Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban veroveren tweede provinciehoofdstad

Taliban veroveren tweede provinciehoofdstad

KABUL (ANP/AFP/DPA) - De Taliban hebben in Afghanistan voor de tweede keer in minder dan 24 uur een provinciehoofdstad veroverd. Lokale functionarissen zeggen dat de moslimextremisten Sjeberghan onder de voet hebben gelopen in de noordelijke provincie Jowzjan. Regeringstroepen zouden zich hebben teruggetrokken naar het vliegveld van de stad.

De luchthaven behoort tot de weinige locaties die nog in handen zijn van veiligheidstroepen. Die hebben zich op andere plaatsen moeten terugtrekken. De Taliban zouden onder meer het kantoor van de gouverneur, het hoofdbureau van de politie en de gevangenis van de stad hebben overgenomen. Op sociale media worden beelden verspreid waarop te zien zou zijn hoe gevangenen met hulp van de Taliban kunnen vluchten.

Sjeberghan is de thuisstad van de beruchte krijgsheer Abdul Rashid Dostum, die afgelopen week naar zijn thuisland terugkeerde na een maandenlang verblijf in Turkije. De voormalige vicepresident had daar een medische behandeling ondergaan. Dostum heeft met zijn militie in het verleden gevochten tegen de Taliban en is beschuldigd van tal van mensenrechtenschendingen.

Opmars

Een naaste medewerker van de krijgsheer, die zelf nog in Kabul zou zijn, bevestigde dat Sjeberghan is veroverd door de Taliban. De moslimextremisten zijn bezig aan een opmars nu internationale troepen na twee decennia vertrekken uit Afghanistan. Ze kregen vrijdag hoofdstad Zaranj van de zuidelijke provincie Nimruz in handen, aan de andere kant van het land.

De val van Zaranj was een klap voor de Afghaanse regering. Het was de eerste keer sinds het begin van de westerse terugtrekking dat de Taliban een provinciehoofdstad innamen. Een vicegouverneur van de provincie zei dat de stad zonder noemenswaardig verzet kon worden ingenomen door de extremisten. Een deel van de bevolking zou de Taliban ook hebben toegejuicht terwijl die in voertuigen door de straten reden.

Akkoord

De Taliban heersten in de jaren negentig al over een groot deel van het land. Hun regime kwam ten val toen de VS binnenvielen na de terreuraanslagen op Amerikaans grondgebied van 11 september 2001. De Taliban voerden de afgelopen twintig jaar een guerrillastrijd tegen troepen van de regering in Kabul en de internationale strijdkrachten in hun land.

De situatie veranderde toen de toenmalige Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar een akkoord met de extremisten sloot om Amerikaanse troepen uit Afghanistan te kunnen terughalen. De Taliban beloofden met de Afghaanse regering in Kabul over vrede te onderhandelen en zeiden dat ze niet meer zullen toestaan dat terreurorganisaties als al-Qaeda hun land als uitvalsbasis gebruiken.

In het vredesoverleg tussen de Taliban en de Afghaanse regering zit echter weinig beweging. De ontwikkelingen in Afghanistan worden door de internationale gemeenschap met groeiende bezorgdheid gevolgd. Nederland, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hun burgers opgeroepen het land zo snel mogelijk te verlaten.

Meer uit Buitenland

Trump: kosten balzaal Witte Huis mogelijk 400 miljoen dollar

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorgestelde balzaal in het Witte Huis zal naar schatting 400 miljoen dollar (zo'n 340 miljoen euro) kosten en volgens president Donald Trump zal de zaal ook geschikt zijn om inauguraties te huisvesten. Trump voorspelde tegelijkertijd dat het project uiteindelijk minder zal kosten.

22 minuten geleden
Trump: volledige blokkade gesanctioneerde olietankers Venezuela

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.

1 uur geleden
Parlement Curaçao wil hulp Nederland voor veiliger luchtverkeer

WILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.

1 uur geleden
Israël weigert Canadese parlementsleden toegang tot Westoever

AMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".

5 uur geleden
VS leggen inreisverbod op aan nog eens 7 landen en Palestijnen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.

8 uur geleden
Trump blijft stafchef steunen na spraakmakend artikel Vanity Fair

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".

8 uur geleden
Trump gaat het Amerikaanse volk toespreken

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.

9 uur geleden