Shell schaarse stijger op lagere aandelenbeurs Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een aanzienlijk verlies gesloten. Vooral chipfondsen stonden onder druk en trokken de AEX omlaag na enigszins tegenvallende kwartaalberichten van Amerikaanse techconcerns Meta en Microsoft. Shell was een van de weinige winnaars op het Damrak dankzij goed ontvangen resultaten.
De AEX eindigde 0,8 procent lager op 874,18 punten. De MidKap zakte 1,4 procent tot 877,91 punten. Ook elders in Europa eindigden de beurzen een stuk lager. In Parijs, Frankfurt en Londen liepen de verliezen van de hoofdgraadmeters op tot ongeveer 1 procent.
Shell was met een winst van 2,3 procent de sterkste stijger. Het olie- en gasconcern hield zijn winst op peil in het derde kwartaal, ondanks de gedaalde olieprijzen. Daarbij hielpen vooral beter dan verwachte resultaten van de gasdivisie en lagere eenmalige kostenposten.
Kwartaalberichten
Chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren de grootste verliezers in de AEX met minnen tot bijna 6 procent. De aandelen stonden onder druk doordat beleggers na kwartaalberichten van Meta en Microsoft hun verwachtingen over de positieve impact van kunstmatige intelligentie (AI) op de winsten in de techsector naar beneden hebben bijgesteld. Het kan veel langer duren dan gedacht voordat het rendement op investeringen in AI aanzienlijk aandikt, zei beleggingsstrateeg Matt Maley tegen persbureau Bloomberg.
De kwartaalresultaten van ING werden beloond met een plus van 0,8 procent voor de aandelen van de bank. Het financiële concern boekte een lagere winst door gedaalde rente-inkomsten, maar hogere provisies en commissies beperkten de neergang van de baten bij ING.
Amerikaanse presidentsverkiezingen
Flitshandelaar Flow Traders won 1,4 procent na het publiceren van de kwartaalcijfers. Bij die winst speelt mogelijk ook mee dat de nervositeit op de beurzen toeneemt in de aanloop naar de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Flow Traders profiteert van die onrust, omdat die voor meer beurshandel zorgt.
De euro was 1,0858 dollar waard, tegenover 1,0866 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie was 0,9 procent meer waard op 69,25 dollar per vat. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 73,10 dollar per vat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag verder omhooggegaan. Amerikaanse beleggers reageerden woensdag al opgelucht op de afnemende geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Ook zei hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is voor een "toekomstige deal" rond Groenland. Trump trok daardoor zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De pilotenbril van de Franse president Emmanuel Macron in Davos zorgde donderdag voor een flinke koersstijging van de Italiaanse brillenfabrikant iVision Tech. De look van Macron tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in het Zwitserse skioord zorgde voor veel memes en opmerkingen over zijn verschijning op sociale media.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Er zullen "grote represailles" volgen als Europese landen Amerikaanse bezittingen, zoals aandelen en obligaties, verkopen. Daarmee dreigde de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met Fox Business.
2 uur geledenEMMEN (ANP) - Ruim vijfhonderd werknemers van de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior leggen vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur het werk neer voor onbepaalde tijd. Dat doen zij uit onvrede over het eindbod voor loonsverhoging van de werkgever. De werknemers van de fabrieken in Emmen en Geleen voerden deze en vorige week ook al actie voor een beter loonbod.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - De Verenigde Staten blijven zich inzetten voor de uitvoering van de handelsovereenkomst tussen de VS en de Europese Unie. Dat schrijft de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick in een bericht op X, na een ontmoeting met Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) in Davos.
3 uur geleden