Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Top wereldleiders in Davos in teken oorlogen Gaza en Oekraïne

Top wereldleiders in Davos in teken oorlogen Gaza en Oekraïne

DAVOS (ANP/RTR/AFP) - De wereldwijde politieke en zakelijke elite komt aanstaande week weer bijeen in het Zwitserse Davos voor de jaarlijkse bijeenkomst van het World Economic Forum (WEF). De 54e editie van de bijeenkomst in het Zwitserse skigebied vindt volgens de Noorse WEF-president Børge Brende plaats tegen de "meest gecompliceerde geopolitieke en economische achtergrond in decennia". De oorlogen in de Gazastrook en Oekraïne staan dan ook hoog op de agenda. Ook andere mondiale bedreigingen zoals klimaatverandering, de crisis in de kosten van levensonderhoud en de kwakkelende economie komen aan bod tijdens het forum.

De bijna twee jaar durende oorlog in Oekraïne stond ook al centraal tijdens de eerdere edities van het WEF. Kyiv stuurde functionarissen en wetgevers om bij bondgenoten te lobbyen voor meer wapens en financiering in de strijd tegen de Russen. Zondag zal aan de vooravond van het forum al een bijeenkomst plaatsvinden van nationale veiligheidsadviseurs over de "Oekraïense vredesformule", waar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky voor het eerst persoonlijk aanwezig zal zijn. Volgens het WEF is het nog onduidelijk of er ook Russische functionarissen aanwezig zullen zijn.

Naast de voortslepende oorlog in Oekraïne wordt de bijeenkomst gedomineerd door de zorgen dat de oorlog van Israël met Hamas zou kunnen uitgroeien tot een breder conflict in het Midden-Oosten. Zo wordt de wereldhandel al ontwricht door aanvallen van Houthi-rebellen uit Jemen op schepen in de Rode Zee. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben daardoor onlangs luchtaanvallen uitgevoerd op doelen van de Houthi's in Jemen.

Complexe geopolitieke situatie

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en nationaal veiligheidsadviseur Jake Sullivan zullen de prominentste leden van de Biden-regering in Davos zijn. Zij zullen gesprekken voeren met de leiders van Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten en de Israëlische president Isaac Herzog over de oorlog in Gaza. VN-secretaris-generaal António Guterres en meer dan veertig ministers van Buitenlandse Zaken zullen ook aanwezig zijn.

Naast de oorlogen dragen de diplomatieke spanningen tussen de VS en China ook bij aan de complexe geopolitieke situatie. Zo wordt het forum gehouden vlak na de verkiezingen in Taiwan, het democratische eiland dat China als een afvallige provincie beschouwt. De Amerikanen steunen juist een onafhankelijk Taiwan. De Chinese premier Li Qiang zal de hoogste Chinese functionaris zijn die Davos bezoekt.

Meer uit Buitenland

Duitse politie schiet ontsnapte tijger dood

SCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou één man lichte verwondingen hebben opgelopen.

35 minuten geleden
Nieuwe slachtoffers melden zich in Frans onderzoek naar Epstein

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk heeft zich "een tiental" nieuwe vermoedelijke slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein gemeld, zegt een officier van justitie in Parijs. Het parket opende een onderzoek naar mensenhandel naar aanleiding van de documenten die de Amerikaanse overheid vrijgaf over Epstein, die in 2019 dood werd gevonden in zijn cel.

1 uur geleden
Doden door Israëlische aanvallen in Gaza

KHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker vier doden gevallen, melden gezondheidsfunctionarissen.

2 uur geleden
Rode Kruis schaalt op in DRC en Oeganda vanwege ebola-uitbraak

GENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.

4 uur geleden
Italiaanse premier ontmoet slachtoffers van aanrijding in Modena

MODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.

5 uur geleden
Filipijnen vragen hooggerechtshof om arrestatie ex-politiechef

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.

7 uur geleden
Russische gouverneur: doden door droneaanvallen in regio Moskou

MOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt de aanvallen op X.

9 uur geleden