Staking met grote gevolgen voor gasleveringen dreigt in Australië
PERTH (ANP/BLOOMBERG) - Medewerkers van energieconcern Chevron in Australië zijn van plan vanaf donderdag twee weken het werk neer te leggen. De staking kan grote gevolgen hebben voor de wereldwijde levering van vloeibaar gemaakt aardgas (lng). De twee locaties die stil komen te liggen waren vorig jaar namelijk goed voor zo'n 7 procent van de wereldwijde leveringen van lng.
De eerste week is het personeel van plan om gedeeltelijk te gaan staken. Vanaf volgende week donderdag leggen de medewerkers het werk volledig neer. Door de staking levert Australië mogelijk 1,1 miljoen ton minder vloeibaar gas, berekende onderzoeksbureau BloombergNEF. Vertraagde leveringen van Australisch lng hebben tot gevolg dat bijvoorbeeld afnemers in Azië alternatieven zoeken. Dat kan zorgen voor meer concurrentie voor Europese afnemers, wat de prijs voor aardgas kan verhogen. Afgelopen weken stegen de gasprijzen al, nadat bekend was geworden dat medewerkers van Chevron in Australië stakingen overwogen.
Vorige week lieten de vakbonden weten over te gaan tot werkonderbrekingen in de lng-fabrieken in Gorgon en Wheatstone als er geen overeenkomst zou worden bereikt met Chevron over meer loon en betere arbeidsomstandigheden. Volgens een woordvoerder van Chevron hebben werknemers van de twee fabrieken het loonvoorstel van het concern afgewezen.
Onlangs dreigden ook medewerkers van een ander Australisch energiebedrijf, Woodside Energy, met stakingen. Een deal met werknemers voorkwam werkonderbrekingen daar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, die de zesde dag is ingegaan. Beleggers zijn vooral bezorgd dat de hoge olieprijzen als gevolg van het conflict de inflatie weer aanwakkeren en de economische groei afremmen.
12 minuten geledenMUSCAT (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Qatar Airways gaat een "beperkt aantal" vluchten uitvoeren om gestrande passagiers terug te brengen die door de oorlog in het Midden-Oosten zijn gestrand. Daarbij wordt ook vanuit Muscat in Oman naar Schiphol gevlogen. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij op haar website.
19 minuten geledenPAPENDRECHT (ANP) - Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis heeft vorig jaar een recordomzet behaald. Topman Theo Baartmans spreekt van "financieel het meest succesvolle jaar in de lange geschiedenis" van Boskalis. Een jaar geleden had het Papendrechtse bedrijf ook een recordjaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - TomTom-topman Harold Goddijn vertrekt volgende maand als bestuursvoorzitter bij de navigatiedienstverlener. Hij is voorgedragen om toe te treden tot de raad van commissarissen, meldt TomTom. Goddijn was in 1991 een van de oprichters van TomTom en leidt het bedrijf sinds 2001.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië veerden donderdag op na de zware koersverliezen van de afgelopen dagen door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De Europese en Amerikaanse aandelenmarkten lieten woensdag ook al wat herstel zien, mede dankzij enige stabilisatie van de olieprijzen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese regering mikt voor dit jaar op een groei van de economie tussen de 4,5 en 5 procent. Die doelstelling ligt op het laagste niveau sinds 1991. China heeft te maken met een reeks economische uitdagingen, waaronder problemen op de omvangrijke vastgoedmarkt en zwakkere consumentenbestedingen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
11 uur geleden