Spaanse commissie moet oorzaak stroomstoring achterhalen
MADRID (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Spaanse regering heeft een commissie aangesteld om de oorzaken van de landelijke stroomstoring te onderzoeken. Premier Pedro Sánchez stelde dat dat nodig is om te voorkomen dat zo'n grote stroomuitval nog eens gebeurt.
Uit een eerste onderzoek van de netbeheerder is gebleken dat het in elk geval niet ging om een cyberaanval, maar de regering ziet het als de eigen verantwoordelijkheid om dat met zekerheid vast te stellen. Daarom houdt de commissie die optie open en doet ook een rechter onderzoek naar die mogelijkheid. De netbeheerder en de nationale cyberveiligheidsdienst moeten verslag uitbrengen over wat er gebeurde toen de storing ontstond.
Sánchez sloot wel uit dat de storing is ontstaan door een overschot aan hernieuwbare energie. Als het hard waait of als de zon fel schijnt kan er soms zoveel wind- of zonne-energie worden opgewekt dat het netwerk het niet aankan, maar volgens de premier was dat nu niet het geval.
Portugal stuurt ondertussen aan op een Europese rol bij het onderzoeken van de stroomstoring. Premier Luis Montenegro zei dat het Europees Agentschap voor de samenwerking tussen energieregulators (ACER) is gevraagd met een onafhankelijke analyse te komen. "We willen een volledig onderzoek naar de oorzaken van de stroomstoring", zei de minister-president. "We hebben met spoed antwoorden nodig."
Meer uit Buitenland
AMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse autoriteiten zeggen na een vuurgevecht drie gewapende verdachten te hebben opgepakt van de recente aanslag op een kerk. Ze hadden zich volgens de veiligheidsdienst verstopt in een verlaten pand en weigerden zich over te geven.
13 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.
1 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro wil de uitslag van de presidentsverkiezingen laten vernietigen. Bolsonaro, die zondag verloor van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva, beschuldigt het hooggerechtshof ervan op het laatste moment de verkiezingsregels te hebben veranderd.
3 uur geledenPORT HURON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Democratische kandidaat-senator Abdul El-Sayed zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan een "jihadist" genoemd. Ook beweerde Trump zonder bewijs dat El-Sayed lid is van de Moslimbroederschap.
3 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!
9 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.
9 uur geleden