Shell boekt meer winst en gaat aandeelhouders opnieuw belonen
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell heeft in het tweede kwartaal meer winst geboekt dan in dezelfde periode een jaar eerder. Over de maanden april tot en met juni ging een bedrijfswinst van 6,3 miljard dollar (5,8 miljard euro) in de boeken, bijna 1,2 miljard dollar meer. Het olie- en gasconcern wil nu opnieuw zijn aandeelhouders belonen.
Shell kondigt een aandeleninkoopprogramma aan ter waarde van 3,5 miljard dollar. Dat deed het concern in de voorgaande drie kwartalen ook al, waardoor aandeelhouders meer konden verdienen aan hun belang in het in Londen gevestigde bedrijf. Vorig jaar ging 23 miljard dollar naar aandeelhouders, op een winst van ruim 19 miljard.
Ten opzichte van het voorgaande kwartaal nam het resultaat wel af. Shell verdiende onder meer aan de winning van olie. De ruwe olieprijzen bedroegen de afgelopen maanden ongeveer 85 dollar per vat, wat dat resultaat ondersteunde. In andere segmenten leverde het concern juist in, bijvoorbeeld bij de verhandeling van aardgas door schommelende gasprijzen.
Consequent belonen
De focus van Shell is "om ervoor te zorgen dat we onze aandeelhouders consequent kunnen belonen, terwijl we onze schulden in bescheiden mate blijven afbouwen en blijven investeren", zegt topman Wael Sawan tegen persbureau Bloomberg in een toelichting op de resultaten. Daarbij moet Shell ook bestand zijn tegen lage olieprijzen, zelfs als deze dalen tot 50 dollar per vat. Ook dan wil Shell doorgaan met het inkopen van aandelen, aldus Sawan.
Shell verdiende het meest aan de divisie waar onder andere de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) onder valt. Deze tak was goed voor bijna 2,7 miljard dollar. Dat was wel 1 miljard dollar minder dan in het voorgaande kwartaal.
Project in VAE
Maar Shell heeft naar eigen zeggen zijn positie op de lng-markt verstevigd de afgelopen tijd. Zo heeft het bedrijf een overeenkomst gesloten voor de overname van Pavilion Energy, een handelaar in lng. Ook heeft Shell een belang genomen in een groot lng-project in Abu Dhabi ter waarde van 5,5 miljard dollar. De totale productiecapaciteit van dit project bedraagt 9,6 miljoen ton lng per jaar vanaf 2028. Shell zal jaarlijks 1 miljoen ton afnemen.
Shell maakte begin juli bekend de bouw van een biobrandstoffabriek in Rotterdam tijdelijk te stoppen. Als gevolg verwacht Shell 600 miljoen tot 1 miljard dollar te moeten afschrijven. Met de fabriek wilde Shell duurzame vliegtuigbrandstof en hernieuwbare diesel maken, maar de marktomstandigheden vallen tegen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
19 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
21 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
22 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
1 dag geleden