderen. Hij wil de Golf van Mexico naar verluidt omdopen tot Golf van Amerika. De berg Denali in Alaska moet weer Mount McKinley gaan heten. De naam was in 2015 veranderd toen de Democraat Barack Obama in het Witte Huis zat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
2 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
5 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
6 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
7 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
7 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
8 uur geleden