
Spaanse regering hervat dialoog met Catalanen na de zomer
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering en de Catalaanse separatisten hervatten de dialoog over hun politieke conflict in de derde week van september in Barcelona. De Catalaanse premier Pere Aragonès zei dat na een eerste bezoek aan de Spaanse premier Pedro Sánchez in Madrid.
De ontmoeting tussen beide leiders kwam er bijna vier jaar na de poging tot afscheiding van Catalonië, die leidde tot de ernstigste politieke crisis in Spanje in tientallen jaren. Na een volksraadpleging riep toenmalig Catalaans premier Carles Puigdemont in 2017 de onafhankelijkheid uit, waarna politieke leiders werden opgepakt of zich genoodzaakt zagen naar het buitenland te vluchten.
In een controversiële handreiking verleenden Sanchez en zijn regering vorige week negen vooraanstaande Catalaanse separatisten gratie. Zij waren tot twaalf jaar celstraf veroordeeld voor hun poging de welvarende regio van Spanje los te krijgen. De recent verkozen Aragonès ontving de politici en activisten na hun vrijlating in gezelschap van juichende Catalanen die ‘Onafhankelijkheid’ scandeerden.
Aragonès is voorstander van een nieuw onafhankelijkheidsreferendum in de regio met 7,8 miljoen inwoners, in tegenstelling tot de regering in Madrid. Bij de gesprekken met de centrale regering komen onder meer zaken als infrastructuur, Europese fondsen en investeringen van de regering in Madrid in Catalonië aan de orde, zei de separatistische regioleider.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De speciale rapporteur voor marteling van de Verenigde Naties maakt zich grote zorgen over de honger in Gaza. Er moet zo snel mogelijk hulp worden toegelaten tot het gebied, want de huidige situatie is onnodig en onmenselijk, zegt Alice Jill Edwards in een verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff reist af naar Israël, melden Amerikaanse en Israëlische functionarissen aan nieuwssite Axios en persbureau AFP. Hij gaat daar volgens de bronnen in gesprek over de nijpende toestand in de Gazastrook.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat een luchtdropping met hulpgoederen uitvoeren boven Gaza, hebben de minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot en minister van Defensie Theo Francken woensdag aangekondigd. Het gaat om een defensievliegtuig met voor 600.000 euro aan voedsel en medisch materiaal.
6 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Tienduizenden fans hebben woensdag in Birmingham afscheid genomen van Ozzy Osbourne. De rouwstoet die door het centrum van de stad reed werd begroet met luid gejuich van de aanwezige menigte. Ook gooiden fans bloemen naar de auto's in de rouwstoet.
6 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China en Rusland gaan in augustus weer samen militaire oefeningen houden, in onder meer de buurt van Vladivostok dat aan de Japanse Zee ligt. Er wordt daarna ook samen gepatrouilleerd op de Stille Oceaan. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Defensie zei dat de oefeningen en marinepatrouilles tegen niemand zijn gericht.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Vijftien westerse landen hebben opgeroepen Palestina als staat te erkennen. Dit zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot vlak na een internationale conferentie in New York over de tweestatenoplossing voor het conflict tussen Israëli's en Palestijnen.
10 uur geledenTOKIO (ANP/BELGA/AFP) - Japan heeft evacuatiebevelen uitgevaardigd voor meer dan 1,9 miljoen mensen na een zware aardbeving voor het Russische schiereiland Kamtsjatka, die tot een tsunamiwaarschuwing leidde. Er is een tsunami van 1,3 meter waargenomen bij een haven aan de noordoostkust, meldt televisiezender NHK.
12 uur geleden