Shell schaarse stijger op lagere aandelenbeurs Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een aanzienlijk verlies gesloten. Vooral chipfondsen stonden onder druk en trokken de AEX omlaag na enigszins tegenvallende kwartaalberichten van Amerikaanse techconcerns Meta en Microsoft. Shell was een van de weinige winnaars op het Damrak dankzij goed ontvangen resultaten.
De AEX eindigde 0,8 procent lager op 874,18 punten. De MidKap zakte 1,4 procent tot 877,91 punten. Ook elders in Europa eindigden de beurzen een stuk lager. In Parijs, Frankfurt en Londen liepen de verliezen van de hoofdgraadmeters op tot ongeveer 1 procent.
Shell was met een winst van 2,3 procent de sterkste stijger. Het olie- en gasconcern hield zijn winst op peil in het derde kwartaal, ondanks de gedaalde olieprijzen. Daarbij hielpen vooral beter dan verwachte resultaten van de gasdivisie en lagere eenmalige kostenposten.
Kwartaalberichten
Chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren de grootste verliezers in de AEX met minnen tot bijna 6 procent. De aandelen stonden onder druk doordat beleggers na kwartaalberichten van Meta en Microsoft hun verwachtingen over de positieve impact van kunstmatige intelligentie (AI) op de winsten in de techsector naar beneden hebben bijgesteld. Het kan veel langer duren dan gedacht voordat het rendement op investeringen in AI aanzienlijk aandikt, zei beleggingsstrateeg Matt Maley tegen persbureau Bloomberg.
De kwartaalresultaten van ING werden beloond met een plus van 0,8 procent voor de aandelen van de bank. Het financiële concern boekte een lagere winst door gedaalde rente-inkomsten, maar hogere provisies en commissies beperkten de neergang van de baten bij ING.
Amerikaanse presidentsverkiezingen
Flitshandelaar Flow Traders won 1,4 procent na het publiceren van de kwartaalcijfers. Bij die winst speelt mogelijk ook mee dat de nervositeit op de beurzen toeneemt in de aanloop naar de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Flow Traders profiteert van die onrust, omdat die voor meer beurshandel zorgt.
De euro was 1,0858 dollar waard, tegenover 1,0866 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie was 0,9 procent meer waard op 69,25 dollar per vat. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 73,10 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in april gestegen naar 3 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie liep daarmee verder op ten opzichte van maart. In die maand stegen de consumentenprijzen al met 2,6 procent. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De grootste economische impact van de Iranoorlog zit nu nog vooral "tussen de oren" bij Nederlanders, zegt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hij wijst daarbij op het Nederlandse consumentenvertrouwen, dat in twee maanden tijd is gekelderd, terwijl de echte economische gevolgen van het conflict volgens hem vooralsnog beperkt zijn.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Tientallen activisten van Greenpeace zijn de aandeelhoudersvergadering van JBS, het grootste vleesverwerkingsbedrijf ter wereld, binnengevallen. De aandeelhouders in het Sheraton Hotel bij Schiphol zijn de vergaderzaal iets na 10.00 uur donderdagochtend uit gevlucht, meldt een ANP-verslaggever ter plaatse. Greenpeace heeft de zaal nu bezet, waardoor onduidelijk is of de vergadering later op de dag nog door kan gaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisaties proberen nog steeds klanten te lokken met misleidende "lokaanbiedingen". Volgens onderzoek van de Consumentenbond is er nauwelijks verbetering ten opzichte van 2025, ondanks uitspraken van de Reclame Code Commissie (RCC) en beloftes vanuit de reisbranche.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na maanden van acties en stakingen ligt er een nieuw cao-bod voor rijksambtenaren op tafel. De rijksoverheid laat in het nieuwe bod de nullijn los. Die hield in dat ambtenaren dit jaar geen salarisverhoging en inflatiecorrectie zouden krijgen en was de reden voor de vakbonden om in actie te komen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal met 0,1 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van een eerste berekening. De Nederlandse economie groeide daarmee aanzienlijk minder sterk dan in voorgaande kwartalen, vooral door een daling van de export. De impact van de Iranoorlog lijkt vooralsnog beperkt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company heeft in het eerste kwartaal iets meer ijsjes verkocht. Daarmee kende de van Unilever afgesplitste ijstak volgens topman Peter Ter Kulve "een bemoedigende start van 2026".
2 uur geleden