
Taiwan naar de stembus voor landelijke verkiezingen
TAIPEI (ANP) - Taiwan houdt presidents- en parlementsverkiezingen. De uitkomst kan grote gevolgen hebben voor de relatie met machtige buur China, dat de democratisch bestuurde eilandengroep ziet als eigen grondgebied.
De stembureaus openen zaterdag om 08.00 uur plaatselijke tijd en sluiten om 16.00 uur, 09.00 uur 's ochtends in Nederland. Uitslagen worden in Taiwan, dat formeel Republiek China heet, later op de dag verwacht.
De circa 19 miljoen stemgerechtigden kunnen parlementsleden kiezen en een opvolger voor president Tsai Ing-wen. Zij kan na twee ambtstermijnen niet meer meedoen, maar haar vicepresident en partijgenoot Lai Ching-te (64) heeft zich wel kandidaat gesteld.
Separatist
Naast Lai van de Democratische Progressieve Partij (DPP) zijn er ook twee andere presidentskandidaten. Het gaat om de 66-jarige Hou Yu-ih van de Kuomintang (KMT) en Ko Wen-je (64) van de Taiwanese Volkspartij (TPP).
Beijing heeft de pro-westerse Lai eerder al omgeschreven als een separatist en hardnekkige onruststoker. Sommige peilingen voorspellen een spannende race tussen Lai en Hou. Zijn KMT is traditioneel een voorstander van nauwere banden met China.
China
De verkiezingen worden internationaal op de voet gevolgd. Na de verkiezing van Tsai in 2016 verslechterde de relatie met het communistische China. Dat stuurt regelmatig oorlogsschepen en gevechtsvliegtuigen richting Taiwan en dat zorgt voor onrust.
De uitkomst van de Taiwanese verkiezingen zal invloed hebben op hoe de betrekkingen met China zich de komende jaren ontwikkelen. Taiwan speelt daarnaast economisch een belangrijke rol in de wereld. Het land geldt als een belangrijke producent van geavanceerde computerchips.
Over de toekomstige relatie met China is veel gediscussieerd in aanloop naar de stembusgang, maar kiezers vinden ook andere onderwerpen belangrijk. Het gaat dan bijvoorbeeld om de inflatie en hoge huizenprijzen.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP) - Bijna veertig mensen zijn zaterdag omgekomen bij beschietingen rond twee afhaalpunten voor hulpgoederen in Gaza. Dat meldt de burgerbeweging in Gaza. De organisatie meldde eerder 25 doden, maar stelde dat later bij naar 39. Meer dan honderd mensen zouden gewond zijn geraakt.
21 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Een man die ervan wordt verdacht met een auto te zijn ingereden op een menigte in Hollywood, waarbij dertig gewonden vielen, is in hechtenis genomen. Hij werd na het incident aangevallen door omstanders en is met een schotwond naar een ziekenhuis vervoerd voor een operatie. Hij verkeert in stabiele toestand. Hij is echter niet vrij om te vertrekken, hij zit vast bij de politie van Los Angeles, aldus een politiefunctionaris.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne wil volgende week nieuw vredesoverleg met de Russen om een einde te maken aan de Russische oorlog tegen het buurland. De Russische kant is een ontmoeting aangeboden, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De persoon die in Los Angeles inreed op een groep mensen, is daarna aangevallen door omstanders. Die sleepten de automobilist de auto uit, berichten Amerikaanse media als de Los Angeles Times en ABC News. Toen de politie arriveerde, bleek de bestuurder ook een schotwond te hebben opgelopen. De schutter is nog voortvluchtig.
5 uur geledenHANOI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Zeker 34 mensen zijn om het leven gekomen toen een boot met toeristen kapseisde in Vietnam. Dat gebeurde volgens lokale media in de beroemde Hạ Longbaai, die op de Werelderfgoedlijst van UNESCO staat.
7 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - Griekenland heeft bijna tweehonderd migranten uit Libië opgepakt die aankwamen na een asielstop voor Noord-Afrikanen. Ze worden niet naar opvangcentra gebracht, maar blijven in politiebewaring en moeten terugkeren, aldus de autoriteiten.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie heeft bij het parlement in Londen zeker 55 mensen opgepakt tijdens een manifestatie voor Palestine Action. De arrestanten droegen borden waarmee ze steun toonden voor die verboden groep, zegt de politie op X.
8 uur geleden