Trump gaat noodsituatie uitroepen aan grens
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat maandag na zijn aantreden als president een noodsituatie uitroepen aan de grens met Mexico, liet een medewerker van de aankomende regering weten aan de pers. Trump gaat ook meer troepen naar de grens sturen om die veilig te stellen en zal drugskartels aanmerken als terreurorganisaties.
Migratie speelde een belangrijke rol in de campagne van Trump, die maandag de ambtseed aflegt en dan president is. Hij had aangekondigd de grens dicht te gooien om de "invasie" van migranten een halt toe te roepen. Trump heeft ook al aangekondigd dat hij "de grootste deportatiecampagne" in de geschiedenis van zijn land laat uitvoeren om criminelen zonder verblijfsstatus het land uit te krijgen.
De verwachting is dat Trump na zijn aantreden meteen een groot aantal presidentiële besluiten neemt. Hij gaat volgens een medewerker onder meer aangeven dat de overheid nog maar twee geslachten erkent: man en vrouw. En financiering van de federale overheid mag volgens die bron ook niet meer worden gebruikt om "genderideologie" te promoten. Daarnaast gaat Trump snel 'DOGE' in het leven roepen, de adviesraad van Elon Musk die gaat over het afslanken van de overheid.
Amerikaans staatsburgerschap
NBC News bericht dat Trump ook een einde wil maken aan het principe dat mensen die op Amerikaans grondgebied worden geboren het Amerikaanse staatsburgerschap krijgen. Dat staat in de VS bekend als 'birthright citizenship' en is vastgelegd in de grondwet. Tegenstanders hebben al aangekondigd pogingen dat te veranderen te zullen aanvechten voor de rechter.
De krant New York Post schrijft dat Trump op zijn eerste dag ook geografische namen wil veranderen. Hij wil de Golf van Mexico naar verluidt omdopen tot Golf van Amerika. De berg Denali in Alaska moet weer Mount McKinley gaan heten. De naam was in 2015 veranderd toen de Democraat Barack Obama in het Witte Huis zat.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda worden donderdag presidentsverkiezingen gehouden, maar in veel gebieden zijn de stembureaus uren na de geplande opening nog steeds gesloten. President Yoweri Museveni spreekt over "technische problemen" met stemcomputers, maar volgens de oppositie veroorzaakt de regering de vertraging expres.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Rusland maakt zich "ernstige zorgen" over de komst van militairen uit NAVO-landen naar Groenland. Dat ze in het noordpoolgebied Rusland en China het hoofd moeten bieden is onzin, stelt de Russische ambassade in Brussel.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internetblokkade in Iran is donderdag de zevende dag ingegaan, meldt internetwaakhond NetBlocks. De maatregel werd door Teheran ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties tegen het regime. De blokkade behoort volgens NetBlocks tot de langste ooit in Iran.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
7 uur geleden