Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Site oorlogsarchief bijna 176.000 keer bezocht: 'hartstikke druk'

Site oorlogsarchief bijna 176.000 keer bezocht: 'hartstikke druk'

DEN HAAG (ANP) - De website van het project Oorlog voor de Rechter, waarop donderdag een register is gepubliceerd met de namen van mensen die in de Tweede Wereldoorlog werden verdacht van collaboratie, is aan het einde van de middag bijna 176.000 keer bezocht. Dat laat een woordvoerster van het Nationaal Archief weten. In totaal zochten sitebezoekers er meer dan 900.000 keer op een naam. Bijna 325.000 keer klikten ze vervolgens door op de naam van een verdachte voor meer informatie.

Op oorlogvoorderechter.nl kan iedereen sinds donderdagochtend opzoeken welke verdachten van collaboratie een dossier hebben in het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Dit beladen oorlogsarchief bevat de dossiers van zo'n 425.000 verdachten, van wie er uiteindelijk 66.000 voor de rechter zijn verschenen. Alleen de namen van verdachten die inmiddels zijn overleden, zijn in het onlineregister te vinden.

Op de pagina's over verdachten in het register staan behalve de naam ook de geboortedatum en woonplaats van de betreffende persoon. Verder zijn er de inventarisnummers van de aan de verdachte gekoppelde dossiers te vinden. Die dossiers zelf zijn niet, zoals de bedoeling was, digitaal te raadplegen, maar de fysieke stukken zijn onder voorwaarden wel op te vragen bij het Nationaal Archief. Daarvoor moeten mensen een plek in de studiezaal van het archief in Den Haag reserveren. Tot begin februari zitten alle plekken vol, aldus de woordvoerster. In totaal gaat het tot die tijd om bijna 1600 gereserveerde plekken voor CABR-inzage.

De website van het Nationaal Archief, waar mensen een plek voor inzage kunnen reserveren, was donderdag aan het eind van de middag bijna 92.000 keer bekeken. Ter vergelijking: op een normale dag wordt die site gemiddeld 8000 keer bezocht. De afdeling depotbeheer van het Nationaal Archief heeft het erg druk met alle aanvragen, zegt de woordvoerster. "Er wordt daar heel hard gewerkt, de collega's lopen de komende weken en maanden wat af." Normaal gesproken leggen de zogeheten 'lopers' van het depotbeheer zo'n 10 tot 12 kilometer per dag af om opgevraagde dossiers uit de kasten te halen en te verspreiden.

Meer uit Binnenland

Drenthe wil ook een wolf zenderen en afschrikken met paintballs

ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.

43 minuten geleden
Man opgepakt voor zedenmisdrijven in Rotterdamse massagesalon

ROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.

59 minuten geleden
Zonder ingreep loopt wachttijd arbeidsongeschikten op tot 3 jaar

DEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.

3 uur geleden
OM: verdachte dodelijke steekpartij 2003 moet vrijuit gaan

ROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.

3 uur geleden
Van Weel: wederzijds vertrouwen tussen VS en Europa herstellen

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister David van Weel vindt dat Europa en de VS moeten werken aan wederzijds vertrouwen. "En waar dat weg is, moeten we dat weer terugbouwen," zegt de VVD-minister naar aanleiding van de Amerikaanse veiligheidsstrategie. Daarin stelt de VS dat "Europa afstevent op zijn ondergang door de uitholling van democratie en politieke vrijheden."

3 uur geleden
Schoof: ministers staan helemaal niet tegenover elkaar over mest

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof zei na afloop van de ministerraad dat bewindslieden "helemaal niet tegenover elkaar" staan in de discussie over mestbeleid. Donderdag bevestigden ingewijden na berichtgeving van NOS dat een conflict hierover hoog is opgelopen. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) probeerde zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen van strengere mestregels, omwille van de waterkwaliteit. Maar onder druk van zijn partij bond hij toch in.

4 uur geleden
DNA-test bevestigt dat Utrechtse 'probleemwolf' is doodgeschoten

UTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug probleemwolf GW3237m doodgeschoten. Dit blijkt uit een DNA-spoedanalyse, zegt de Utrechtse gedeputeerde Mirjam Sterk (natuur en landbouw). De provincie Utrecht meldde vorige week al de dood van een wolf, maar toen was nog niet bekend of het om het dier met de bijnaam Bram ging. Voor deze wolf was eerder dit jaar een afschotvergunning afgegeven, omdat het dier meerdere keren mensen had aangevallen en gebeten.

6 uur geleden