Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taipei aan Beijing: zie de realiteit onder ogen

Taipei aan Beijing: zie de realiteit onder ogen

TAIPEI (ANP/AFP) - Het Taiwanese ministerie van Buitenlandse Zaken roept Beijing op "om de realiteit onder ogen te zien" na de overwinning van de China-kritische regeringspartij, de Democratische Progressieve Partij (DPP) zaterdag. Het ministerie dringt er bij de Volksrepubliek China op aan "te stoppen met de onderdrukking van Taiwan" en te werken aan een positieve relatie.

Lai Ching-te won de Taiwanese presidentsverkiezingen zaterdag met iets meer dan 40 procent van de stemmen. In tegenstelling tot de voorbije regeringsperiode heeft de DPP geen meerderheid meer in het parlement, waar de oppositiepartij Kuomintang zelfs een zetel meer behaalt.

Lai is niet van plan de onafhankelijkheid van Taiwan uit te roepen, maar wil wel de onafhankelijke identiteit van Taiwan benadrukken. Beijing beschouwt Taiwan als een opstandige provincie en heeft als doel het eiland op termijn weer te integreren.

Samenwerken

In een overwinningstoespraak zei Lai dat hij economisch wil samenwerken met China, dat ondanks de spanningen de grootste handelspartner is. Ook wil hij vrede en stabiliteit nastreven. Tegelijkertijd zei Lai dat Taiwan "zich niet langer zal laten intimideren door de Chinese strijdlust".

Veruit de meeste landen in de wereld erkennen de Volksrepubliek China als het "enige China" maar onderhouden tegelijkertijd onofficiële banden met Taipei. De Verenigde Staten stuurden zondag een onofficiële delegatie naar Taiwan voor gesprekken na afloop van de verkiezingen.

Meer uit Buitenland

Piloten overleden na botsing op LaGuardia-luchthaven New York

NEW YORK (ANP) - De cockpitcrew van het vliegtuig dat op een brandweerwagen botste bij luchthaven LaGuardia in New York is overleden. Dat meldt NBC News. Eerder werd gemeld dat naast de piloten twee politieagenten in de brandweerwagen gewond raakten bij het voorval. Zij zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het vliegverkeer is tot nader order stilgelegd op de luchthaven voor onderzoek.

1 minuut geleden
Gewonden bij botsing op Amerikaanse luchthaven LaGuardia

NEW YORK (ANP/RTR) - Bij een botsing tussen een vliegtuig van Air Canada Express en een brandweerwagen op een landingsbaan van vliegveld LaGuardia in New York zijn vier mensen gewond geraakt. Dat meldt onder meer NBC News. Onder de gewonden zijn de piloot en copiloot; zij zouden zwaargewond zijn. Een sergeant en een politieagent zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis, schrijft NBC.

1 uur geleden
Ambulances van Joodse organisatie in Londen in brand gestoken

LONDEN (ANP/RTR) - Vier ambulances van een Joodse organisatie in het noorden van Londen zijn in de nacht van zondag op maandag in brand gestoken, meldt de Britse politie. Zij zegt de brandstichting te behandelen als een "antisemitisch haatmisdrijf".

1 uur geleden
VN: aarde hield recordhoeveelheid warmte vast in 2025

GENÈVE (ANP/AFP) - De hoeveelheid warmte die door de aarde wordt vastgehouden heeft in 2025 een recordniveau bereikt, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de Verenigde Naties maandag. Volgens de organisatie kunnen de gevolgen van die opwarming duizenden jaren aanhouden.

3 uur geleden
Israëlisch leger: grootschalige aanvallen op Teheran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger (IDF) zegt dat het maandagochtend aanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran. "De IDF is begonnen met een grootschalige golf van aanvallen gericht op de infrastructuur van het Iraanse terreurregime in Teheran", meldt de legertop op Telegram.

4 uur geleden
Gekozen burgemeester Parijs: stad zal nooit radicaal-rechts zijn

PARIJS (ANP) - De linkse Emmanuel Grégoire heeft zondagavond voor het stadhuis van Parijs zijn aanhangers toegesproken na zijn winst bij de burgemeestersverkiezingen in de Franse hoofdstad, meldt de Franse krant Le Monde. Grégoire versloeg de conservatieve oud-minister Rachida Dati. Daarmee verlengde hij de kwart eeuw durende heerschappij van de socialisten in de Franse hoofdstad.

6 uur geleden
Exitpoll: liberale partij premier Golob nipt grootste in Slovenië

LJUBLJANA (ANP/AFP) - De parlementsverkiezingen in Slovenië worden volgens de exitpoll nipt gewonnen door de liberale Vrijheidsbeweging van premier Robert Golob. Zijn partij ging in de peilingen nek-aan-nek met de rechts-populistische SDS van oud-premier Janez Janša, een man die binnen de Europese Unie wordt gezien als een potentiële dwarsligger.

12 uur geleden