Taipei aan Beijing: zie de realiteit onder ogen
TAIPEI (ANP/AFP) - Het Taiwanese ministerie van Buitenlandse Zaken roept Beijing op "om de realiteit onder ogen te zien" na de overwinning van de China-kritische regeringspartij, de Democratische Progressieve Partij (DPP) zaterdag. Het ministerie dringt er bij de Volksrepubliek China op aan "te stoppen met de onderdrukking van Taiwan" en te werken aan een positieve relatie.
Lai Ching-te won de Taiwanese presidentsverkiezingen zaterdag met iets meer dan 40 procent van de stemmen. In tegenstelling tot de voorbije regeringsperiode heeft de DPP geen meerderheid meer in het parlement, waar de oppositiepartij Kuomintang zelfs een zetel meer behaalt.
Lai is niet van plan de onafhankelijkheid van Taiwan uit te roepen, maar wil wel de onafhankelijke identiteit van Taiwan benadrukken. Beijing beschouwt Taiwan als een opstandige provincie en heeft als doel het eiland op termijn weer te integreren.
Samenwerken
In een overwinningstoespraak zei Lai dat hij economisch wil samenwerken met China, dat ondanks de spanningen de grootste handelspartner is. Ook wil hij vrede en stabiliteit nastreven. Tegelijkertijd zei Lai dat Taiwan "zich niet langer zal laten intimideren door de Chinese strijdlust".
Veruit de meeste landen in de wereld erkennen de Volksrepubliek China als het "enige China" maar onderhouden tegelijkertijd onofficiële banden met Taipei. De Verenigde Staten stuurden zondag een onofficiële delegatie naar Taiwan voor gesprekken na afloop van de verkiezingen.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen hebben zich verzameld in het centrum van Minneapolis om te protesteren tegen immigratiedienst ICE. CNN meldt dat demonstranten teksten scanderen en borden omhooghouden met de tekst 'ICE Out'.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van miljardair Jeff Bezos, heeft vrijdag aangekondigd vluchten met het New Shepard-raketprogramma te pauzeren. Dat doet het bedrijf om zich te richten op het maanlandingsprogramma in samenwerking met NASA.
2 uur geledenST. PAUL (ANP/AFP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, wordt aangeklaagd voor het schenden van burgerrechten. De bekende oud-presentator van CNN werd opgepakt voor het verhinderen van een kerkdienst. Lemon was daar naar eigen zeggen om verslag te doen van een protest tegen immigratiedienst ICE.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk probeerde eind 2013 een trip naar "het eiland" van zedendelinquent Jeffrey Epstein te regelen. Dat meldt CNN op basis van nieuwe documenten die vrijdag werden vrijgegeven. Daarin zit een mail van Musk, die vraagt wanneer het een goed moment is om een van de eilanden te bezoeken. Musk zei eerder juist dat hij een uitnodiging had geweigerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Actrice Catherine O'Hara, bekend van onder andere Home Alone, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt haar manager aan vakblad Variety.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische regering wil de twee vluchtelingenkampen waar duizenden mensen vastzitten die banden hebben met terreurbeweging Islamitische Staat (IS) permanent sluiten, meldt een regeringsfunctionaris.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Russische topdiplomaat Kirill Dmitriev reist zaterdag af naar Miami voor overleg met de VS. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Zowel het Kremlin als de VS hebben de afspraak nog niet bevestigd.
5 uur geleden